Innowacyjne zaprawianie zbóż – sprawdź co nowego na rynku!
Zaprawianie nasion zbóż to pierwszy zabieg, który może nie tylko ochronić rośliny przed patogenami, ale także poprawić ich kiełkowanie czy ukorzenienie się. Sprawdź nową innowacyjną zaprawę, która pojawi się na rynku!
Zaprawianie nasion zbóż ma za zadanie ochronę młodych roślin, zapewniając im pewny start na samym początku sezonu wegetacyjnego. Nie trzeba nikomu przypominać, że wybór odpowiedniej zaprawy ma wpływ na wielkość i jakość przyszłych plonów zbóż. Dlatego zaprawianie jest pierwszym i zarazem najważniejszym zabiegiem w uprawie zbóż. Na rynku pojawiają się coraz to nowsze produkty oparte nie o dwie, ale o trzy substancje czynne – co zapewnia znacznie więcej korzyści dla roślin. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego produktu!
Spis treści
Trzy substancje – wyższy plon i nie tylko
Dotychczas większość zapraw nasiennych dostępnych na rynku składało się z jednej lub dwóch substancji czynnych. Na dzień dzisiejszy coraz więcej produktów zawiera trzy składniki. Dzięki temu nie tylko zapewnimy młodym siewkom doskonałą ochronę przed patogenami, przyczynimy się także do wzrostu przyszłego plonu.
Każda substancja czynna w zaprawie trójskładnikowej charakteryzuje się odmiennym mechanizmem działania, zazwyczaj powierzchniowym lub/i układowym. W praktyce oznacza to, że zaprawione ziarno jest zabezpieczone przed inwazją patogenów, które mogą pojawić się na jego powierzchni oraz we wnętrzu. Zaprawa znajdująca się na powierzchni ziarna skutecznie ochroni wschodzące rośliny np. przed sprawcami zgorzeli siewek, czyli gatunków grzybów z rodzaju Fusarium.
Choroby odnasienne i odglebowe zbóż
Zaprawianie nasion zbóż ma za zadanie ich zabezpieczenie przed chorobami odnasiennymi i odglebowymi. Wśród najgroźniejszych chorób odnasiennych należy wymienić – pasiastość liści jęczmienia, głownię pylącą, źdźbłową i zwartą, a także śnieć cuchnącą i gładką. Chorobami, które mogą zostać zawleczone wraz z materiałem siewnym lub czekać na zboża w glebie są zgorzel siewek, fuzaryjna zgorzel siewek, pleśń śniegowa, a także śnieć karłowa.
Młodym siewkom zagrażają nie tylko choroby odnasienne ale także odglebowe. Dlatego zaprawianie nasion zbóż jest niezbędnym zabiegiem
Chorób zagrażającym młodym siewkom jest bardzo dużo. Dlatego jedyną skuteczną metodą jest zaprawienie materiału siewnego. Niestety żadne inne nalistne zabiegi fungicydowe nie będą w stanie ograniczyć ani zwalczyć wymienionych chorób. Producenci oferują zaprawy, którymi można zaprawić nasiona na własną rękę lub kupić już gotowy materiał siewny. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest druga z wymienionych opcji. Wtedy mam pewność, że zakupione przez nas nasiona są w pełni zabezpieczone przed patogenami.
Oczywiście jeśli gospodarstwo ma wypraktykowany i sprawdzony sposób zaprawiania na własną rękę, taka możliwość również istnieje.
Innowacyjne zaprawianie nasion zbóż
Najnowszą zaprawą do zbóż, która będzie dostępna na rynku już od nowego sezonu wegetacyjnego jest Kinto® Plus od BASF. Będzie to zupełnie nowa zaprawa oparta na unikalnej kombinacji trzech substancjach czynnych. Dzięki połączeniu Xemium®, fludioksonilu oraz tritikonazolu Kinto® Plus zapewni szersze niż dotąd spektrum ochrony ziarna. Jednak jak zapewnia producent ochrona przed najgroźniejszymi chorobami to nie jedna zaleta najnowszej zaprawy od BASF.
Plus z zastosowania Kinto® Plus:
- wyższy plon lepsze jakości dzięki bardzo dobrej ochronie ziarna
- optymalne kiełkowanie oraz niezakłócony start bez względu na warunki pogodowe
- lepszy rozwój systemu korzeniowego
- lepsze, równomierne pokrycie i intensywniejsze wybarwienie ziarna
- ograniczenie pylenia podczas zaprawiania oraz późniejszego użytkowania nasion
Więcej o zaprawie Kinto® Plus w wideo:
Kinto® Plus można stosować do zaprawiana zbóż ozimych – pszenicy, jęczmienia, pszenżyta, żyta oraz zbóż jarych – jęczmienia i żyta.
Mniejsze pylenie i większe bezpieczeństwo użytkowników
Firma BASF dba nie tylko o zdrowie roślin, ale także ma na uwadze użytkowników. Dzięki zastosowaniu Kinto® Plus pylenie podczas procesu zaprawiania ziaren i w trakcie późniejszego użytkowania nasion jest znacząco ograniczone. To bardzo istotna korzyść nie tylko dla zaprawiającego ziarno, ale także dla wszystkich, którzy pracują z materiałem siewnym na co dzień. Kinto® Plus zapewni lepsze warunki pracy i bezpieczeństwo.
Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.
Artykuł zawiera lokowanie produktu i ma charakter promocyjny.
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!