Najgroźniejszy szkodnik na plantacjach truskawek

Jednym z najgroźniejszych szkodników na plantacjach truskawek, który poważnie zagraża wysokości i jakości zbiorów, jest roztocz truskawkowiec.

To niewielki pajęczak, który wysysa sok z komórek liści i paków, znacznie osłabiając rośliny i hamując ich rozwój.

Roztocz truskawkowiec

Dla plantacji truskawek tak samo groźne są zarówno larwy, jak i dorosłe osobniki roztocza truskawkowca. Szkodniki pozbawiają rośliny substancji odżywczych, przez co stają się one karłowate, mają mniejsze liście, a owoce są nieduże, kwaśne, pozbawione intensywnego koloru. Nie mają też żadnych wartości handlowych czy konsumpcyjnych, co przekłada się na duże straty właściciela plantacji. Przy silnym porażeniu roztoczem truskawkowcem, straty w zbiorach mogą sięgać nawet 70%. Wysokość strat jest uzależniona od stopnia zagęszczenia szkodników na roślinie.

Rozprzestrzenianiu szkodnika sprzyja bowiem pobieranie sadzonek nie z plantacji matecznych, tylko z już owocujących, na których najczęściej roztocz już żeruje.

Stanisław Bawoł z Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Dordztwa Rolniczego w Olsztynie

Zwalczanie szkodnika

– Bardzo często roztocza truskawkowca na swoje plantacje sprowadzają sami właściciele upraw – wyjaśnia Stanisław Bawoł z Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Dordztwa Rolniczego w Olsztynie. – Rozprzestrzenianiu szkodnika sprzyja bowiem pobieranie sadzonek nie z plantacji matecznych, tylko z już owocujących, na których najczęściej roztocz już żeruje. Gdy roztocz truskawkowiec zaatakuje plantację, nie ma możliwości jego zwalczenia przed zbiorami. Po zbiorach należy natomiast skosić wszystkie liście na plantacji i wykonać w odstępie 1 tygodnia 2 zabiegi środkami ochrony roślin.

Możliwe jest też wykonywanie oprysków wiosną, jeszcze przed kwitnieniem truskawek. Najważniejsza w zapobieganiu pojawienia się i rozprzestrzeniania szkodnika jest profilaktyka. Plantacje zawsze należy zakładać ze zdrowych, sprawdzonych i kwalifikowanych sadzonek.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 3.9 / 5. Liczba głosów 14

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *