Glifosat strategiczny? – Copa i Cogeca bronią herbicydu

Czy składnik herbicydów glifosat będzie nadal stosowany w Europie? Czy w 2 połowie roku jeszcze będzie można kupić Roundup? Jakie decyzje zapadną?

Od kilku lat ścierają się przeciwnicy i zwolennicy glifosatu. Najpierw Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała, że jest to środek ,,prawdopodobnie kancerogenny”, a potem Europejska Agencja ds. Bezpieczeństwa Żywności i Pasz (EFSA) orzekła, że to mało prawdopodobne. Glifosat jest substancją czynną w dobrze znanym na całym świecie Roundupie.

Po tym jak EFSA potwierdziła, że substancja ta jest bezpieczna oczekujemy, że Komisja Europejska w czerwcu przedłuży zezwolenie na stosowanie glifosatu mówi Pekka Pesonen, sekretarz generalny Copa i Cogeca. Glifosat jest często występującym składnikiem herbicydów stosowanych we wszystkich państwach członkowskich UE i bardzo ważnym dla rolników narzędziem, ze względu na jego dostępność, przystępną cenę i skuteczność.

Po tym jak EFSA potwierdziła, że substancja ta jest bezpieczna oczekujemy, że Komisja Europejska w czerwcu przedłuży zezwolenie na stosowanie glifosatu.

Pekka Pesonen, sekretarz generalny Copa i Cogeca

Dlatego też Copa i Cogeca wysłały pismo do eurodeputowanych Parlamentu Europejskiego z apelem o utrzymanie glifosatu w sprzedaży w UE.

Bez niego produkcja zbóż, wina, owoców i oliwy w całej UE będzie poważnie zagrożona dodaje Pekka Pesonen. Sytuacja ta byłaby nie do przyjęcia ze względu na kryzys, z jakim zmaga się aktualnie branża rolnicza i rosnące zapotrzebowanie na żywność na świecie.

Co ciekawe, Copa i Cogeca informują, że glifosat jest najczęściej stosowanym herbicydem na świecie.

Jeśli zezwolenie na stosowanie tej substancji czynnej nie zostanie wydane, skorzystają na tym kraje spoza UE, eksportujące do Unii, gdyż rolnicy w tych krajach będą nadal mieć dostęp do tego środka mówi sekretarz generalny. Dlatego apelujemy o utrzymanie tego produktu w sprzedaży w UE.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *