Lubelskie: niskie plony i niskie ceny

Lubelskie: niskie plony i niskie ceny

To były dla nas wyjątkowo trudne żniwa – podsumowują rolnicy z Lubelszczyzny. Donoszą o problemach ze zbiorem i słabszych plonach.

To były dla nas wyjątkowo trudne żniwa – podsumowują rolnicy z Lubelszczyzny. Gospodarze donoszą o dużych problemach ze zbiorem ziarna, a i plony były słabsze niż w poprzednim roku. Wszystko przez niesprzyjającą pogodę, która odbiła się też na cenach ziarna.

Na Lubelszczyźnie tegoroczne żniwa już na starcie sprawiły rolnikom wiele problemów. W wielu regionach zboża nie przezimowały dobrze, co spowodowało największe ubytki w rzepaku.

Średnie plony rzepaku wynoszą ok. 3,5 t/ha, czyli mniej niż w ubiegłym roku. Ale rolnicy skarżą się często na jeszcze słabsze plony oscylujące się wokół 2–2,5 t/ha. Jakość ziarna jest dobra. Zanotowaliśmy jednak obniżkę cen ziarna w porównaniu z ubiegłym rokiem – informował Piotr Burek z Lubelskiej Izby Rolniczej.

plony Lubelszczyzna

Na Lubelszczyźnie dobre były zbiory rzepaku i jęczmienia ozimego. (fot. AgroFoto.pl, użytkownik: yacenty)

Na dużo lepsze plony mogli liczyć w tym roku rolnicy, którzy postawili na jęczmień ozimy. Udało się im zebrać średnio ok. 5–6 t tego ziarna z 1 ha.

Tymczasem zbiory pszenicy na początku zapowiadały się dobrze.

Opóźnienia oznaczały dla nas straty. Straty spowodowane obniżoną jakością zbieranego ziarna, koniecznością jego dosuszania.

Jan, rolnik z Podkarpacia

Jeszcze w lipcu liczyliśmy na dobre plony pszenicy. Wszystko zapowiadało sprawne i bezproblemowe zbiory. Niestety, deszczowa i kapryśna pogoda popsuła nasze plany. Częste ulewy i burze nie pozwalały nam dokończyć żniw, wymuszały na nas przerwy. A te opóźnienia oznaczały dla nas straty. Straty spowodowane obniżoną jakością zbieranego ziarna, koniecznością jego dosuszania – uważa pan Jan, jeden z okolicznych rolników. – Pogoda odbiła się też na cenach ziarna. Mniej jest na rynku zbóż konsumpcyjnych, wielu rolników zmuszonych jest w tym roku sprzedawać swoje ziarno na pasze – dodaje.

Ceny ziarna w woj. lubelskim utrzymują się jednak na niższym poziomie niż średnie ceny zbóż w kraju. Za tonę pszenicy konsumpcyjnej rolnicy mogą liczyć na ok. 540–580 zł, a za tonę pszenicy paszowej jedynie na 520 zł. Jęczmień sprzedawany jest za 480 zł/t. Notowania pszenżyta wahają się natomiast na poziomie 480 zł/t, a żyta – 420 zł/t.

 

Zobacz koniecznie: Żniwa 2016: ceny ziarna w Polsce nie są najgorsze

Czym jest rolnictwo biodynamiczne?

Rolnictwo biodynamiczne uznawane jest za rodzaj rolnictwa ekologicznego, powstało jednak zupełnie niezależnie. Kto je stworzył?

14 grudnia 2017

Agro Akademia BASF – perfekcyjny jęczmień dla każdego

Agro Akademia BASF poświęcona uprawie jęczmienia – sprawdź, o czym będzie mowa i uzyskaj najwyższe plony w nadchodzącym sezonie.

8 grudnia 2017

Soja: jak prawidłowo ją uprawiać?

Soja, mimo wielu trudności z uprawą w naszych warunkach, zyskuje w Polsce zwolenników. Jak ją uprawiać, by nie stracić?

8 grudnia 2017

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij