Hodowcy bydła w Karczowie

Download PDF

Czym jest embriotransfer? O czym należy pamiętać by hodowla bydła przynosiła duże ilości mleka?  – Odpowiedzi na te pytania udzieliła niedawna konferencja w Karczowie w województwie opolskim.

Opolszczyzna liderem wydajności produkcji mleka

Jarosław Jędraszczyk

Jarosław Jędraszczyk, wiceprezes Małopolskiego Centrum Biotechniki w Krasnym

fot. Mariusz Drożdż

Miejsce spotkania wybrane zostało nieprzypadkowo. Opolszczyzna od kilku lat znajduje się w ścisłej krajowej czołówce pod względem wydajności produkcji mleka od krowy. Rok temu padł tu rekord 9-ciu tysięcy litrów mleka od krowy rocznie. – Województwo opolskie charakteryzuje się tym, że kultura hodowlana jest tutaj na szczególnie wysokim poziomie – mówi Jarosław Jędraszczyk, wiceprezes Małopolskiego Centrum Biotechniki w Krasnym.

Rozród i genetyka mają znaczenie

Grzegorz Dejneka

Dr wet. Grzegorz Dejneka z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu

fot. Mariusz Drożdż

Jak wyjaśnia dr wet. Grzegorz Dejneka z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, rozród jest immanentną częścią hodowli bydła mlecznego. Bez niego nie ma ani cykliczności, ani rytmiczności. – Rytmiczność polega na tym, że krowa powinna dawać rytmicznie mniej więcej raz do roku, jedno zdrowe, dające się odchować cielę. Ale ono nie jest najważniejsze u bydła mlecznego. Najważniejsze jest, że krowa znowu wchodzi w laktację i znowu może produkować w miarę sensownie duże ilości mleka, które przynoszą zysk właścicielowi. Dzięki temu po prostu hodowla jest opłacalna – mówi dr Grzegorz Dejneka.

Kluczowe czynniki

cielę

Jedno cielę każdego roku poprawia laktację u krowy, dzięki czemu hodowla bydła mlecznego staje się bardziej opłacalna.

fot. Mariusz Drożdż

Natomiast do tego żeby krowa zaszła w ciążę, potrzebny jest odpowiedni rozród, a więc rozpoznanie rui, inseminacja w odpowiednim czasie, macica i jajniki wolne od schorzeń, a z tym bywa różnie. Dlatego współpraca między hodowcą, żywieniowcem, lekarzem weterynarii, doradcą paszowym, po prostu jest dosyć ważna, bo bez tego absolutnie nie ma sensu mówić o opłacalności hodowli zwierząt – wyjaśnia dr Grzegorz Dejneka.

Szkolenia pomagają

Hubert Olejnik

Pan Hubert Olejnik, rolnik z Szumu

fot. Mariusz Drożdż

Ludzie się uczą i w pewnych dziedzinach hodowli bydła nastąpił znaczny postęp. Pomimo tego, że sprawy zapładniania i rozrodu są znane rolnikom, to uważają, że wciąż trzeba się szkolić. – Dzisiaj w stadach jest nagminny chyba problem taki, że krowy nie zostają cielne i jest coraz to większy problem z tym. Trzeba się uczyć, cały czas. Żeby być w czołówce, to trzeba na okrągło się szkolić – mówi Hubert Olejnik, rolnik z Szumu.

Adam Broj

Pan Adam Broj, rolnik z Chróściny Opolskiej

fot. Mariusz Drożdż

Podobnego zdania jest pan Adam Broj, rolnik z Chróściny Opolskiej – Jak najbardziej ważne jest spotkanie, branie udziału w takich konferencjach, spotkaniach. Zawsze można coś z tego wyciągnąć, zastosować w swoim stadzie, zawsze to jest na plus. Posiadamy już ogromną wiedzę na temat hodowli bydła, produkcji mleka. To jest po prostu utrwalenie i przypomnienie sobie tej wiedzy i w jakimś tam momencie zastosowanie jej w swoim stadzie.

Hodowla bydła a embriotransfer

Sławomir Gołyś

Lekarz weterynarii Sławomir Gołyś

fot. Mariusz Drożdż

Wysokie wyniki osiągane są między innymi dzięki zabiegom genetycznym, takim, jak embriotransfer. Jak wyjaśnia lekarz weterynarii Sławomir Gołyś, embriotransfer polega na przeniesieniu zarodka z organizmu matki nazywanej dawczynią do organizmu biorczyni. – Z reguły jest to jałówka albo krowa w pierwszej laktacji. Celem tego embriotransferu jest pozyskanie większej ilości potomstwa od sztuk wysokoprodukcyjnych oraz od takich sztuk które mają cechy interesujące hodowców. Zależy nam na tym, żeby dzięki tej metodzie przyspieszyć postęp genetyczny w tych stadach, zwiększyć produkcyjność utrzymywanych tam osobników – tłumaczy Sławomir Gołyś.

hodowla bydła

Zdaniem lek. wet. Sławomira Gołysia, postęp genetyczny w stadach może być szybszy dzięki zastosowaniu embriotransferu.

fot. Mariusz Drożdż

W ostatnich latach zwiększyła się liczba wykonywanych zabiegów. Zainteresowanie rolników jest coraz większe, co widać choćby po tym, jak tłumnie przybyli na spotkanie do Karczowa. Co ciekawe, dzięki zabiegom embriotransferu można pozyskać osobniki innej rasy, niż posiadane w gospodarstwie. Dotyczy to zwłaszcza bydła mięsnego.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o