Lubelskie: plony umiarkowane, a jakie ceny w skupach?

W woj. lubelskim jak na razie pełną parą pracują kombajny w polach jęczmienia i gdzieniegdzie w rzepaku. Na zbiory innych zbóż trzeba jeszcze poczekać, gdyż w wielu miejscach są jeszcze zielone. A na jakie ceny rolnicy mogą liczyć w skupach?

Tegoroczne zbiory będą na umiarkowanym poziomie. Najgorzej ma się sytuacja w rzepaku, który z uwagi na kiepskie przezimowanie nie dał zbyt wysokiego plonu. Średnie plony w woj. lubelskim to ok. 3,5 t/ha, jednak w wielu gospodarstwach są sporo niższe, czasem nie przekraczają 2 t/ha. Dużo lepiej mają się plony jęczmienia ozimego, które kształtują się na poziomie 6 t/ha. Niezbyt atrakcyjnie natomiast przedstawiają się ceny w skupach. Lepiej niż przed rokiem płacą one tylko za rzepak. Pozostałe zboża mocno poszły w dół i kosztują nie tylko mniej niż w analogicznym sezonie ubiegłego roku, ale też stawki są niższe niż w innych regionach kraju.

– Stawki ustalamy na podstawie stale zmieniającej się sytuacji na rynku, zarówno polskim, jak i europejskim – informuje pracownik punktu skupu w Puławach. – Owszem, są mniejsze niż w ubiegłym roku, ale cena może jeszcze do końca żniw niejeden raz ulec zmianie.

Myślę, że gorzej już być nie może. Mam spory magazyn i póki co, przy takich cenach, myślę, że trochę poczekam.

Tomasz, rolnik z okolic Puław

Aktualnie w lubelskich skupach rolnicy mogą liczyć na następujące ceny:

  • rzepak: 1520 zł/t;
  • pszenica paszowa: 530 zł/t;
  • pszenżyto: 440 zł/t;
  • jęczmień: 440 zł/t;
  • żyto: 400 zł/t;
  • kukurydza: 600 zł/t.

– To są ceny na granicy opłacalności produkcji. Nie zawsze zrekompensują poniesione nakłady, a tym bardziej nie pozwolą na godny zarobek – mówi pan Tomasz, rolnik z okolic Puław. – Jest dylemat, czy oddawać zebrane ziarno do skupu, czy poczekać, aż ceny ruszą się w górę. Myślę, że gorzej już być nie może. Mam spory magazyn i póki co, przy takich cenach, myślę, że trochę poczekam.

 

Zobacz też: Lubelskie: jęczmień teraz, inne zboża jeszcze zielone

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *