Kwatery w sadzie jabłoniowym – rozplanowanie
Kwatery w sadzie jabłoniowym to części, w których najczęściej znajduje się jedna odmiana, góra dwie lub trzy o podobnym okresie kwitnienia i dojrzewania. Poszczególne kwatery otoczone są drogami, które ułatwiają swobodny dojazd do każdej z nich. Jak zatem prawidłowo rozplanować kwatery w sadzie?
Spis treści
Kwatery w sadzie jabłoniowym
Materiał szkółkarski jabłoni można dostać już w październiku. Młode drzewka jabłoni sadzi się jesienią lub wczesną wiosną, jeszcze przed rozpoczęciem ich wegetacji. Przed sadzeniem drzewek jabłoni każdy sadownik w pierwszej kolejności powinien opracować plan sadu, czyli przede wszystkim wydzielamy kwatery. Kwatery w sadzie jabłoniowym to miejsca, w których powinny znaleźć się jabłonie o podobnej porze dojrzewania.
Najlepsze efekty uzyskuje się sadząc jabłonie karłowe w liczbie od 1,5 tys. do 3 tys. na hektarze lub w liczbie od 1 tys. do 1,5 tys. w przypadku jabłoni półkarłowych. Zagęszczenie powyżej 3 tys. jabłoni/ha może doprowadzić do pogorszenia jakości zbieranych jabłek oraz utrudnia ochronę drzew w sadzie. Zbyt duża liczba drzew na hektarze to także złe doświetlenie poszczególnych. Wpływa to niekorzystnie na wybarwienie i wielkość jabłek (nie dorastają do odpowiedniej wielkości, nie uzyskują barwy odpowiedniej dla odmiany). Zmniejsza się również zawartość w nich cukru oraz suchej masy. Pogorszeniu ulega smak jabłek i ich przydatność do przechowywania.
Jak rozplanować kwatery w sadzie jabłoniowym?
Za najmniejszą kwaterę można przyjąć taką o powierzchni od 1 do 2 ha.
Za najmniejszą kwaterę można przyjąć taką o powierzchni od 1 do 2 ha. Często jednak tworzy się kwatery większe, np. pięciohektarowe. Niewielkiego sadu najczęściej nie dzieli się na kwatery, dlatego najlepiej, aby spełniał warunki stawiane jednej kwaterze w większych sadach produkcyjnych.
Każda kwatera musi być jednogatunkowa, ponieważ sadzenie różnych gatunków drzew znacznie utrudnia ich opryskiwanie oraz wykonywanie zabiegów pielęgnacyjnych, a także zbiorów. Optymalna liczba odmian dla jednej kwatery to 2-4. Muszą być one podobne pod kątem m.in. ochrony przed groźnymi chorobami i szkodnikami. Powinny charakteryzować się podobną siłą wzrostu i okresem kwitnienia.
Dla przykładu sadzenie na jednej kwaterze odmiany jabłoni bardzo wrażliwej na mączniaka prawdziwego oraz drugiej – wykazującej wrażliwość na parcha jabłoni, w znaczącym stopniu utrudni ochronę jabłoni przed obiema chorobami. Jest to spowodowane faktem, iż każda z odmian zwalczana jest według innego programu ochrony roślin sadowniczych.
Dobór odmian na kwatery, a zapylanie jabłoni
Przy sadzeniu drzewek nie należy zapomnieć o zapylaczach. Mając na uwadze wzajemne zapylanie się poszczególnych odmian jabłoni na każdej kwaterze, warto zastanowić się nad doborem odmian jednakowo ważnych dla producenta. W tym przypadku sadzi się taką samą liczbę jabłoni obu odmian (sadzi się je maksymalnie po 4 rzędy). Można również sadzić jabłonie jednej odmiany podstawowej, a drugą traktować jako zapylającą. Wówczas jabłonie odmiany zapylającej sadzi się pojedynczymi rzędami. Zapylacze mogą stanowić również pojedyncze jabłonie rosnące na kwaterze. Metoda ta zapewnia bardzo dobre zapylanie. Ponadto nie sadzi się w jednej kwaterze jabłoni bardzo silnie rosnących i bardzo słabo rosnących.
O czym należy pamiętać przy planowaniu kwatery w sadzie jabłoniowym?
Każda kwatera powinna być zaplanowana w taki sposób, aby rzędy jabłoni biegły w miarę możliwości równolegle do granicy pola.
Każda kwatera powinna być zaplanowana w taki sposób, aby rzędy jabłoni biegły w miarę możliwości równolegle do granicy pola. Ponadto dobrze jest rozplanować poszczególne rzędy jabłoni maksymalnie zbliżone do kierunku północ-południe. Takie rozmieszczenie zapewni odpowiednie wykształcanie i zabarwianie jabłek po obu stronach korony jabłoni.
Prawidłowe rozplanowanie kwater w sadzie jabłoniowym z pewnością ułatwi każdemu sadownikowi przeprowadzanie wielu koniecznych zabiegów agrotechnicznych, m.in. ochrony roślin oraz zapewni łatwe przeprowadzenie zbiorów jabłek.
Czytaj również – Jakie są rodzaje gleb pod sad?
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!