Przędziorki w sadach owocowych

Sady jabłoniowe, wiśniowe, czereśniowe i śliwowe są wiosną atakowane przez przędziorki, groźne szkodniki, które powodują poważne straty w uprawach. Walka z nimi jest dosyć żmudna, a jej skuteczność w dużej mierze zależy od prawidłowo prowadzonego monitoringu.

Spośród wszystkich przędziorków najczęściej w sadach występują 2: owocowiecchmielowiec.

– Są to roztocza, które w ciągu roku mogą się rozmnażać nawet kilkakrotnie, stąd ich zwalczanie nie należy do prostych – mówi Stanisław Bawoł z Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Olsztynie. – Walkę z przędziorkiem należy rozpocząć wiosną, gdyż latem szkody mogą być już mocno zaawansowane. Roztocza pozbawiają liście chlorofilu, powodując ich żółknienie i zmniejszenie powierzchni asymilacyjnej. Latem też trudniejsze jest przeprowadzenie oprysków i skuteczne dotarcie ze środkiem chemicznym bezpośrednio do roztoczy żerujących po spodniej stronie liści.

Walkę z przędziorkiem należy rozpocząć wiosną, gdyż latem szkody mogą być już mocno zaawansowane.

Stanisław Bawoł, Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Olsztynie

Najbardziej skuteczne jest zwalczanie przędziorków przed kwitnieniem oraz tuż po kwitnieniu. Bardzo ważna jest systematyczna lustracja sadu, którą należy wykonywać raz na 2 tygodnie, a gdy jest ciepło i sucho – nawet raz na tydzień. Lustracja polega na każdorazowym przejrzeniu co najmniej 200 liści – sprawdza się po 5 liści z zewnętrznej korony na 40 drzewach. Do zwalczania chemicznego przystępuje się, gdy przekroczony zostanie próg ekonomicznej szkodliwości roztoczy – w terminie do połowy lipca są to 3 formy ruchome przędziorków na jednym liściu.

Lustracja polega na każdorazowym przejrzeniu co najmniej 200 liści – sprawdza się po 5 liści z zewnętrznej korony na 40 drzewach.

Zabiegi z wykorzystaniem akarycydu należy przeprowadzać w temperaturze nie wyższej niż 25°C oraz w dni, w które nie ma dużego nasłonecznienia. Pod wpływem światła akarycydy szybciej się rozpadają, przez co są mniej skuteczne. Rodzaj akarycydu należy dobrać tak, by zwalczał to stadium rozwojowe przędziorków, które aktualnie dominuje w sadzie. Warto też stosować akarycydy zamiennie, gdyż przędziorki dość szybko uodporniają się na stosowane przeciwko nim substancje chemiczne.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *