Kwieciak malinowiec: groźny dla plantacji malin i truskawek

Download PDF

Plantacjom truskawek i malin zagraża kwieciak malinowiec. To groźny chrząszcz, który wyrządza spore szkody w uprawach.

Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa informuje o zagrożeniu m.in. w województwie podlaskim.

Składanie jaj

Kwieciak malinowiec zimę spędza w glebie, a żerowanie na plantacjach rozpoczyna wiosną, gdy temperatury powietrza przekroczą 15°C.

Zaatakowane pąki nie kwitną, tylko zaczynają więdnąć i usychać.

Stanisław Bawoł z WMODR

– Na początku zjadają tylko liście, sprawiając, że stają się one dziurkowane. Później, gdy zaczynają rozwijać się pąki, samice kwieciaka malinowca składają do ich wnętrza jaja – wyjaśnia Stanisław Bawoł z Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Olsztynie.

– Samica do każdego pąka składa po jednym jaju, a następnie podgryza szypułkę kwiatową, odcinając pąk od dostawy substancji odżywczych. Zaatakowane pąki nie kwitną, tylko zaczynają więdnąć i usychać – dopowiada.

Żerowanie szkodników

We wnętrzu zasychającego pąka rozwijają się larwy, które zaczynają żerować na roślinie. Na przełomie maja i czerwca na plantacjach pojawiają się młode chrząszcze, które bardzo szybko niszczą rośliny. Żerują zarówno na liściach, jak i na dojrzewających owocach. Jeśli szkodników jest naprawdę sporo, są w stanie w krótkim czasie zniszczyć nawet 80% plantacji.

Największe zagrożenie kwieciakiem malinowcem występuje w latach, w których są dość chłodne wiosny. Zwalczanie kwieciaka malinowca na plantacji truskawek lub malin konieczne jest po przekroczeniu progu szkodliwości, który dla tego szkodnika wynosi 2 dorosłe chrząszcze na 200 kwiatostanów.

Zabiegi z wykorzystaniem insektycydów należy wykonywać wieczorami, po oblocie pszczół. Przeprowadza się je przed kwitnieniem lub tuż po jego zakończeniu.

 

Przeczytaj też: Roztocz truskawkowiec: jak go uniknąć?

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 3.8 / 5. Liczba głosów 5

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Z forum

Powiązany temat:

Maliny
thor1984
u nas chyba nie do pomyślenia a tu proszę. Szkoda, że u nas nie umiemy się tak zjednoczyć  https://www.e-sadownictwo.pl/wiadomosci/ze-swiata/9987-mroznie-w-serbii-oskarzaja-produ...
zobacz więcej »
galan99
Jak malina letnia już ma owoce czerwone ? .
zobacz więcej »
marluk
Chyba bardziej to drugie. Albo po prostu wchodzi odporność na ten środek.
zobacz więcej »
...
Zobacz pozostałe wpisy

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o