Jak opóźniony siew pszenicy wpływa na uprawę? [WYWIAD]

Jak opóźniony siew pszenicy wpływa na uprawę? [WYWIAD]

Co zrobić, gdy siew się opóźni? Posłuchaj rad eksperta ds. nasiennictwa!

Opóźniony siew pszenicy powinien mieć miejsce tylko wtedy, gdy obiektywne warunki uniemożliwiły wykonanie terminowych prac. Najczęstsze problemy są związane z niedoborami wody lub jej nadmiarem w glebie. Przesunięcia w terminie siewu to z reguły większa ilość kwalifikowanego materiału siewnego, a co za tym idzie wyższe koszty uprawy. Sprawdź co w tym zakresie doradza dr inż. Piotr Hulanicki.

Przypominamy, że partnerem cyklu jest agrotechnika.co, oferująca nasiona pszenicy ozimej Kalman o niskich wymaganiach glebowych.

POSŁUCHAJ CAŁEJ ROZMOWY:

Jak podkreśla pan Piotr Hulanicki, opóźnione siewy mogą mieć negatywny wpływ na uprawę. Szczególnie, jeśli chodzi o rośliny, które muszą przejść określone fazy w okresie jesiennym. Mowa tu o życie i jęczmieniu. Zboża te muszą zostać wysiane w odpowiednim momencie, tak by zapewnić im możliwy rozwój jesienny. – Opóźnienie powoduje, że rośliny nie przejdą tej fazy, którą powinny przejść jesienią i wtedy już tracimy plon – wyjaśnia ekspert ds. nasiennictwa.

Wyjście awaryjne w przypadku opóźnionych siewów

opóźniony siew pszenicy

fot. Fotolia

Gęściejszy siew to jedno z zalecanych przez eksperta rozwiązań w przypadku opóźnionych siewów

Inaczej przedstawia się ta kwestia w uprawach pszenicy czy pszenżyta. Opóźniony siew pszenicy teoretycznie można dobrze przeprowadzić. Wówczas, jak zauważa Piotr Hulanicki, sytuacja jest do naprawienia. Gdy siew się opóźni, z przyczyn organizacyjnych bądź pogodowych, możemy zrobić dwie rzeczy. Jak objaśnia ekspert – po pierwsze, wysiewamy gęściej. W ten sposób uzyskujemy zabezpieczenie pod to, aby mieć określoną obsadę na metrze kwadratowym w sytuacji, gdyby w okresie jesiennym, w fazie szpilkowania zboża przyszedł mróz i zatrzymał nam wegetację. Jest to być może bardziej kosztowne, ale daje szansę na to, żeby ten łan wyprowadzić w okresie wiosny.

Kolejnym czynnikiem, który może być wykorzystywany do łagodzenia skutków opóźnionych siewów, jest dobór odpowiedniej odmiany. Istnieją odmiany dedykowane do późnych siewów, jak pszenica ozima RGT Cesario. Wyniki ich plonowania są porównywalne do innych, wysiewanych wcześniej odmian.

siew pszenicy

Istotnym problemem w sytuacji opóźnienia siewu jest stan gleby

Zalecany stan gleby

Opóźnione siewy mogą być wypadkową wielu czynników. Prócz pogody, przesunięcie może być związane z późnym zbiorem rośliny przedplonowej. Najczęściej jest to burak lub kukurydza. Istotnym problemem w sytuacji opóźnienia jest stan gleby. – Ważne, aby nie była ona błotnista, miała odpowiednią fazę uwilgotnienia, która zapewni w miarę optymalne warunki do wzrostu. Wówczas możemy mówić, że opóźniony termin siewu można skompensować poprzez zwiększenie gęstości wysiewu, jak i również poprzez wiosenne sprowokowanie tych roślin do krzewistości.

Artykuł zawiera lokowanie produktu i ma charakter promocyjny.

Ciekawostki rolnicze w 100 sekund – m.in. najbardziej opłacalna uprawa

Mówimy o sprzedaży ciągników, eksporcie gęsiny, opłacalności upraw i ekorolnictwie.

Pierwszy śnieg: byle tak dalej!

Jesteśmy z kamerą agroFaktu w Grochowej i Prężycach, gdzie spadł już pierwszy tegoroczny śnieg. Zobaczcie, co słychać w gospodarstwach.

20 stycznia 2019

Ciekawostki rolnicze w 100 sekund – m.in. odstrzał dzików

Dowiedz się, jak KE odniosła się do tematu odstrzału dzików w Polsce i ile wsparcia finansowego otrzymają "mali przetwórcy".