Dzień kobiet: czego życzymy kobietom na wsi?

Download PDF

Czy rolnik to zawód tylko dla mężczyzn? Czy praca w gospodarstwie jest atrakcyjna dla pań? Czy wieś bez kobiet mogłaby istnieć? Dzień kobiet zawsze nasuwa wiele podobnych pytań…

Nie da się ukryć, że praca na wsi do najlżejszych nie należy. I choć w ciągu ostatnich lat charakter pracy w rolnictwie znacząco się zmienił, to jednak wciąż aktualne pozostaje stwierdzenie, że rolnik to nie tylko zawód – rolnik to styl życia. O odpoczynku po 8 godzinach można co najwyżej pomarzyć, a urlop? – no cóż: albo wyznacza go martwy sezon agrotechniczny, niekoniecznie przypadający w atrakcyjnych turystycznie miesiącach, albo też nie ma go w ogóle, bo krowy same się przecież nie wydoją. Pomimo wielu ułatwień, jakie daje nowoczesna technika, praca wiąż pozostaje uciążliwa i wymaga wielu wyrzeczeń.

dzień kobiet 2017

Choć praca w gospodarstwie nie jest lekka, wiele kobiet świadomie wybiera zawód rolnika.

A jednak Panie nie stronią od pracy w gospodarstwie. Zupełnie świadomie zdobywają wykształcenie rolnicze, a następnie podejmują decyzję o przejęciu gospodarstwa od rodziców, czy też o współgospodarowaniu z małżonkiem. Czy jest to tylko sposób na życie, czy zamiłowanie? Myślę, że do pracy na roli trzeba mieć po prostu serce. Ktoś, kto kocha rolnictwo, znajdzie w sobie i cierpliwość, i wytrwałość, i sumienność, i siłę, tak potrzebną, by sprostać wszystkim codziennym wyzwaniom.

Za to kobietom dzielnie wykonującym zawód rolnika (ciężki, aczkolwiek wdzięczny) należy się uznanie. Docenienie trudu ich codziennych prac, związanych nie tylko z gospodarstwem, lecz także z domem i obejściem, a częstokroć jeszcze z wychowaniem dzieci, wywoła na ich twarzach większy uśmiech niż najpiękniejszy bukiet kwiatów. Nie szczędźmy im zatem wyrazów uznania. I nie tylko w dniu ich święta, lecz na co dzień.

kobiety w gospodarstwach hodowlanych

Zarówno produkcja roślinna, jak i zwierzęca, wymaga ogromnego zaangażowania. Często brakuje czasu na zasłużony wypoczynek.

Korzystając z okazji, w imieniu Redakcji portalu agrofakt życzymy wszystkim Czytelniczkom, aby praca w gospodarstwie przynosiła Wam wiele satysfakcji, aby Wasz codzienny trud nie pozostawał niezauważony i aby każdy kolejny dzień przynosił tak wiele miłych słów i gestów ze strony najbliższych, ile zapewne pojawi się przy dzisiejszej okazji.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o