Ile kosztują nawozy? Aktualne ceny to czysta spekulacja?

Ile kosztują nawozy azotowe, a także wieloskładnikowe? To pytanie z pewnością z miesiąca na miesiąc przewija się wśród rolników. Głównym powodem są rosnące ceny nawozów, które osiągają coraz wyższe wartości. Według Krajowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego aktualne ceny nawozów publikowane przez krajowe spółki to zwykła spekulacja. Czy tak rzeczywiście może być? Sprawdźmy jak przedstawiają się aktualne cenniki nawozów.

Przypomnijmy, że ceny nawozów w ciągu ostatnich tygodni podyktowane są m.in. tym, co dzieje się za wschodnią granicą kraju. W związku z tym, rosnące ceny nawozów to także efekt wzrostu notowań gazu ziemnego. Ile kosztują więc nawozy? Czy cenniki po raz kolejny poszły do góry?

Po ile nawozy? Nowy cennik od AGROCHEM Puławy

Odpowiedź na pytanie: ile kosztują nawozy można znaleźć na przykład w nowym cenniku nawozów wieloskładnikowych opublikowanym przez autoryzowanego dystrybutora Grupy Azoty, czyli AGROCHEM Puławy.

Z aktualnego cennika można wywnioskować, że obecnie najdroższym nawozem wieloskładnikowym jest Polifoska 8, za którą trzeba zapłacić 3685 zł/t.

Ile kosztują pozostałe nawozy wieloskładnikowe? Cennik hurtowy nawozów wieloskładnikowych Nr 3/NPK/H/2022 opublikowany przez AGROCHEM Puławy przedstawia się następująco:

Aktualności rolnicze - Po ile nawozy?

Po ile nawozy wieloskładnikowe? AGROCHEM Puławy podał nowy cennik obowiązujący od 22 marca 2022 r.

fot. AGROCHEM Puławy

Aktualne ceny nawozów 2022 czysto spekulacyjne?

To, ile kosztują nawozy, a także bieżąca sytuacja na rynku nawozów budzi ciągłe obawy i niepokój wśród producentów. Na pojawiające się od dłuższego czasu problemy na rynku nawozów zwrócił również uwagę Krajowy Związek Plantatorów Buraka Cukrowego, który skierował apel do ministra aktywów państwowych, Jacka Sasina.

KZPBC po pierwsze wyraził swój zaniepokojenie w kwestii braku odpowiedniej reakcji Ministra Aktywów Państwowych wobec sytuacji na rynku nawozów.

Ponadto, zdaniem plantatorów buraka cukrowego spółki produkujące nawozy będące pod nadzorem resortu aktywów państwowych wykorzystują swoją pozycję monopolistyczną do celowego podnoszenia cen. Według KZPBC cenniki publikowane zarówno przez Anwil S.A., jak i AGROCHEM Sp. z o.o. to działanie czysto spekulacyjne:

W naszej ocenie spółki produkujące nawozy, które są nadzorowane przez Ministerstwo Aktywów Państwowych, wykorzystują swoją pozycję monopolistyczną i negatywnie wpływają na bieżącą sytuację rynkową poprzez dyktat cenowy oraz nieodpowiedzialne publikacje cenników nawozów. Sugerowanie cen przez Anwil S.A. i Agrochem Sp. z o.o. (podległy Grupie Azoty) uważamy za działania czysto spekulacyjne, które wpływają na destabilizację na rynku nawozów.

Jak podkreślają plantatorzy buraków cukrowych wzrost kosztów nawożenia negatywnie wpływa na opłacalność uprawy nie tylko buraków, ale także innych roślin. Z powodu rosnących cen nawozów producenci zmuszeni są zrezygnować z właściwego poziomu nawożenia, co w konsekwencji odbije się na niższych plonach.

Ile kosztują nawozy? Wysokie ceny nie przez gaz

KZPBC poinformował również, że dokonał analizy notowań cen gazu, które według firm mają znaczący wpływ na to, po ile są nawozy. Producenci buraków cukrowych nie znaleźli w tych notowaniach racjonalnego uzasadniania dla podwyżek cen nawozów, które miały miejsce w ostatnim czasie. W związku z tym, KZPBC wystąpił do ministra Jacka Sasina o podjęcie aktywnych działań na rzecz poprawy sytuacji na rynku nawozów.

Wszelkie działania o charakterze spekulacyjnym muszą zostać wyeliminowane! Ma to kluczowe znaczenie dla wszystkich rolników oraz niebagatelny wpływ na zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego w Polscedodaje na koniec KZPBC.

Czytaj również: Europejski Zielony Ład w Polsce ważniejszy, niż problemy rolników?

Źródło: AGROCHEM Puławy; KZPBC; Twitter

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.1 / 5. Liczba głosów 40

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *