Lubuskie: ceny zbóż i rzepaku w skupach

Woj. lubuskie zostało w tym roku mocno dotknięte przez suszę, szczególnie kiepsko poradził sobie rzepak, który dodatkowo został przetrzebiony przez zimowe wymarznięcia. Ma to przełożenie na ceny w skupach – za rzepak płacą one sporo więcej niż podczas ubiegłorocznych żniw.

W Lubuskiem żniwa trwają pełną parą. Na pierwszy ogień poszedł rzepak oraz jęczmień ozimy. Zbiory rzepaku będą jednak o ok. 30% niższe niż w ubiegłym roku. Rolnicy zarobią więc sporo mniej. Dobra wiadomość jest natomiast taka, że skupy za rzepak płacą zdecydowanie więcej niż podczas ubiegłorocznych zbiorów.

– Aktualnie za tonę rzepaku płacimy 1580 zł, to ok. 180 zł więcej niż w ubiegłym sezonie – usłyszeliśmy w jednym ze skupów zbóż w Nowym Miasteczku (woj. lubuskie). – Jest to podyktowane przede wszystkim dużo niższymi plonami w tym roku, a także sytuacją na rynku europejskim. Cena ta nie jest jednak niezmienna, może się w najbliższych czasach wahać.

W przypadku zbóż, które niebawem będą zbierane z pól, średnie ceny w skupach w woj. lubuskim kształtują się następująco:

  • pszenica konsumpcyjna: 630 zł/t;
  • pszenica paszowa: 560 zł/t;
  • żyto: 470 zł/t;
  • pszenżyto: 520 zł/t;
  • jęczmień: 495 zł/t;
  • kukurydza sucha: 675 zł/t.

Zabieg na choroby kłosa – zwalczanie fuzariozy kłosów

Fuzarioza jest najgroźniejszą chorobą atakującą kłosy zbóż. Dowiedz się, jak jej zapobiec!

17 maja 2019

Co jest istotne w porównywaniu odmian rzepaku ozimego?

Wybierając rzepak na nadchodzący sezon, należy pamiętać, że jest to inwestycja. Co więc wziąć pod uwagę przy porównywaniu odmian?

19 maja 2019

Koszty pracy w rolnictwie – Polska a inne kraje Unii Europejskiej [AKTUALNOŚCI]

Z czym boryka się rolnik z Portugalii, Łotwy albo Austrii? Dowiedz się więcej!

24 maja 2019