Policjanci z Wydziału Kryminalnego zatrzymali mężczyznę podejrzanego o wprowadzanie do obrotu podrabianych środków ochrony roślin. Dowiedz się, co mu grozi!
O czym jeszcze dziś piszemy w Aktualnościach rolniczych?
Do Ośrodka Okresowej Rehabilitacji Zwierząt w Jelonkach trafia coraz więcej zwierząt poszkodowanych w wyniku pracy maszyn polowych.
Ostatnio do szpitala dla dzikich zwierząt trafił koziołek, który prawdopodobnie wpadł pod maszynę rolniczą lub kosiarkę. Krótko po nim do ośrodka przywieziono również sarnę z odciętą nogą.
Do ośrodka w Jelonkach trafia coraz więcej zwierząt poszkodowanych w wyniku pracy maszyn polowych.
fot. Fotolia
— Co roku dostajemy całe mnóstwo takich zgłoszeń. Koziołki, sarenki i zające kryją się często w wysokiej trawie. Rolnicy, czy nawet amatorzy przydomowego ogródka, często ich nie widzą. Dlatego prosimy i apelujemy: zanim zaczniecie kosić trawę – sprawdźcie, czy w gąszczu nie kryje się jakiś maluch — prosi Anna Kamińska z ośrodka w Jelonkach.
Rolnicy, sprawdzajcie, co w trawie piszczy!
Źródło: Dziennik Elbląski
Rolnicy stracą kilka miliardów euro
W nowym unijnym budżecie przewidziano dla polskich rolników o kilka miliardów euro mniej niż do tej pory. W ramach planowanego budżetu Polska miałaby otrzymać około 25 proc. mniej na fundusz rozwoju obszarów wiejskich i około 1 proc. mniej na dopłaty bezpośrednie dla rolników.
W nowym unijnym budżecie przewidziano dla polskich rolników o kilka miliardów euro mniej.
fot. Fotolia
– Polscy rolnicy w nowym unijnym budżecie stracą gigantyczne środki – ponad 5 mld euro. O tyle mniej środków z Unii Europejskiej popłynie nad Wisłę w latach 2021-2027. […] Na dopłaty rolnicy dostaną nawet o 2,5 mld euro mniej. Jeszcze większe cięcia dotknęły polityki rozwoju obszarów wiejskich. Tutaj pula skurczy się nawet o jedną czwartą – poinformował poseł Mieczysław Kasprzak.
Zmianie ulegną również zasady, dotyczące przesuwania środków unijnych.
Źródło: Radio Via
Handel nielegalnymi środkami ochrony roślin
Policjanci z Wydziału Kryminalnego z buskiej komendy zatrzymali mężczyznę podejrzanego o wprowadzanie do obrotu podrabianych środków ochrony roślin. Zabezpieczony towar został sprawdzony przez obecnych na miejscu funkcjonariuszy Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa.
Jak się okazało, 56-letni mieszkaniec gminy Busko-Zdrój handlował substancjami, które znacząco różniły się od oryginalnych środków. Ponadto, w mieszkaniu mężczyzny znaleziono preparat całkowicie wycofany z obrotu i produkcji na terenie Polski.
Policjanci zatrzymali mężczyznę podejrzanego o wprowadzanie do obrotu podrabianych środków ochrony roślin.
fot. Fotolia
Śledczy będą sprawdzać, z jakiego źródła pochodzą środki ochrony roślin, oraz czy mężczyzna nie trudnił się ich produkcją. Przypominamy, że ustawodawca za wprowadzanie do obrotów artykułów z podrobionym znakiem towarowym przewiduje karę do 2 lat pozbawienia wolności.
Dodaj komentarz