Jak wygląda rynek buraków cukrowych?

Zmiany na rynku cukrowym budziły sporo emocji. Jak dziś wygląda rynek buraków cukrowych? Jaka jest jego sytuacja na tle innych krajów?

Polska trzecia w Europie

rynek buraków cukrowych

Rynek buraków cukrowych w Polsce stanowi o europejskiej sile produkcyjnej

Nasz kraj jest jednym z największych producentów cukru w Unii Europejskiej. Dane wskazują, że zajmujemy trzecie miejsce pod względem produkcji spośród krajów Wspólnoty. Nasza roczna produkcja oscyluje w granicach 2 mln ton. Wyprzedzają nas Francuzi (produkcja na poziomie ok 4,2 mln ton) oraz Niemcy (ok 3,6 mln ton). Poza Wspólnotą do dużych producentów cukru w Europie zaliczają się również Turcja, Rosja i Ukraina. Na świecie z kolei – Egipt oraz Stany Zjednoczone.

Ponad 30 tysięcy plantatorów

Z pewnością wpływ na to ma m.in. fakt, że gospodarstwa zajmujące się burakami cukrowymi są większe aniżeli miało to miejsce jeszcze kilka lat temu, a produkcja w nich prowadzona jest bardziej intensywna.

W Polsce buraki cukrowe do dalszej produkcji cukru dostarcza 34 tysiące gospodarstw. Ważny jest zauważalny od kilku lat trend wzrostu areału gospodarstw, które zajmują się uprawą buraków cukrowych.

Przypomnijmy, że najważniejsze zmiany na rynku cukrowniczym związane są z wprowadzeniem kwotowania. Jak się jednak okazuje nasza krajowa produkcja radzi sobie całkiem nieźle. Z pewnością wpływ na to ma m.in. fakt, że gospodarstwa zajmujące się burakami cukrowymi są większe aniżeli miało to miejsce jeszcze kilka lat temu, a produkcja w nich jest intensywniejsza.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 1 / 5. Liczba głosów 1

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *