KRUS, we współpracy z Państwową Inspekcją Pracy, od kilku lat organizuje Ogólnopolski Konkurs Plastyczny dla Dzieci „Bezpiecznie na wsi”. Wiemy już, czego będzie dotyczyć tegoroczna edycja!
– Każda z 5 dotychczasowych edycji poświęcona była innemu tematowi związanemu z bezpieczeństwem dzieci w środowisku wiejskim – mówi Cezary Nobis, wicedyrektor Biura Prewencji i Rehabilitacji KRUS. – Tegoroczna edycja przebiega pod hasłem „Niebezpieczne atrakcje w wakacje”.
Konkurs organizowany jest dla uczniów szkół podstawowych z terenów wiejskich. Chętni do wzięcia udziału mają wykonać prace plastyczne o tematyce związanej z zapobieganiem wypadkom w okresie letnim.
Honorowy patronat nad konkursem od 2011 r. sprawuje Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Niezwykle istotne jest kształtowanie właściwych postaw wobec bezpieczeństwa już na etapie edukacji podstawowej.
– Rokrocznie w zmaganiach konkursowych bierze udział imponująca liczba uczniów – dodaje Cezary Nobis. – Średnio w konkursie startują 33 tys. dzieci z 220 szkół. Ich prace oceniane są w dwóch kategoriach wiekowych: klasy 0–3 i 4–6.
Oceniane są nie tylko walory artystyczne, ale także sposób pokazania idei konkursu. Laureaci, podczas uroczystej gali finałowej organizowanej w Sejmie RP otrzymują atrakcyjne nagrody fundowane przez organizatorów, patronów i firmy współpracujące.
– Najważniejszym celem konkursu jest promowanie pozytywnych zachowań związanych z pracą i zabawą na terenach wiejskich, poprzez poszerzanie wiedzy dzieci na temat bezpieczeństwa i higieny pracy w gospodarstwie rolnym – dodaje dyrektor Nobis. – KRUS realizuje to poprzez szkoleniowe spotkania inspektorów do spraw prewencji z dziećmi w szkołach.

Najważniejszym celem konkursu jest promowanie pozytywnych zachowań związanych z pracą i zabawą na terenach wiejskich.
W ramach przedkonkursowych pogadanek, najmłodsi dowiadują się o zagrożeniach związanych z przebywaniem na gospodarstwie rolnym oraz pomaganiem rodzicom-rolnikom w codziennych obowiązkach, a jednocześnie uczą się, jak uniknąć niebezpiecznych sytuacji.
– Niezwykle istotne jest kształtowanie właściwych postaw wobec bezpieczeństwa już na etapie edukacji podstawowej – wyjaśnia Cezary Nobis. – To wtedy, w naturalny sposób, uwaga dzieci skierowana jest na najbliższe środowisko. Praca z najmłodszymi pozwala budować właściwe nawyki, które zaprocentują w późniejszym życiu.
Dodaj komentarz