Jak być szczęśliwym – recepta na udane życie

„Jak być szczęśliwym?” – na co dzień mamy niewiele czasu na zastanowienie się nad odpowiedzią na to pytanie. Choć nie istnieje jedna, uniwersalna recepta na udane życie, jesteśmy zgodni co do najważniejszych kwestii. Jakie są nasze priorytety?

Różne zajęcia, podobne pragnienia

Wszyscy mamy podobne potrzeby i pragnienia – niezależnie od tego, czym zajmujemy się na co dzień. Zbieżne są także nasze odpowiedzi na to, jak być szczęśliwym. W badaniu AGRIBUS 2016 (Martin & Jacob) zapytano gospodarzy, co uważają za najważniejszy warunek szczęśliwego życia. Co ciekawe, ich odpowiedzi nie odbiegały w większości od wyników sondaży, przeprowadzonych regularnie przez CBOS. System wartości rolnika nie różni się zbytnio od systemu wartości przeciętnego Polaka. Główną różnicą jest to, że w porównaniu z innymi grupami zawodowymi bardziej niż zarabianie pieniędzy cenimy sobie szczęście rodzinne.

Za najważniejsze wartości w życiu uznajemy zdrowie i szczęście rodzinne

Zgodne małżeństwo na równi ze zdrowiem

Według sondażu CBOS z 2014 roku, niemal połowa Polaków (49%) za najważniejszy element udanego życia uważa dobre zdrowie. Dla nieco mniejszej grupy osób (46%) priorytetem są pieniądze, które są w stanie zapewnić dostatek i dobrobyt. Rolnicy pozostają zgodni co do znaczenia zdrowia. Za najważniejsze w życiu uznaje je aż 60% osób. Na drugim miejscu znajdują się jednak nie pieniądze, ale udane małżeństwo. Pozostaje ono istotne dla 59% rolników. Podium fundamentalnych wartości zamyka potomstwo. Posiadanie dzieci jest źródłem szczęścia dla niemal połowy z nas (46%).

Najważniejszy warunek udanego życia według rolnika

Najważniejszy warunek szczęśliwego życia według rolnika, na podstawie badania AGRIBUS 2016 (Martin & Jacob).

Uczciwość ważniejsza od przyjaźni

Ważną wartością pozostaje dla nas praca. Bez niej udane życie wydaje się niemożliwe. Wśród priorytetów w życiu wymienia ją niemal co trzeci rolnik (28%). Samo posiadanie pieniędzy jest już mniej istotne, bo wspomina o tym zaledwie 18% osób. Znaczącym warunkiem szczęścia dla rolnika jest także uczciwość. Zwraca na nią uwagę 16% z nas. Dla porównania, przyjaźń jest priorytetem zaledwie dla co dziesiątego rolnika (11%). Więcej osób wskazuje na pozytywne nastawienie do świata. Powszechnymi wartościami są wśród nas optymizm (15%) i życzliwość wobec innych (14%).

Praca sama w sobie jest dla nas większą wartością niż zdobyte dzięki niej pieniądze

Siła charakteru wygrywa z wykształceniem

Doceniamy to, co mamy i jakimi jesteśmy ludźmi. Wykształcenie nie odgrywa dużego znaczenia w naszym codziennym życiu– jest ono priorytetem zaledwie dla 3% rolników. Większą wartość ma dla nas silny charakter, który znalazł się wśród odpowiedzi 7% osób. Potrzeba go niemało, by poradzić sobie z kapryśną pogodą i wieloma innymi wyzwaniami, z którymi borykamy się na co dzień.

*Przebadano reprezentatywną próbę (N=1006) gospodarstw rolnych o areale minimum 15-hektarowym.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4 / 5. Liczba głosów 8

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *