Kiedy nawozić siarką zboża? Popraw plonowanie i zdrowotność plantacji!

Wczesną wiosną tuż po 1 marca w ruch pójdą rozsiewacze i opryskiwacze. Wszyscy będą spieszyli na swoje plantację z azotem. Czy to jedyny niezbędny składnik na starcie wegetacji zbóż? Niekoniecznie! Dowiedz się dlaczego i kiedy nawozić siarką zboża! 

Wszyscy rolnicy mniejsi i więksi wiedzą, że bez azotu ani rusz. I słusznie. Dobrze by było także pamiętać o innych ważnych i plonotwórczych składnikach. Każdy z was wie, że rzepak bez siarki obejść się nie  może. Niestety w przypadku zbóż zupełnie zapominamy o tym ważnym składniku. Dlatego dziś podpowiadamy kiedy nawozić siarką zboża, i dlaczego nie warto tego ważnego makroelementu spychać na drugi plan!

Więcej informacji w galerii: 

Kiedy nawozić siarką zboża?

Nawożenie siarką zbóż często jest pomijane nie tylko na starcie wegetacji, ale także w fazie strzelania w źdźbło. Niemniej jednak są to dwie istotne fazy, w których warto pomyśleć o dostarczeniu siarki. Dlaczego? Po pierwsze gleby w Polsce są bardzo ubogie w ten składnik. Po drugie rolnicy dostarczają go średnio co 2 lata lub rzadziej nawożąc nim rzepak. O ile wszyscy wiedzą, że bez siarki w uprawie rzepaku ani rusz, to przy planowaniu nawożenia zbóż większość z nas o niej zapomina. Wiemy już w jakiej fazie dostarczyć siarkę. Kolejna kwestia po co w ogóle siarka zbożom? Każdy z was miewał problem ze zbyt niską zawartością białka w ziarnie. To częsty problem przy sprzedaży do skupów, cena jest od razu niższa. Dlatego warto się zastanowić, czy aby spadek zawartości białka nie jest właśnie związany z niedoborem siarki!

Jak rozpoznać niedobór siarki? 

Rozpoznanie niedoboru siarki w przypadku zbóż nie jest łatwe. Często mylony jest on z niedoborem najważniejszego składnika czyli azotu. Dlatego istotna jest dokładna lustracja plantacji. Jeśli stwierdzimy, że nasze rośliny mają zahamowany wzrost, a najmłodsze liście zaczynają przebarwiać się na jasno zielony kolor może to być objaw niedoboru siarki. Najlepiej jednak w celu rozwiania wszelkich wątpliwości wysłać przebarwione liście do analizy chemicznej. Niestety wiemy jak jest w sezonie, nie ma czasu na taką zabawę, działać trzeba natychmiast. Dlatego warto postawić na nawóz azotowy, który będzie w swoim składzie zawierał także odpowiednią ilość siarki. Do takich nawozów należy Saletrosan® 30, który dedykowany jest m.in. dla zbóż.

Więcej informacji o nawozie Saletrosan® 30 

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.2 / 5. Liczba głosów 74

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Artykuł zawiera lokowanie produktu i ma charakter promocyjny.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *