Najgroźniejszy szkodnik na plantacjach truskawek

Jednym z najgroźniejszych szkodników na plantacjach truskawek, który poważnie zagraża wysokości i jakości zbiorów, jest roztocz truskawkowiec.

To niewielki pajęczak, który wysysa sok z komórek liści i paków, znacznie osłabiając rośliny i hamując ich rozwój.

Roztocz truskawkowiec

Dla plantacji truskawek tak samo groźne są zarówno larwy, jak i dorosłe osobniki roztocza truskawkowca. Szkodniki pozbawiają rośliny substancji odżywczych, przez co stają się one karłowate, mają mniejsze liście, a owoce są nieduże, kwaśne, pozbawione intensywnego koloru. Nie mają też żadnych wartości handlowych czy konsumpcyjnych, co przekłada się na duże straty właściciela plantacji. Przy silnym porażeniu roztoczem truskawkowcem, straty w zbiorach mogą sięgać nawet 70%. Wysokość strat jest uzależniona od stopnia zagęszczenia szkodników na roślinie.

Rozprzestrzenianiu szkodnika sprzyja bowiem pobieranie sadzonek nie z plantacji matecznych, tylko z już owocujących, na których najczęściej roztocz już żeruje.

Stanisław Bawoł z Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Dordztwa Rolniczego w Olsztynie

Zwalczanie szkodnika

– Bardzo często roztocza truskawkowca na swoje plantacje sprowadzają sami właściciele upraw – wyjaśnia Stanisław Bawoł z Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Dordztwa Rolniczego w Olsztynie. – Rozprzestrzenianiu szkodnika sprzyja bowiem pobieranie sadzonek nie z plantacji matecznych, tylko z już owocujących, na których najczęściej roztocz już żeruje. Gdy roztocz truskawkowiec zaatakuje plantację, nie ma możliwości jego zwalczenia przed zbiorami. Po zbiorach należy natomiast skosić wszystkie liście na plantacji i wykonać w odstępie 1 tygodnia 2 zabiegi środkami ochrony roślin.

Możliwe jest też wykonywanie oprysków wiosną, jeszcze przed kwitnieniem truskawek. Najważniejsza w zapobieganiu pojawienia się i rozprzestrzeniania szkodnika jest profilaktyka. Plantacje zawsze należy zakładać ze zdrowych, sprawdzonych i kwalifikowanych sadzonek.

Uwaga, nalatują m.in. chrząszcze chowaczy łodygowych [KOMUNIKAT]

Jakie są aktualne zagrożenia fitosanitarne?

15 marca 2019

Wkrótce przyspieszenie dynamiki infekcji patogenów [KOMUNIKAT]

Z jakimi zagrożeniami fitosanitarnymi mamy obecnie do czynienia w uprawach?

16 marca 2019

Monopułapka w jabłkach

Nadprodukcja jabłek to nie jedyny problem branży sadowniczej. Kłopot w tym, że od jabłek zależy niemal wszystko.

5 marca 2019