Czy składnik herbicydów glifosat będzie nadal stosowany w Europie? Czy w 2 połowie roku jeszcze będzie można kupić Roundup? Jakie decyzje zapadną?
Od kilku lat ścierają się przeciwnicy i zwolennicy glifosatu. Najpierw Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała, że jest to środek ,,prawdopodobnie kancerogenny”, a potem Europejska Agencja ds. Bezpieczeństwa Żywności i Pasz (EFSA) orzekła, że to mało prawdopodobne. Glifosat jest substancją czynną w dobrze znanym na całym świecie Roundupie.
– Po tym jak EFSA potwierdziła, że substancja ta jest bezpieczna oczekujemy, że Komisja Europejska w czerwcu przedłuży zezwolenie na stosowanie glifosatu – mówi Pekka Pesonen, sekretarz generalny Copa i Cogeca. – Glifosat jest często występującym składnikiem herbicydów stosowanych we wszystkich państwach członkowskich UE i bardzo ważnym dla rolników narzędziem, ze względu na jego dostępność, przystępną cenę i skuteczność.
Po tym jak EFSA potwierdziła, że substancja ta jest bezpieczna oczekujemy, że Komisja Europejska w czerwcu przedłuży zezwolenie na stosowanie glifosatu.
Dlatego też Copa i Cogeca wysłały pismo do eurodeputowanych Parlamentu Europejskiego z apelem o utrzymanie glifosatu w sprzedaży w UE.
– Bez niego produkcja zbóż, wina, owoców i oliwy w całej UE będzie poważnie zagrożona – dodaje Pekka Pesonen. – Sytuacja ta byłaby nie do przyjęcia ze względu na kryzys, z jakim zmaga się aktualnie branża rolnicza i rosnące zapotrzebowanie na żywność na świecie.
Co ciekawe, Copa i Cogeca informują, że glifosat jest najczęściej stosowanym herbicydem na świecie.
– Jeśli zezwolenie na stosowanie tej substancji czynnej nie zostanie wydane, skorzystają na tym kraje spoza UE, eksportujące do Unii, gdyż rolnicy w tych krajach będą nadal mieć dostęp do tego środka – mówi sekretarz generalny. – Dlatego apelujemy o utrzymanie tego produktu w sprzedaży w UE.
Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.
Dodaj komentarz