Kanemite 150 SC w zwalczaniu przędziorka owocowca na jabłoni

Przędziorki w jabłoniach występują każdego roku licznie w wielu sadach i mogą wyrządzać znaczne szkody. W niektórych gospodarstwach, aby zniszczyć te roztocza, wykonuje się kilka zabiegów zwalczających w sezonie. Jakich akarycydów użyć i kiedy? Radzi ekspert w dziedzinie ochrony sadów przed szkodnikami.
Na efektywność każdego zabiegu zwalczającego przędziorki w jabłoniach wpływa przede wszystkim dobór odpowiedniego akarycydu. Taki środek powinien zwalczać stadia rozwojowe, które występują w populacji najliczniej podczas zabiegu. Wymaga to jednak systematycznego monitorowania tych roztoczy, co w praktyce sadowniczej nie jest wcale łatwe. W zwalczaniu roztoczy szybko może następować selekcja ras odpornych. Dlatego, aby zapobiec temu zjawisku, do każdego zabiegu należy wybierać akarycyd należący do innej grupy chemicznej.
Spis treści
Środek na przędziorki w jabłoniach
W ostatnich latach na liście środków polecanych do zwalczania przędziorka owocowca na jabłoni znalazł się nowoczesny akarycyd Kanemite 150 SC. Zawiera on 150 g acekwinocylu w 1 l preparatu, substancji z nowej grupy chemicznej.
Zwalczane stadia przędziorków środkiem Kanemite 150 SC
- jaja letnie,
- larwy przędziorków,
- nimfy przędziorków,
- osobniki dorosłe.
Na przędziorki działa kontaktowo, natomiast na roślinie — powierzchniowo. Kanemite 150 SC w dawce 1,8 l/ha najlepiej stosować wkrótce po pojawieniu się szkodnika, w okresie wylęgania się larw (minimum 20% wylęgniętych larw). Akarycyd ten można stosować tylko jeden raz w sezonie wegetacyjnym, zachowując 30 dni karencji.
Zabiegi na przędziorki w jabłoniach w doświadczeniach
Bardzo ważną zaletą jest możliwość stosowania Kanemite 150 SC w integrowanej produkcji, ponieważ jest selektywny dla drapieżnych roztoczy z rodziny Phytoseiidae. W przeprowadzonych przeze mnie doświadczeniach Kanemite 150 SC użyty w dawce 1,8 l/ha wykazał wysoką skuteczność w zwalczaniu przędziorka owocowca w sadach jabłoniowych. Akarycyd ten zastosowany do zwalczania przędziorka owocowca wiosną w fazie różowego pąka kwiatowego, podczas wylęgania się larw przędziorka z jaj zimowych, działał bardzo dobrze i długo. Na poletkach doświadczalnych przez cały okres prowadzenia obserwacji (35 dni po zabiegu) nie stwierdzono obecności przędziorków. Dobre wyniszczenie tych uciążliwych roztoczy wiosną ułatwia ich zwalczanie w późniejszym okresie wegetacji.
Zwalczanie przędziorków w sadach produkcyjnych

Kanemite 150 SC zastosowany na przędziorki w jabłoniach po kwitnieniu lub latem wykazywał wysoką skuteczność
Kanemite 150 SC zastosowany na przędziorki w jabłoniach po kwitnieniu lub latem był bardzo skuteczny w zwalczaniu szkodników. Jego dobre działanie w tych fazach wegetacji zapewnia odpowiedni termin przeprowadzenia zabiegu zwalczającego. Najlepsze wyniki uzyska się, dokonując aplikacji podczas dominacji wylęgających się larw przędziorków.
Prowadziłam także obserwacje w sadach wielkotowarowych, w których sadownicy stosowali Kanemite 150 SC do zwalczania przędziorków. Tam, gdzie użyli środka w okresach — od wiosny, najczęściej do połowy lipca, liczebność przędziorków była bardzo mała. W niektórych sadach po zastosowaniu tego akarycydu populacja tych uciążliwych szkodników nie odbudowała się do końca sezonu wegetacji. Użytkownicy byli bardzo zadowoleni z wysokiej skuteczności środka.
Akarycyd Kanemite 150 SC umożliwia i uzupełnia właściwą rotację. Powinien więc być stosowany zwłaszcza w tych sadach, w których występują rasy odporne przędziorków na niektóre substancje czynne. Dobre wyniki w zwalczaniu przędziorków można uzyskać, stosując go przy dominacji wylęgających się larw. Preparat ten należy używać zgodnie z etykietą rejestracyjną, nie częściej niż raz w roku.
Czytaj też:
Progi szkodliwości przędziorków w sadach — nowe wartości (wideo)
Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.
Artykuł zawiera lokowanie produktu i ma charakter promocyjny.
