Konferencja firmy Bayer: co nowego w 2016 r.?

Download PDF

19 stycznia odbyła się konferencja firmy Bayer. Ta ciesząca się uznaniem i popularnością firma podczas spotkania zaprezentowała plany na 2016 r.

Co nowego?

Rozpoczął się pierwszy pełny rok sprzedaży środka Luna Experience® 400 SC, który jest fungicydem o działaniu kontaktowym i układowym do stosowania zapobiegawczego lub interwencyjnego w ochronie jabłoni, gruszy, wiśni, czereśni oraz marchwi i pora.

Będziemy się przyglądać temu, co żyje w glebie, jak  możemy to chronić, jak prawidłowo stosując środki ochrony roślin, możemy dbać o bioróżnorodność i w jaki sposób przekłada się to bezpośrednio na plon rolnika i jego zysk.

Michał Krysiak, firma Bayer

W drugiej połowie 2015 r. firma Bayer uzyskała rejestrację nowego fungicydu Serenade ASO®. Jest to obecnie jeden z 2 biologicznych środków ochrony roślin w ofercie Bayer Polska. Serenade ASO® jest mikrobiologicznym środkiem grzybobójczym o działaniu kontaktowym, zawierającym szczep QST 713 bakterii Bacillus subtilis, przeznaczonym do stosowania w uprawie truskawki, marchwi, sałaty, pomidora, papryki oraz oberżyny (bakłażana) przeciwko chorobom grzybowym. Póki co, zastosowanie jest takie, ale jak podczas konferencji wspomniał Mirosław Korzeniowski: – Złożone jest rozszerzenie i być może w trakcie tego sezonu będziemy mieli przyjemność poinformować Państwa, że tak jak np. w Holandii, jest zarejestrowany do wszystkich upraw ogrodniczych. Wielka zaletą Serenade jest fakt, że nie ma okresów karencji, nie ma przeciwwskazań co do stosowania w rolnictwie ekologicznym – posiada oficjalny certyfikat.

bayer

Podczas konferencji poruszono również temat systemów wspomagania decyzji Vademecum. fot. firma Bayer

Kolejny biologiczny środek ochrony roślin w ofercie Bayer w sezonie 2016 to Contans WG. Jest to biologiczny fungicyd zawierający zarodniki naturalnie występującego w glebie grzyba Coniothyrium minitans. Contans WG działa selektywnie na zarodniki przetrwalnikowe grzybów Sclerotinia powodujących zgniliznę twardzikową na warzywach, tytoniu, rzepaku i roślinach ozdobnych. Jak podkreśla Mirosław Korzeniowski: Jest to znany, sprawdzony już środek. Wszędzie tam, gdzie jest problem ze zgnilizną twardzikową ten produkt świetnie zdaje egzamin.

Korzeniowski podkreślił również, że środek stosowany jest też przez największych: – Znamy przykłady, np. największe gospodarstwa produkujące marchew na Kujawach – MarchWit – tam od kilku lat program z wykorzystaniem środka Contans jest podstawą obniżenia ilości zabiegów w programie rolnym i podniesienie efektywności. Sprawdza się na setkach hektarów.

Podczas konferencji poruszono również temat systemów wspomagania decyzji Vademecum. Jest to ogólnodostępna część projektu Vademecum, który będzie sukcesywnie rozbudowywany. W sezonie 2016 obejmie sieć kilkudziesięciu stacji pogodowych z danymi na temat poziomu zagrożenia ze strony najgroźniejszych patogenów jabłoni, gruszy, drzew pestkowych i upraw jagodowych. Specjalnie przygotowane mapy pozwalają wybrać najbliższą stację pogodową. Dane ze stacji pogodowych będą powiązane z publikowanymi cyklicznie na stronie internetowej firmy Bayer komunikatami o zagrożeniach w ochronie drzew owocowych, upraw jagodowych i warzyw.

Mirosław Korzeniowski podczas spotkania, zaprosił również gospodarzy na konferencję, która odbędzie się w lutym: – Będzie to Ogólnopolska Konferencja Ochrony Roślin Sadowniczych w Ożarowie Mazowieckim w Centrum Konferencyjnym „Mazurkas” i dzień później, 12 lutego, Konferencja Warzywnicza organizowana wspólnie z Instytutem Ogrodnictwa. To będą 3 dni pełnej dawki wiedzy na temat produkcji ogrodniczej i ochrony roślin.

Okazuje się, że najwięcej produktów fałszowanych trafia do nas z etykietami krajów sąsiadujących. Bardzo często z ukraińskimi bądź rosyjskimi.

Dorota Muszyńska, dział Zarządzania Zaprawami Nasiennymi

Nasiennictwo

Poważne inwestycje firmy  Bayer w hodowle i nasiennictwo owocują nowymi i innowacyjnymi odmianami. Przykładem tego jest odmiana mieszańcowa rzepaku jarego Dodger wprowadzona na rynek w zeszłym roku (rejestracja COBORU w 2014 r.). Średni, wysoki wynik plonowania za ostatnie 2 lata na poziomie 110% wzorca pozwala twierdzić, że Dodger jest odmianą godną polecenia dla rolników chcących uzyskiwać wyższe od przeciętnych plony rzepaku jarego. Wraz z odmianą Dodger na rynku pojawiła się marka InVigor, pod którą Bayer wprowadza na rynek nowe odmiany mieszańcowe rzepaku jarego oraz ozimego, które charakteryzują się najlepszymi parametrami, np. bardzo wysokim plonem. Jak powiedział podczas wystąpienia Tomasz Kowal: – Jaka jest nasza strategia? Przede wszystkim inwestujemy w program hodowli mieszańców rzepaku i pszenicy. Skupiamy się na głównych rynkach i działamy już prężnie tam, gdzie uprawia się najwięcej rzepaku w Europie. A właśnie jednym z takich krajów jest Polska. Mamy ambicje dostarczać nasiona najwyższej jakości i chcemy, podobnie jak przy środkach ochrony roślin, oferować najlepszy możliwy serwis posprzedażowy.

CapSeal – interaktywna plomba zakrętki

FKR_ (3094)

W 2016 r. firma Bayer wprowadza nowe zabezpieczenie produktów – CapSeal – innowacyjną, interaktywną plombę zakrętki. (Źródło: AgroFoto.pl)

Jednym z tematów konferencji był problem fałszywych produktów ochrony roślin, które pojawiają się również na polskim rynku. Nielegalne środki ochrony roślin to narastający problem. Zagadnienie to dotyczy całej Unii Europejskiej, jednak kraje, takie jak Polska, stanowiące granice UE, należą do najbardziej narażonych. Przeciętny konsument nie zna doskonale etykiet, zabezpieczeń i nawet niechcący czasami pada ofiarą oszustów.

– Tak się składa, że nasza firma, jako dość znany producent środków ochrony roślin, jest również mocno narażona na podróbki. Zauważyliśmy, że najwięcej tych produktów to niestety są środki do ochrony upraw sadowniczych. To również są niektóre herbicydy, produkty do zaprawiania, w tym Nasurol, którego już na wolnym rynku nie oferujemy od 10 lat. Okazuje się, że najwięcej produktów fałszowanych trafia do nas z etykietami krajów sąsiadujących. Bardzo często z ukraińskimi bądź rosyjskimi. Panuje taka opinia, że na wschodzie jest taniej, więc jeżeli coś przyjeżdża do nas, jest tańsze, to na pewno jest autentyczne, tylko jest spoza Unii. Chociaż spotykamy również produkty z etykietami z krajów zachodnich – powiedziała Dorota Muszyńska podczas wystąpienia.

Z tego powodu Bayer wciąż udoskonala system zabezpieczeń. Na konferencji został przedstawiony nowy i  prosty system rozpoznawania produktów autentycznych.

W 2016 r. firma Bayer wprowadza nowe zabezpieczenie produktów – CapSeal – innowacyjną, interaktywną plombę zakrętki. Każde zakręcone opakowanie ma naklejoną plombę. Znajduje się na niej opalizujący hologram z kolorowym logo firmy Bayer oraz kod QR, który można zeskanować. Pierwsza próba odczytania go za pomocą smartfona prowadzi do aplikacji Bayer CapSeal. Aplikacja weryfikuje unikalny numer zaszyfrowany w kodzie QR i niezwłocznie informuje użytkownika, czy dany produkt jest oryginalny, czy nie. W drugim przypadku podpowiada użytkownikowi, jak ma dalej postępować. Aplikację można bezpłatnie pobrać ze sklepu GooglePlay lub AppStore.

CapSeal to rozwiązanie nowoczesne, niezawodne i dające użytkownikowi natychmiastową informację, czy produkt, który trzyma w ręku, jest legalny, a więc czy działa bezpiecznie i skutecznie.

Bioróżnorodność: bogactwo żywej ziemi

bayer

Obiecaliśmy też, że w tym roku będziemy kontynuować ten temat, ale było o wiele trudniej, ponieważ to, co żyje w glebie, nie jest aż tak medialne i tak ładne jak pszczoły – mówił podczas konferencji Michał Krysiak. fot. firma Bayer

Kiedy rok temu dyskutowaliśmy z Dorotą, jaki temat podjąć na „Grunt to bezpieczeństwo”, to bioróżnorodność nasunęła się sama. W zeszłym roku była to ochrona pszczół i innych owadów zapylających, więc temat bardzo nośny. Obiecaliśmy też, że w tym roku będziemy kontynuować ten temat, ale było o wiele trudniej, ponieważ to, co żyje w glebie, nie jest aż tak medialne i tak ładne jak pszczoły. Ale lubimy wyzwania, więc ruszamy w tym roku z tematem „Bioróżnorodność bogactwo tej ziemi”. Będziemy się przyglądać temu, co żyje w glebie, jak  możemy to chronić, jak prawidłowo stosując środki ochrony roślin, możemy dbać o bioróżnorodność i w jaki sposób przekłada się to bezpośrednio na plon rolnika i jego zysk – mówił Michał Krysiak.

W akcji „Grunt to Bezpieczeństwo” firma Bayer nadal koncentruje się na ochronie organizmów towarzyszących uprawom i przynoszącym rolnikom wymierne korzyści.  W 2016 r. firma skupi się na cennym zasobie, jakim jest gleba: bakterie w niej zamieszkujące, grzyby i makroorganizmy, warunkujące żyzność. Prawidłowe przechowywanie i użytkowanie środków ochrony roślin chroni glebę przed punktowymi skażeniami, natomiast wybrane zabiegi agrotechniczne stymulują rozwój organizmów produkujących próchnicę. Takie działania z zakresu rolnictwa zrównoważonego zapewniają utrzymanie bioróżnorodności gleby i jej żyzności na wysokim poziomie przez wiele lat – umożliwi to zapewnienie dostaw żywności dla wzrastającej populacji ludzi na świecie.

– Podobnie jak w zeszłym roku, będziemy rolnikom, naszym klientom, zapewniać wykłady właśnie w dziedzinie mikrobiologii, uprawy gleby. Będziemy również szkolić wybrane szkoły rolnicze, będziemy zapraszać je do doradztwa technicznego i udzielać informacji na temat bioróżnorodności – dodał na koniec Michał Krysiak.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o