Koniec dopłat bezpośrednich jest już bliski? KE ma nową wizję

Komisja Europejska przedstawiała nową wizję rolnictwa i żywności, w której to uwzględniono zmiany w budżecie WPR po 2028 roku. Dopłaty dla rolników mają się zmienić, to nie ulega wątpliwości. Niektórzy jednak uważają, że nastąpi całkowity koniec dopłat bezpośrednich. Czy rzeczywiście tak będzie?
KE opublikowała dokument ,,Wizja dla rolnictwa i żywności” określający ambicje dotyczące systemu rolnego UE w najbliższej przyszłości. Komisja Europejska zawarła w nim swoje propozycje, które sprawią, że sektor rolny będzie się rozwijał, wprowadzał innowacje, a także przynosił korzyści w najbliższych latach, jak i w 2040 r. Zaprezentowany dokument nie przedstawia jednak konkretnych instrumentów związanych z przyszłym budżetem WPR. Czy to oznacza, że koniec dopłat bezpośrednich jest już bliski?
Czu nastąpi koniec dopłat bezpośrednich po 2028 roku?
Zaprezentowana przez Komisję Europejską ,,Wizja rolnictwa i żywności” została poddana wstępnej ocenie przez MRiRW. Resort rolnictwa w wydanym komunikacie zaznaczył, że KE planuje wprowadzić zmiany w zakresie płatności bezpośrednich. Dopłaty bezpośrednie po zmianach nie będą tak jednolite, jak do tej pory. Zamiast tego mają być bardziej ukierunkowane, z wprowadzeniem uproszczeń dla małych i średnich gospodarstw. Większą rolę w dopłatach bezpośrednich po 2028 roku ma odgrywać degresywność/capping płatności, czyli mechanizm redukcji płatności dla dużych gospodarstw.
W opublikowanej przez KE wizji nie pojawiło się jednak zbyt dużo szczegółów odnośnie przyszłego budżetu WPR. Czy to oznacza, że nastąpi całkowity koniec dopłat bezpośrednich?
Kiedy skończą się dopłaty dla rolników?
Dopłaty dla rolników mają skończyć się po 2028 roku. Takiego zdania jest Adrian Warzywniak, przewodniczący Dolnośląskiej Rady Regionalnej RI ,,Solidarność”, który podczas wizyty w Parlamencie Europejskim powiedział:
Niestety okazuje się, że po 2028 roku dopłat bezpośrednich nie będzie. I to będzie sukces polskiej prezydencji w Unii Europejskiej, ponieważ ten program przygotowuje polski komisarz pan Piotr Serefin – przekazał przewodniczący Dolnośląskiej Rady Regionalnej RI ,,Solidarność” na swoim profilu Facebook.
Do tej sprawy odniósł się również wspominany Piotr Serafin, komisarz UE ds. budżetu, zwalczania nadużyć finansowych i administracji publicznej, który na platformie X jednoznacznie zaprzeczył, że dopłaty bezpośrednie trafią do likwidacji:
Nie, nie planuje się zlikwidowania odrębnego funduszu rolnego. Jest oczywiste, że polityka rolna pełniła i będzie pełniła istotną rolę także w budżecie europejskim w przyszłości. Polityka rolna pełni istotną rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa żywnościowego Europy. Polityka rolna pełni też istotną rolę w zabezpieczeniu wsparcia dochodowego dla rolników.

Czy niebawem nastąpi koniec dopłat bezpośrednich? Sprawdzamy jakie plany ma Komisja Europejska wobec przyszłego budżetu WPR.
To jednak nie koniec dopłat bezpośrednich?
Wszystko wskazuje na to, że dopłaty bezpośrednie będą w dalszym ciągu kontynuowane. Nie wiadome jest jednak to jak będzie wyglądał przyszły budżet WPR, ze względu na brak podania szczegółów przez Komisję Europejską.
Jest to jednak ważne, ponieważ jak zaznaczyła europejska organizacja Copa-Cogeca, ambicje i propozycje na niewiele się zdadzą, bez solidnej WPR:
Oznacza to taką politykę, która wspiera rolników aktywnych zawodowo i może liczyć na zwiększony budżet w ramach WRF po 2027 roku. Budżet ten musi zawierać automatyczne korekty w odniesieniu do inflacji oraz rosnących zobowiązań nałożonych na rolnictwo. Jeżeli ten element nie zostanie zapewniony, europejskie społeczności rolnicze staną przed poważnymi wyzwaniami, a wizja przyszłości sektora może stać się pustą obietnicą – podała Copa-Cogeca w wydanym komunikacie.
Źródło: Komisja Europejska; MRiRW; Copa-Cogeca; Facebook; platforma X
