Już nie goździk i rajstopy: co na dzień kobiet?

Już nie goździk i rajstopy: co na dzień kobiet?

Goździk i rajstopy. Tak wyglądało kiedyś. A teraz? Czy pozostajemy wierne tradycji, a może szukamy czegoś nowego?

Dzień jak co dzień? Niekoniecznie. Kobiety na wsi 8 marca są nie tylko obdarowywane kwiatami, ale coraz częściej samodzielnie organizują czas w dniu swojego święta. Jeśli nie goździk i rajstopy, to co? Sprawdziliśmy!

Tradycyjnie kwiaty cięte, podobnie jak w całym kraju, pozostają najpopularniejszą i najchętniej przyjmowaną formą prezentu wręczanego 8 marca kobietom na wsi. Kiedyś był to obowiązkowy goździk i rajstopy, których brak na rynku panie szczególnie odczuwały. Najczęściej spotykano się na imprezach organizowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich i Gminne Spółdzielnie. A jak to wygląda teraz?

goździk na dzień kobiet

Większość kobiet chciałaby zostać obdarowana kwiatami.

Według sondy agroFakt.pl średnio aż 8 na 10 pań mieszkających na wsi w dniu swojego święta kobiet chciałoby od ukochanych mężczyzn lub swoich najbliższych otrzymać właśnie kwiaty. Okazuje się jednak, że dla płci pięknej coraz częściej liczy się sama pamięć i miły gest.

– Po niemal 50 latach otrzymywania na dzień kobiet kwiatów chciałabym dostać wreszcie coś innego. Przyznam szczerze, nie przepadam za tymi ciętymi dowodami pamięci. Marzy mi się za to, aby mąż i syn przygotowali smaczny obiad i w ten jeden dzień wyręczyli mnie w obowiązkach domowych mówi pani Dorota z Nowej Wsi pod Toruniem.

Marzy mi się za to, aby mąż i syn przygotowali smaczny obiad i w ten jeden dzień wyręczyli mnie w obowiązkach domowych.

Dorota z Nowej Wsi pod Toruniem

Podobnego zdania jest pani Wanda Fok ze Skałki pod Wrocławiem, która uważa, że w dniu kobiet znacznie ważniejsze od wyszukanych prezentów jest ciepłe słowo. Z kolei pani Anna z Rożnowa 8 marca wolałaby bardziej zostać przez męża zabrana do restauracji niż otrzymać tradycyjny prezent. Dagmara Gruchot z Ryczywołu, jak większość kobiet z jej miejscowości, na dzień kobiet chciałaby otrzymać kwiaty. Zdradza nam jednak swój sekret: – Kocham zwierzęta i marzy mi się, by w domu pojawił się pies. Nie pozwalają nam na to obowiązki. Myślę jednak, że w końcu będziemy mieli dość czasu, aby zaopiekować się nowym pupilem.  

Więcej niż sam prezent

goździk na dzień kobiet

Inne kobiety chciałyby zostać wyręczone w obowiązkach domowych.

Okazuje się również, że coraz więcej kobiet na wsi chce w szczególny sposób celebrować swoje święto i uczestniczyć w wydarzeniach organizowanych 8 marca. Pani Ewa z Uścikowa co roku bierze udział w imprezie organizowanej przez lokalne Koło Gospodyń Wiejskich. Pani Teresa Jaskólska, sołtyska Damasławka, uczestniczyła w podobnym spotkaniu w zeszłym roku. Zgromadziło ono aż 48 pań z miejscowości i najbliższych okolic.

– Kiedyś w naszej wsi dzień kobiet w ogóle nie był obchodzony. Teraz na szczęście mamy Koło Gospodyń Wiejskich, które co roku przygotowuje coś ciekawego. Podczas ostatnich obchodów dnia kobiet gościłyśmy w teatrze, a w tym roku planujemy wspólny wypad na kręgle i kawęmówi Małgorzata Kaniewska ze wsi Wargowo.

Wygląda na to, że choć cenimy sobie tradycję, to coraz częściej szukamy alternatywy dla dotychczasowych sposobów spędzania naszego święta. Miejmy nadzieję, że w tym roku wszyscy panowie staną na wysokości zadania i obdarują bliskie sobie kobiety wymarzonymi, większymi lub mniejszymi, drobiazgami.

Agrotech 2018 wystartował!

Na miejscu czołowi producenci z branży prezentują nowości i promocje dla odwiedzających. Nie brakuje też innych atrakcji!

16 marca 2018

Budowa zapory wzdłuż wschodniej granicy jeszcze w tym roku

Resort rolnictwa zapowiada budowę płotu wzdłuż wschodniej granicy z Białorusią i Ukrainą, ale wielu rolników ma wątpliwości, czy taka inwestycja ma sens.

21 marca 2018

Dotacje na przetwórstwo – 30 marca 2018 r. rusza nabór wniosków!

Nawet 15 mln zł wsparcia na inwestycje mogą otrzymać mikro, małe i średnie zakłady przetwórcze

20 marca 2018

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij