Jaki samochód do gospodarstwa wybrać?

Download PDF

Choć auta wykorzystujemy w naszej pracy niemal codziennie, dość rzadko mówi się o nich w kontekście rolnictwa. Jaki samochód do gospodarstwa wybieramy najchętniej?

W ankiecie przeprowadzonej w dniach 24–26.08.2017 na portalu AgroFoto.pl zapytaliśmy rolników o ich auta robocze. Bez nich prowadzenie gospodarstwa wydaje się bardzo utrudnione. Znacznie usprawniają naszą pracę, szczególnie w kwestii transportu różnych środków produkcji. Sprawdziliśmy, jakimi cechami powinien się charakteryzować dobry samochód roboczy.

Samochody wykorzystywane w gospodarstwie

Typy samochodów najczęściej wykorzystywanych w gospodarstwie.

Dominują uniwersalne pojazdy?

Zgodnie z wynikami badania, większość z nas decyduje się na zakup samochodu o względnie uniwersalnym przeznaczeniu. Wybieramy auta, które nadawać się będą nie tylko do wyjazdu w pole lub do lasu, ale również do przewozu warzyw czy owoców oraz różnych zakupów. Niemal co trzeci z nas wykorzystuje samochód roboczy także do codziennej jazdy. 29% osób zadeklarowało, że w ich gospodarstwie znajduje się tylko jedno auto. Najliczniejszą grupę stanowią jednak ci, którzy dysponują dwoma pojazdami o różnym przeznaczeniu (44% badanych).

Najchętniej wybieraną marką samochodów roboczych przez rolników okazał się Volkswagen

Volkswagen niekwestionowanym liderem

Swoich aut roboczych szukamy w ofercie różnych producentów. Wśród najczęściej wybieranych marek zdecydowany prym wiedzie Volkswagen. Samochód niemieckiego koncernu ma w swoim garażu niemal co czwarty rolnik (24%)! Na drugim miejscu znajduje się japońska Toyota, której logotyp widnieje na autach 8% z nas. Podium popularnych producentów zamyka Opel, wybierany przez ponad 7% badanych. Zaraz za nimi plasują się Audi (6%) oraz Renault (6%).

Układ sił wygląda nieco inaczej w przypadku samochodów terenowych i SUV-ów. Niemal co piąta terenówka (19%) wyszła z linii produkcyjnej Nissana, a liderem wśród SUV-ów okazała się Toyota (16%).

Najważniejsze cechy samochodu dla rolnika

Najważniejsze cechy samochodu roboczego.

Króluje diesel

Myśląc o tym, jaki samochód do gospodarstwa wybrać, zwracamy uwagę także na rodzaj zużywanego paliwa. Badanie wykazało, że najchętniej decydujemy się na zakup pojazdów wyposażonych w silniki wysokoprężne. Samochody napędzane dieslem wykorzystuje w swoim gospodarstwie aż 59% z nas. Benzynę do baku wlewa niemal co trzeci rolnik (29%). Najmniej popularne okazały się auta z instalacją gazową, wybierane przez zaledwie 12% osób.

Najważniejsze bezawaryjność i pojemny bagażnik

Pozostajemy zgodni co do tego, jakimi cechami powinno charakteryzować się dobre auto robocze. Najwięcej z nas wskazuje na bezawaryjność (52%) oraz pakowny bagażnik (51%). Przy zakupie samochodu zwracamy także uwagę na duży prześwit (35%) oraz małe spalanie (35%). Chętnie wybieramy pojazdy tanie w eksploatacji (34%) oraz te posiadające napęd na cztery koła (32%). Niska cena zakupu jest istotnym czynnikiem tylko dla co piątego z nas (21%).

Zakup auta do gospodarstwa

Najpopularniejsze sposoby finansowania aut roboczych przez rolników.

Gdzie i jak kupujemy samochody?

W celu zakupu auta do gospodarstwa najchętniej odwiedzamy komisy i giełdy samochodowe. Swoje pojazdy nabyło za ich pośrednictwem 24% badanych. Co ciekawe, na drugim miejscu znalazły się serwisy aukcyjne – samochód w Internecie wybrało aż 22% z nas. Chętnie sprowadzamy także samochody zza granicy (21% osób). 18% badanych zadeklarowało, że kupiło swoje auto robocze od znajomego lub kogoś z rodziny. Z usług salonów samochodowych i oficjalnych dealerów skorzystało natomiast 13,5% osób.

Ważne jest nie tylko, na jaki samochód do gospodarstwa się zdecydujemy, ale także czym za niego zapłacimy. Ulubioną formą płatności rolników okazała się gotówka. Zakup swojego auta roboczego opłaciło nią aż 86% z nas. Kredyt na ten cel postanowiło wziąć natomiast 11% badanych. Najmniej popularny okazał się leasing, na który zdecydowało się jedynie 3% osób.

Opracowanie własne na podstawie wyników badań ankietowych, przeprowadzonych na grupie 600 użytkowników portalu rolniczego AgroFoto.pl.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o