Jak być szczęśliwym – recepta na udane życie

Jak być szczęśliwym – recepta na udane życie

Życie rolnika to nie tylko praca. Pieniądze, zdrowie, a może szczęście rodzinne – co jest dla nas najważniejsze?

„Jak być szczęśliwym?” – na co dzień mamy niewiele czasu na zastanowienie się nad odpowiedzią na to pytanie. Choć nie istnieje jedna, uniwersalna recepta na udane życie, jesteśmy zgodni co do najważniejszych kwestii. Jakie są nasze priorytety?

Różne zajęcia, podobne pragnienia

Wszyscy mamy podobne potrzeby i pragnienia – niezależnie od tego, czym zajmujemy się na co dzień. Zbieżne są także nasze odpowiedzi na to, jak być szczęśliwym. W badaniu AGRIBUS 2016 (Martin & Jacob) zapytano gospodarzy, co uważają za najważniejszy warunek szczęśliwego życia. Co ciekawe, ich odpowiedzi nie odbiegały w większości od wyników sondaży, przeprowadzonych regularnie przez CBOS. System wartości rolnika nie różni się zbytnio od systemu wartości przeciętnego Polaka. Główną różnicą jest to, że w porównaniu z innymi grupami zawodowymi bardziej niż zarabianie pieniędzy cenimy sobie szczęście rodzinne.

Za najważniejsze wartości w życiu uznajemy zdrowie i szczęście rodzinne

Zgodne małżeństwo na równi ze zdrowiem

Według sondażu CBOS z 2014 roku, niemal połowa Polaków (49%) za najważniejszy element udanego życia uważa dobre zdrowie. Dla nieco mniejszej grupy osób (46%) priorytetem są pieniądze, które są w stanie zapewnić dostatek i dobrobyt. Rolnicy pozostają zgodni co do znaczenia zdrowia. Za najważniejsze w życiu uznaje je aż 60% osób. Na drugim miejscu znajdują się jednak nie pieniądze, ale udane małżeństwo. Pozostaje ono istotne dla 59% rolników. Podium fundamentalnych wartości zamyka potomstwo. Posiadanie dzieci jest źródłem szczęścia dla niemal połowy z nas (46%).

Najważniejszy warunek udanego życia według rolnika

Najważniejszy warunek szczęśliwego życia według rolnika, na podstawie badania AGRIBUS 2016 (Martin & Jacob).

Uczciwość ważniejsza od przyjaźni

Ważną wartością pozostaje dla nas praca. Bez niej udane życie wydaje się niemożliwe. Wśród priorytetów w życiu wymienia ją niemal co trzeci rolnik (28%). Samo posiadanie pieniędzy jest już mniej istotne, bo wspomina o tym zaledwie 18% osób. Znaczącym warunkiem szczęścia dla rolnika jest także uczciwość. Zwraca na nią uwagę 16% z nas. Dla porównania, przyjaźń jest priorytetem zaledwie dla co dziesiątego rolnika (11%). Więcej osób wskazuje na pozytywne nastawienie do świata. Powszechnymi wartościami są wśród nas optymizm (15%) i życzliwość wobec innych (14%).

Praca sama w sobie jest dla nas większą wartością niż zdobyte dzięki niej pieniądze

Siła charakteru wygrywa z wykształceniem

Doceniamy to, co mamy i jakimi jesteśmy ludźmi. Wykształcenie nie odgrywa dużego znaczenia w naszym codziennym życiu– jest ono priorytetem zaledwie dla 3% rolników. Większą wartość ma dla nas silny charakter, który znalazł się wśród odpowiedzi 7% osób. Potrzeba go niemało, by poradzić sobie z kapryśną pogodą i wieloma innymi wyzwaniami, z którymi borykamy się na co dzień.

*Przebadano reprezentatywną próbę (N=1006) gospodarstw rolnych o areale minimum 15-hektarowym.

e-WniosekPlus – cyfrowa rewolucja w dopłatach bezpośrednich

Od marca wnioski o dopłaty bezpośrednie będzie trzeba składać drogą elektroniczną. Tysiące rolników czekają poważne zmiany przyzwyczajeń.

12 stycznia 2018

Jaka może być cena kukurydzy – co przyniesie 2018 r.?

Czy najbardziej ekstremalny rok w historii uprawy kukurydzy przełoży się na ceny kukurydzy na rynku krajowym?

19 stycznia 2018

Targi rolnicze 2018 – gdzie i kiedy warto być

Regionalne, ogólnopolskie, międzynarodowe targi i wystawy najlepiej pokazują ekspansję technologiczną w rolnictwie

8 stycznia 2018

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij