Jakie będą skutki wojny w Ukrainie na rynku żywności UE?

Komisja Europejska przewiduje, że wojna w Ukrainie może zakłócić handel zbożem, który wspiera ogromny przemysł mięsny, a także mleczarski w UE. Jakie dokładnie skutki wojny zauważymy na rynku żywności UE? Sprawdźmy!
W poniedziałek 28 lutego 2022 r. w Parlamencie Europejskim, jeden z urzędników UE poinformował, że atak Rosji na Ukrainę doprowadzi do efektu domina. W wyniku czego atak zaboli nie tylko rolników, ale cały system żywnościowy.
System rolny w Unii Europejskiej jest silnie subsydiowany jako źródło eksportu, jednak egzystencja rolników może być zagrożona. Duża część przemysłu mięsnego, a także mleczarskiego w UE bazuje na roślinach paszowych, które importuje się z Ukrainy.
-Konsekwencje rosyjskiej agresji będą miały duży wpływ na nasz sektor rolno-spożywczy i będą bolesne, ale musimy je ponieść — powiedział Michael Scannell podczas posiedzenia Komisji Rolnictwa.
Spis treści
Skutki wojny na rynku żywności UE – światowy handel zagrożony?
W wyniku wojny zamknięto główną trasa handlowa Ukrainy – Morze Czarne. Handel ten został w zasadzie całkowicie zamrożony — powiedział Scannell. — Nie ma żadnego ruchu statków do lub z tych portów. Co więcej, sytuacja ta długo nie ulegnie zmianie. Ukraina oraz Rosja odpowiadają za dużą część światowego handlu na świecie m.in.:
- 30 proc. pszenicą oraz jęczmieniem,
- 17 proc. kukurydzą
- ponad 50 proc. olejem słonecznikowym, nasionami, a także makuchami przeznaczonymi do karmienia zwierząt.
Według urzędnika, jeżeli rolnicy w Ukrainie nie będą mogli posiać roślin tj. kukurydza, a następnie zebrać plony, kryzys może potrwać o wiele dłużej.
-Wielu europosłów podkreślało potrzebę wzmocnienia wewnętrznego bezpieczeństwa żywnościowego, biorąc pod uwagę, że produkcja żywności w UE jest w dużym stopniu uzależniona od importowanych nawozów, gazu ziemnego i paszy dla zwierząt — powiedział Scannell. Dodał, że Komisja Europejska pracuje nad słabościami we wszystkich tych obszarach.
Skutki wojny na rynku żywności UE. Ukraina głównym źródłem soi
Herbert Dorfmann, Eurodeputowany włoskiej Europejskiej Partii Ludowej poinformował, że Ukraina jest jednym z głównych źródeł paszy w żywieniu zwierząt, czyli soi niemodyfikowanej genetycznie. W przypadku braku handlu z Rosją, ucierpi na tym system rolny Unii Europejskiej. Z Rosją handel się załamie, ale to nie my to spowodowaliśmy — dodał Dorfmann.
Martin Häuslin, niemiecki eurodeputowany Zielonych natomiast zaproponował wykorzystanie środków zakłócających handel z Ukrainą. Zaproponował stworzenie zrównoważonego systemu rolnego. Czy stać nas na karmienie świń i drobiu 70 proc. naszych zbóż? — zapytał.
Przeczytaj również: Dofinansowanie do zakupu nawozów – decyzja KE przełożona!
Załamanie handlu pomiędzy UE a Rosją
Na przestrzeni ostatnich lat można było już zauważyć załamanie handlu rolno-spożywczego UE z Rosją. Stało się tak w wyniku nałożenie embargo przez Moskwę na wiele unijnych produktów. Była to odpowiedź na unijne sankcje, które nałożono w 2014 roku na Rosję po aneksji Krymu.
Rosja, pomimo embarga wciąż jest szóstym największym partnerem handlowym Europy pod względem zakupów produktów rolnych. Nowe sankcje nałożone na Rosję mogą natomiast zakłócić eksport luksusowych produktów spożywczych tj:
- wino,
- inne alkohole,
- czekolady.
Według urzędnika Michaela Scannella nie ma obaw co do braków żywności. Jak uważa, unijny system jest niezwykle odporny, a także silny co mogliśmy zauważyć podczas pandemii.
Źródło: Politico
