Kondycjonowanie wody i wynikające z niego korzyści
Wiele problemów z opryskami wynika z wody i jej złych parametrów. Dlatego tak ważne jest stosowanie preparatów, które zdecydowanie poprawiają jej jakość. Kondycjonowanie wody przynosi bardzo pozytywne skutki dla wszelkich zabiegów agrotechnicznych.
Spis treści
Po co stosuje się adiuwanty i kondycjonery?
TANKMIXY to oczywista oszczędność czasu i paliwa przy wykonywaniu oprysków. Najczęstszym problemem jednak jest wytrącanie się osadów itp. w zbiorniku. Przyczyną jest woda, której parametry dalekie są od ideału. Zadaniem adiuwantów i kondycjonerów jest poprawienie jej parametrów, takich jak pH, twardość i napięcie powierzchniowe wody, oraz umożliwienie mieszania wielu komponentów w zbiorniku.
Parametr pH mówi nam, ile jest jonów -H i -OH w wodzie. Im więcej, tym szybciej zachodzi hydroliza zasadowa, czyli rozpad cząsteczek. Twardość to liczna obecność jonów wapnia, magnezu i żelaza. Te zaś wiążą cząsteczki substancji aktywnych. Zarówno wysokie pH, jak i duża twardość wody, grożą powstaniem osadów. Im więcej dodamy do mieszaniny zbiornikowej komponentów, tym pewność powstawania wszelkiego rodzaju wytrąceń jest większa. Z pomocą przychodzą więc kondycjonery wody.
Kondycjonowanie wody – dlaczego jest tak ważne?
Napięcie powierzchniowe wody, czyli parametr dzięki któremu utrzymują się jej krople, jest sporym problemem, gdy ciecz opryskowa trafia na powierzchnię liścia. Adiuwanty obniżają ją, dzięki czemu roślina pokryta jest nie kroplami roztworu, ale rozpływającą się plamą –tzw. filmem. Kondycjonowanie wody jest w tym aspekcie bardzo istotne.
Hurricane PRO+ to niejonowy adiuwant na bazie naturalnej żywicy sosny. Prócz lepszego pokrycia liści, dzięki zdolnościom rozprzestrzeniania, umożliwia dotarcie cieczy roboczej w miejsca niedostępne dla bezpośredniego oprysku. ISOTAK MAX to rozwiązanie 2w1, jest to kondycjoner wody i zarazem adiuwant.
Jakie są korzyści kondycjonowania wody?
Pamiętajmy, żeby ISOTAK MAX dodawać do wody jako pierwszy, a nie ostatni składnik mieszaniny. Gwarantuje to nam ostatecznie wysoki zwrot z inwestycji. A co najważniejsze, zapobiega wszelkiego rodzaju niespodziankom jeżeli chodzi o mieszalność i możliwość późniejszego zastosowania cieczy roboczej.
Cała publikacja: 14 SPOSOBÓW Jak zwiększyć dochodowość upraw? dostępna jest również do pobrania pod linkiem: https://www.procam.pl
Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.
Artykuł zawiera lokowanie produktu i ma charakter promocyjny.
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!