Już nie goździk i rajstopy: co na dzień kobiet?

Dzień jak co dzień? Niekoniecznie. Kobiety na wsi 8 marca są nie tylko obdarowywane kwiatami, ale coraz częściej samodzielnie organizują czas w dniu swojego święta. Jeśli nie goździk i rajstopy, to co? Sprawdziliśmy!

Tradycyjnie kwiaty cięte, podobnie jak w całym kraju, pozostają najpopularniejszą i najchętniej przyjmowaną formą prezentu wręczanego 8 marca kobietom na wsi. Kiedyś był to obowiązkowy goździk i rajstopy, których brak na rynku panie szczególnie odczuwały. Najczęściej spotykano się na imprezach organizowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich i Gminne Spółdzielnie. A jak to wygląda teraz?

goździk na dzień kobiet

Większość kobiet chciałaby zostać obdarowana kwiatami.

Według sondy agroFakt.pl średnio aż 8 na 10 pań mieszkających na wsi w dniu swojego święta kobiet chciałoby od ukochanych mężczyzn lub swoich najbliższych otrzymać właśnie kwiaty. Okazuje się jednak, że dla płci pięknej coraz częściej liczy się sama pamięć i miły gest.

– Po niemal 50 latach otrzymywania na dzień kobiet kwiatów chciałabym dostać wreszcie coś innego. Przyznam szczerze, nie przepadam za tymi ciętymi dowodami pamięci. Marzy mi się za to, aby mąż i syn przygotowali smaczny obiad i w ten jeden dzień wyręczyli mnie w obowiązkach domowych mówi pani Dorota z Nowej Wsi pod Toruniem.

Marzy mi się za to, aby mąż i syn przygotowali smaczny obiad i w ten jeden dzień wyręczyli mnie w obowiązkach domowych.

Dorota z Nowej Wsi pod Toruniem

Podobnego zdania jest pani Wanda Fok ze Skałki pod Wrocławiem, która uważa, że w dniu kobiet znacznie ważniejsze od wyszukanych prezentów jest ciepłe słowo. Z kolei pani Anna z Rożnowa 8 marca wolałaby bardziej zostać przez męża zabrana do restauracji niż otrzymać tradycyjny prezent. Dagmara Gruchot z Ryczywołu, jak większość kobiet z jej miejscowości, na dzień kobiet chciałaby otrzymać kwiaty. Zdradza nam jednak swój sekret: – Kocham zwierzęta i marzy mi się, by w domu pojawił się pies. Nie pozwalają nam na to obowiązki. Myślę jednak, że w końcu będziemy mieli dość czasu, aby zaopiekować się nowym pupilem.  

Więcej niż sam prezent

goździk na dzień kobiet

Inne kobiety chciałyby zostać wyręczone w obowiązkach domowych.

Okazuje się również, że coraz więcej kobiet na wsi chce w szczególny sposób celebrować swoje święto i uczestniczyć w wydarzeniach organizowanych 8 marca. Pani Ewa z Uścikowa co roku bierze udział w imprezie organizowanej przez lokalne Koło Gospodyń Wiejskich. Pani Teresa Jaskólska, sołtyska Damasławka, uczestniczyła w podobnym spotkaniu w zeszłym roku. Zgromadziło ono aż 48 pań z miejscowości i najbliższych okolic.

– Kiedyś w naszej wsi dzień kobiet w ogóle nie był obchodzony. Teraz na szczęście mamy Koło Gospodyń Wiejskich, które co roku przygotowuje coś ciekawego. Podczas ostatnich obchodów dnia kobiet gościłyśmy w teatrze, a w tym roku planujemy wspólny wypad na kręgle i kawęmówi Małgorzata Kaniewska ze wsi Wargowo.

Wygląda na to, że choć cenimy sobie tradycję, to coraz częściej szukamy alternatywy dla dotychczasowych sposobów spędzania naszego święta. Miejmy nadzieję, że w tym roku wszyscy panowie staną na wysokości zadania i obdarują bliskie sobie kobiety wymarzonymi, większymi lub mniejszymi, drobiazgami.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *