Rynek zbóż w Polsce w 2021 r. Dobre ceny, wysokie koszty produkcji

Pod wieloma aspektami był to rok przeciętny – ani rekordowy pod względem wysokości plonów, ani też tragiczny. Produkcja zbóż w mijającym roku nie wyróżniała się niczym szczególnym. Jest jednak jeden czynnik, dzięki któremu będzie zapamiętany. Rynek zbóż w Polsce 2021 zaskoczył cenami!

Grudzień jest tym miesiącem, w którym na ogół prognozuje się sytuację w rolnictwie na przyszły rok. Oczywiście można spekulować na temat warunków pogodowych, choć spodziewana na wiosnę susza nie zaskoczyła rolników. Problemem jest natomiast przewidywanie zmieniającej się  z dnia na dzień sytuacji ekonomicznej.

Przeczytaj również: Aktualne ceny zbóż na krajowym rynku 

Rynek zbóż w Polsce 2021 w ocenie PZPRZ

Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych, który reprezentuję jako rzecznik prasowy – komentuje Tadeusz Szymańczak – ocenia ten rok jako trudny. Ja zaliczyłbym go do lat przeciętnych. Rekordów w nim nie było, ale też nie było jakichś niesamowitych spadków czy kłopotów, aż do momentu zbiorów. Jeśli chodzi o wiosnę to była ona zimna, mokra. Oziminy z tego względu dostały z opóźnieniem dawki nawozów zasilających. Później przebieg wegetacji ustabilizował się, chociaż obawialiśmy się czy nie wystąpi susza. Jak się okazało zamiast suszy pojawiło się sporo opadów utrudniających zbiory zbóż. Taka sytuacja miała negatywny wpływ zarówno na jakości ziarna jak i na wysokość plonów.

Produkcja zbóż w Polsce czyli, plony i …

-Ponieważ warunki były niesprzyjające, to zebraliśmy w kraju zboża w granicach 27 mln ton, co nie odbiega znacznie od przeciętnych zbiorów – podsumowuje Tadeusz Szymańczak. – W późniejszym czasie pojawił się element, który nas zaskoczył, jeśli chodzi o rośliny o przedłużonym okresie wegetacji. Wpadliśmy w potężną spiralę wzrostu kosztów. Zbiór kukurydzy trafił na szalone podwyżki cen energii, podwyżki gazu ok. 150% a na niektóre nawozy nawet 300%. Odbiło się to na dochodach rolników.

… kalkulacje!

Od wielu lat robię kalkulacje opłacalności uprawy – kontynuuje rzecznik PZPRZ odnosząc się do tego jak rynek zbóż w Polsce wyglądał w 2021 roku. – W październiku zrobiłem kalkulacje z nowymi kosztami i nakładami i wystraszyłem się. Nawet po uwzględnieniu dopłat wychodzi, że produkcja zbóż jest na minusie. Przykładem jest pszenica. Biorąc pod uwagę najnowsze ceny za pszenicę wyszło mi tysiąc złotych straty. Tu jedno zastrzeżenie – płatności podstawowe i uzupełniające pokazuję poza arkuszem kalkulacyjnym. Te kiepskie wyniki oczywiście rekompensują częściowo dopłaty bezpośrednie i dopłaty do paliwa rolniczego.

Według Tadeusza Szymańczaka jeszcze niedawno dopłaty obszarowe stawały się dochodem na utrzymanie rodziny. Sytuacja, w której koszty i nakłady „spinają się” z dochodami należy już do historii.

Rynek zbóż w Polsce w 2021 r. – jaka sytuacja?

Tadeusz Szymańczak uważa, że mijający rok można skomentować następująco:

– Z jednej strony trudny pod względem wegetacji, z drugiej – bardzo trudny i skomplikowany pod względem ekonomicznym. Mimo wysokich cen skupu zbóż, rolnicy będą mieli problemy z odtworzeniem produkcji, chociażby ze względu na ceny nawozów. Większość rolników nie kupiła nawozów w czasie, gdy obowiązywały stare ceny. Poza tym zakłady nawozowe nie dotrzymały umów z dystrybutorami nawozów wstrzymując dla nich dostawy. Natomiast w tym czasie olbrzymia produkcja nawozów przekierowana była na Wschód. Co ciekawe, polskie rolnictwo potrzebuje ok. 1mln ton nawozów a produkcja w naszych zakładach wynosi 7 mln ton. Pytanie jest takie: dlaczego brakowało nawozów dla polskich rolników? Nasz rząd nie podjął żadnej decyzji mogącej zmienić tę sytuację. 

Krajowy rynek i ceny zbóż  w 2021 r. – podsumowanie

Rzecznik prasowy Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych, praktykujący rolnik uważa, że nie ma na dzień dzisiejszy przesłanek wskazujących, że kolejny rok będzie gorszy od obecnego.

– Mam tu na myśli warunki klimatyczne. Zboża na chleb dla naszych obywateli na pewno nie zabraknie. Jeśli chodzi o warunki ekonomiczne, to nie odważyłbym się przewidywać przyszłorocznej sytuacji na rynku zbóż.

I bądź tu rolniku mądry…

Czytaj też: Cena zboża na rynku. Sprzedać czy czekać? Oto jest pytanie!

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.2 / 5. Liczba głosów 36

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *