Kolejne zakłady przetwórstwa rolnego trafiają w obce ręce

Kolejne polskie zakłady przetwórstwa rolnego mają zostać przejęte przez zagraniczny kapitał. Czy aby będą bazować na polskim surowcu? Poznajmy szczegóły transakcji.

Z jednej strony ubojnia i przetwórnia drobiu, z drugiej zakład produkujący lody. Co je łączy? I drobiarski Algas, i lodowy Nordis to firmy na tyle niewielkie, że przeciętnemu konsumentowi ich nazwy nic nie mówią. Jednak już kolejne zakłady przetwórstwa rolnego, które mają zostać przejęte, zna wielu z nas.

Holendrzy kupują zakłady drobiarskie

Holenderska firma Plukon Food Group poinformowała, że nabyła 100% udziałów w zakładzie uboju i przetwórstwa drobiu w Dąbrowie Górniczej od sółki Algas. Ściślej mówiąc, jest to znaczący producentem mięsa drobiowego w południowej Polsce. Obroty zakładu w 2023 r. wyniosły ok. 35 mln euro. Z tego ponad 40% produktów jest eksportowanych do krajów UE. Jak informuje nowy holenderski właściciel firmy, rodzina dotychczasowych właścicieli firmy „będzie w dalszym ciągu zaangażowana w działalność gospodarczą ubojni i zakładu przetwórczego”. Ponadto rodzinne fermy brojlerów będą nadal dostarczać kurczaki do ubojni Algas.

Firma Plukon Food Group działa w sześciu krajach UE. Łącznie zatrudnia ponad 9 tys. pracowników i generuje roczny obrót przekraczający 3 mld euro. Ma już udziały w drobiarskiej firmie w Gruszczycach k. Sieradza. Jednym z głównych udziałowców firmy jest niemiecki potentat drobiarski EW Group.

Ukraińcy kupują polskiego producenta lodów

Jeden z największych producentów lodów na Ukrainie, firma The Three Bears, przejęła polską firmą Nordis, która jest właścicielem fabryki do produkcji lodów oraz warzyw mrożonych. Firma Nordis posiada w zachodniej Polsce fabrykę oraz magazyny. Jak się dowiadujemy, produkuje ponad 100 rodzajów lodów i półproduktów. Nordis posiada także własną sieć dystrybucji w 19 miastach w Polsce.

Arabowie chcą kupić polskiego potentata drobiowego

O kolejnej transakcji, o ile dojdzie do skutku, będzie naprawdę głośno. Jak informuje Interia za Bloombergiem, fundusz ADQ ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich chce przejąć polskiego lidera produkcji drobiu, firmę Cedrob. Tę w stu procentach polską firmę Bloomberg wycenia na 8 mld zł. Cerdob zajmuje się również produkcją trzody chlewnej.

ADQ to państwowy fundusz z siedzibą w Abu Zabi, stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Jak informuje Interia, zarządza globalnymi aktywami o wartości ponad 150 mld dolarów. Do dzisiaj zainwestował już (pośrednio, poprzez firmę LDC) pieniądze m.in. w Indykpol czy Drosea.

Zakłady przetwórstwa rolnego zostaną przejęte — co dalej?

Tego nie wiemy co się ostatecznie stanie gdy kolejne polskie zakłady przetwórstwa rolnego pójdą w zagraniczne ręce. Wiemy natomiast, że obecne problemy ze bytem i ceną za polskie owoce i warzywa do przetwórstwa tłumaczy się rolnikom m.in. tym, że polskie zakłady tej branży przejął zagraniczny kapitał. Czy ten schemat w powyższych przypadkach może się powtórzyć?

Źródło: Plukon, Polskie Drobiarstwo, UkrAgroConsult, Ceny Rolnicze

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.1 / 5. Liczba głosów 335

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

TO JEST NIEWIARYGODNEZobacz SPRAWDŹ WYNIKI BADAŃ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarze
 1. Julian pisze:

  Winien jest ten co sprzedaje…powinno się takim zainteresować ABW. Państwo powinno mieć prawo pierwokupu lub zabronić takich tranzakcji

 2. Jerzy pisze:

  Brawo dla naszych rządów. Naszych przedsiębiorców dobijać a zagranicznym dawać ulgi i dotację.

 3. Jacek pisze:

  znowu wracają czasy gdzie tracimy zaklady

 4. PLUKON weteran pisze:

  PLUKON to holenderski obóz pracy. Jeśli ktoś pracował w tej firmie to wie jak prężnie się rozwijała w ostatnich latach za sprawą taniej polskiej siły roboczej. A teraz zyski PLUKON przeznacza na wykup Polski. Taka to Unia Europejska

 5. Polak pisze:

  Co się dzieje z tym państwem sprzedadzą wszystkie główne firmy produkujące żywność a co my Polacy będziemy jeść? Syf z Ukrainy czy skąd jeszcze

 6. AJ pisze:

  Umowami sprzedaży powinny zająć się służby, w umowach powinny znajdować się zapisy chroniące polski interes narodowy począwszy od konsumenta poprzez rynek rolny na pracownikach kończy.
  Nie jestem przeciwnikiem wolnego rynku ale każda taka transakcja powinna być zabezpieczona depozytem 50 % wartości rzeczywistej firmy w złocie w NBP. Mądry zawsze ubezpieczony.

 7. kwiatek pisze:

  A u nas zostaje smród i ścieki

 8. Neew pisze:

  Czegoś tu nie łapie. Ukraińcy mają kapitał, aby przejmować zagraniczne podmioty a nie mają środków aby kupować uzbrojenie. W czasie wojny to drugie powinno być najważniejsze, chyba że ta cała wojna to tylko ustawka.

