Dzień kobiet: czego życzymy kobietom na wsi?

Czy rolnik to zawód tylko dla mężczyzn? Czy praca w gospodarstwie jest atrakcyjna dla pań? Czy wieś bez kobiet mogłaby istnieć? Dzień kobiet zawsze nasuwa wiele podobnych pytań…

Nie da się ukryć, że praca na wsi do najlżejszych nie należy. I choć w ciągu ostatnich lat charakter pracy w rolnictwie znacząco się zmienił, to jednak wciąż aktualne pozostaje stwierdzenie, że rolnik to nie tylko zawód – rolnik to styl życia. O odpoczynku po 8 godzinach można co najwyżej pomarzyć, a urlop? – no cóż: albo wyznacza go martwy sezon agrotechniczny, niekoniecznie przypadający w atrakcyjnych turystycznie miesiącach, albo też nie ma go w ogóle, bo krowy same się przecież nie wydoją. Pomimo wielu ułatwień, jakie daje nowoczesna technika, praca wiąż pozostaje uciążliwa i wymaga wielu wyrzeczeń.

dzień kobiet 2017

Choć praca w gospodarstwie nie jest lekka, wiele kobiet świadomie wybiera zawód rolnika.

A jednak Panie nie stronią od pracy w gospodarstwie. Zupełnie świadomie zdobywają wykształcenie rolnicze, a następnie podejmują decyzję o przejęciu gospodarstwa od rodziców, czy też o współgospodarowaniu z małżonkiem. Czy jest to tylko sposób na życie, czy zamiłowanie? Myślę, że do pracy na roli trzeba mieć po prostu serce. Ktoś, kto kocha rolnictwo, znajdzie w sobie i cierpliwość, i wytrwałość, i sumienność, i siłę, tak potrzebną, by sprostać wszystkim codziennym wyzwaniom.

Za to kobietom dzielnie wykonującym zawód rolnika (ciężki, aczkolwiek wdzięczny) należy się uznanie. Docenienie trudu ich codziennych prac, związanych nie tylko z gospodarstwem, lecz także z domem i obejściem, a częstokroć jeszcze z wychowaniem dzieci, wywoła na ich twarzach większy uśmiech niż najpiękniejszy bukiet kwiatów. Nie szczędźmy im zatem wyrazów uznania. I nie tylko w dniu ich święta, lecz na co dzień.

kobiety w gospodarstwach hodowlanych

Zarówno produkcja roślinna, jak i zwierzęca, wymaga ogromnego zaangażowania. Często brakuje czasu na zasłużony wypoczynek.

Korzystając z okazji, w imieniu Redakcji portalu agrofakt życzymy wszystkim Czytelniczkom, aby praca w gospodarstwie przynosiła Wam wiele satysfakcji, aby Wasz codzienny trud nie pozostawał niezauważony i aby każdy kolejny dzień przynosił tak wiele miłych słów i gestów ze strony najbliższych, ile zapewne pojawi się przy dzisiejszej okazji.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *