Jakie ceny siana we wrześniu 2024?
Jakie są aktualne ceny siana we wrześniu 2024? U naszych zachodnich sąsiadów stawki za siano we wrześniu wzrosły, po raz pierwszy od maja. A jak jest w Polsce? Ile aktualnie trzeba zapłacić za belę siana? Sprawdzamy.
Zobaczmy, jakie są aktualne ceny siana we wrześniu 2024 r. za naszą zachodnią granicą oraz w Polsce.
Spis treści
Jakie ceny siana we wrześniu 2024 w Polsce?
Aktualne, wrześniowe ceny siana w województwie kujawsko-pomorskim, w notowaniach tamtejszego ośrodka doradztwa rolniczego, wynoszą przeciętnie 300 zł/t. Stawki wahają się od do 200 do 400 zł/t. Jednakże w notowaniach przeważają ceny na poziomie 250, 300 i 350 zł/t, zaś ofert z niższą ceną jest zdecydowanie mniej. Choć w jednym przypadku odnotowano stawkę nawet 180 zł/t.
Z kolei na portalu ogłoszeniowym OLX można znaleźć oferty cenach, przeciętnie, od 50–65 zł/belę do 90–120 zł/belę. Chociaż w przypadku wyraźnie zaznaczonej wysokiej jakości stawki są wyższe i osiągają 160–180 zł/belę, a nawet są oferty po 200 zł/belę. Nie brakuje również ofert typu: oddam za darmo. Dotyczy to jednak zazwyczaj starego siana z ubiegłego roku lub siana jeszcze nieskoszonego, w zamian za usługę skoszenia.
W Polsce z powodu powodzi, wielu rolników jest w tragicznej sytuacji. Bowiem wielu odnotowało straty, włącznie z utratą całego dobytku. Zaś na obszarach, które ucierpiały w wyniku intensywnych deszczy czy podtopień, a gdzie udało się zebrać plony, nastąpiła utrata jakości. Wobec tego takiego siana nie można wykorzystać do karmienia zwierząt, a jedynie użyć je jako ściółkę. W ramach pomocy powodzianom organizowane są dostawy siana do gospodarstw dotkniętych klęską żywiołową. Również w ofertach na OLX można znaleźć ogłoszenia dotyczące oddania za darmo wysokiej jakości siana rolnikom-powodzianom.
A co z cenami siana u naszych sąsiadów?
U naszych zachodnich sąsiadów we wrześniu br. ceny siana wzrosły. Był to pierwszy wzrost stawek odnotowany od maja 2024 r. Jak informuje portal Agrarheute.de, średnie krajowe ceny siana wzrosły we wrześniu 2024 r. o nieco ponad 1 euro, do poziomu 123 euro/t w przypadku dużej beli.
W poprzednich miesiącach ceny siana pozostawały w trendzie spadkowym. Bowiem plony były wysokie, a w północnej części kraju możliwy był trzeci pokos w sierpniu, co dodatkowo zwiększyło podaż. Aktualnie średnia cena jest wprawdzie wyższa niż w poprzednim miesiącu, ale występują duże różnice regionalne. Bowiem w niektórych regionach ceny siana spadły, a w innych nie zmieniły się od sierpnia br.
Duże różnice regionalne stawek za siano
Jeśli chodzi zarówno o dynamikę, jak i poziom cen notuje się duże różnice regionalne. Bowiem wiele zależy od tego, jaka była pogoda w regionie i czy na danym obszarze wystąpiły zjawiska ekstremalne, takie jak powódź i podtopienia. Mianowicie, największy wzrost stawek odnotowano w Nadrenii-Palatynacie, gdzie za siano trzeba było zapłacić o 5 euro/t więcej niż w sierpniu. Z kolei w Westfalii siano we wrześniu potaniało o 8 euro/t mniej, w Nadrenii Północnej — o 15 euro/t w stosunku do poprzedniego miesiąca. W pozostałych landach ceny pozostawały na poziomie nieco wyższym lub zbliżonym do sierpniowego.
Wrześniowe ceny siana w poszczególnych landach w Niemczech miały również bardzo dużą rozpiętość. Ściśle mówiąc, wahały się od 84 do 158 euro/t. Konkretnie to stawki były następujące:
- Hesja — 158 euro/t;
- Brandenburgia — 146 euro/t;
- Dolna Saksonia-Wschód — 140 euro/t;
- Nadrenia-Palatynat — 135 euro/t;
- Szlezwik-Holsztyn — 120 euro/t;
- Saksonia-Anhalt — 128 euro/t;
- Westfalia — 125 euro/t;
- Nadrenia Północna — 118 euro/t;
- Bawaria — 111 euro/t;
- Meklemburgia-Pomorze Przednie — 105 euro/t;
- Turyngia — 84 euro/t.
Źródło: www.kpodr.pl;www.olx.pl
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!
Dziwne te ceny 300 zł/tona. Bal 200 kg kosztowałby w takim razie 60 zł. To chyba po kosztach produkcji by było. Jak spojrzę na ogłoszenia, to ceny rzadko spadają poniżej 100 zł za bal, więc skąd autor artykułu czerpał informację, nie wiem.