 9. Wojtek pisze:

  wystarczyło pięć miesięcy od wyborów, a wyprzedaż polskich firm, polskiego majątku rozkwitła w najlepsze. Ciekawe, kiedy wrócą tematy sprzedaży: LOTu, Orlenu, i innych polskich sreber gospodarczych. Bo, że temat powróci, jestem pewien.
  No chyba, że ludzie się obudzą i usuną od władzy tą V kolumnę.

 10. Niki pisze:

  Jak nie wiadomo o co chodzi , to zawsze chodzi o pieniądze 💸💰💰💰💰💰

 11. Ytrok pisze:

  Polska upada… robią nas w wała i jeszcze się cieszymy… ludzie obudźcie się

 12. Zosiaoo@op 0 pisze:

  no to się zaczyna wyprzedaaz Polski.To o co walczyli nasi dziadowie.rodzice znowu idzie w obce ręce

 13. Alex pisze:

  sprzedadzą całą Polskę tak naprawdę dużo już nie zostalo

 14. Alex pisze:

  Sprzedadzą całą Polskę tak naprawdę dużo już nie zostalo.

 15. Jan pisze:

  oi niech Pan Bóg broni przed płaceniem podatków…

 16. Pedro pisze:

  Większość poliniaków zombiaków to bezmyślne, naiwne, łatwowierne, człekokształtne stworzenia pozbawione przez medialną propagandę, instynktu samozachowawczego, są prowadzone przez globalną mafię zbrodniarzy do nędzy i unicestwienia.

 17. Stani pisze:

  Czyją własnością są te zakłady.
  KTO SPRZEDAJE TE ZAKLADY.
  MALO INFORMACJI NA TEN TEMAT.

  ŹLE SIE ROBI ..
  UKRAINA DOMAGA SIE WSPARCIA .DLACZEGO NIE KUPUJE BRONI BY WYGRAC MAJAC SWOJE PIENIACE .
  SWIAT STAJE GŁOWIE.

 18. Jakub pisze:

  Ja tego nie rozumiem to co nasi przodkowie przez całe życie budowali dla swoich pokoleń oddawane jest za bezcen w obce ręce. JAK MOŻNA SPRZEDAĆ SEKTOR PRODUKCJI ŻYWNOŚCI W OBCE RĘCE TO JEST STRASZNE. Dążymy do samozagłady naszego narodu.

 19. Maciej pisze:

  Znowu sprzedają. K…. niech wkoncu ludzie się obudzą.

 20. Maciej pisze:

  Czemu wszyscy tylko gadają a oni i tak swoje robią.Trzeba w końcu ich powstrzymać od tych sprzedawania.Bardzo do brze robią rolnicy .niebawem inne branże się do rolników przyłącza ( górnicy energetycy….)jak tak dalej będzie. Już dość dziadostwa zrobili przez ten okres od wyborow.

 21. Tomek pisze:

  Tylko szubrawcy lub abderyci mogą jeszcze popierać szubrawcow i abderytów rządzących w Polsce od okrągłego stołu.

 22. Piotr pisze:

  To co mnie najbardziej przeraża to albo głupota,albo interesowność decydentów z Polski.Olewaĵą Polski interes bez żadnych kar i konsekwencji.Przykładem choćby wydzierżawienie chińczykom nabrzeża w porcie Gdynia za roczną opłatę w cenie połowy wartości jednego samochodu produkcji chińskiej.I to na kilkadziesiąt lat,tylko nie wiadomo kto się na tym wzbogacił.

 23. Polak z krwi i kości pisze:

  Tusk robi robotę dla Niemców w białych rękawiczkach, najlepiej wszystko sprzedać,a na koniec powie że to nie Ja to Oni, historia się powtarza,Polacy obudźcie się,za niedługo będzie sprzedawał Orlen i Lot.

 24. Leszek Grochowski pisze:

  żywność najważniejsza, będziemy jeść przetworzony plastik holenderski. Kiedy Polacy coś zrozumieją, chyba jak będą jeść syf sztuczny.

 25. Reksio pisze:

  kapitał nie ma narodowości – powiedział Tusk. Ciekawe czy Nordis będzie uzywał polskich surowców czy importowanych?

 26. Kasia pisze:

  Tylko nie Oni-zamkną zakład prędzej niż później!

 27. Maxx pisze:

  To samo co z mieszkaniami. Dla nas też Bułgarskie ceny są malusie. To było przerabiane już z drogowcami. Niema w kraju takiego kapitału który byłby zainteresowany. Chyba że Orlen 🙂

 28. Ed pisze:

  Gdzie jest teraz krzykliwy minister rolnictwa?
  Przed wyborami głośno krzyczał że poprawi sytuację. Po dorwaniu się do koryta prawie go nie widać.

 29. Promil pisze:

  Wszystko najlepiej sprzedać w p…u ,

 30. Nikt pisze:

  Za PiS sprzedano prywatnego solaria i nik nie robił rabanu. co prywatne to można robić co się chce.

 31. Dida pisze:

  To są firmy prywatne żaden rząd nie ma nic do tego
  komu zostaną sprzedane.
  Problem polega na tym, że nasz kraj jest liderem w Europie w utrudnianiu prowadzenia działalności.
  Lepiej dobrze sprzedać wielkiemu kapitałowi niż męczyć się z naszą biurokracją.
  Od lat obcy kapitał ma ulgi a prywaciarze i badylarze są wyciskani a ostatni rząd dołożył jeszcze konkretną cegłę windując koszty pracy,
  zresztą sam sprzedał Lotos za dwa miliardy a tu taką firmę drobiarska wycenia się na 8 miliardów czy to nie absurd…