Lubuskie: ceny zbóż i rzepaku w skupach

Woj. lubuskie zostało w tym roku mocno dotknięte przez suszę, szczególnie kiepsko poradził sobie rzepak, który dodatkowo został przetrzebiony przez zimowe wymarznięcia. Ma to przełożenie na ceny w skupach – za rzepak płacą one sporo więcej niż podczas ubiegłorocznych żniw.

W Lubuskiem żniwa trwają pełną parą. Na pierwszy ogień poszedł rzepak oraz jęczmień ozimy. Zbiory rzepaku będą jednak o ok. 30% niższe niż w ubiegłym roku. Rolnicy zarobią więc sporo mniej. Dobra wiadomość jest natomiast taka, że skupy za rzepak płacą zdecydowanie więcej niż podczas ubiegłorocznych zbiorów.

– Aktualnie za tonę rzepaku płacimy 1580 zł, to ok. 180 zł więcej niż w ubiegłym sezonie – usłyszeliśmy w jednym ze skupów zbóż w Nowym Miasteczku (woj. lubuskie). – Jest to podyktowane przede wszystkim dużo niższymi plonami w tym roku, a także sytuacją na rynku europejskim. Cena ta nie jest jednak niezmienna, może się w najbliższych czasach wahać.

W przypadku zbóż, które niebawem będą zbierane z pól, średnie ceny w skupach w woj. lubuskim kształtują się następująco:

  • pszenica konsumpcyjna: 630 zł/t;
  • pszenica paszowa: 560 zł/t;
  • żyto: 470 zł/t;
  • pszenżyto: 520 zł/t;
  • jęczmień: 495 zł/t;
  • kukurydza sucha: 675 zł/t.

Kondycja rzepaku w okresie zimowym [Reportaż filmowy]

Rzepak jest rośliną wrażliwą na warunki pogodowe. W wielu rejonach był siany podczas suszy. Sprawdź, o czym pamiętać w zimie?

13 lutego 2019

Co czeka rynek rzepaku?

Czy amerykańska soja w biodieslu wpłynie na opłacalność produkcji rzepaku?

3 lutego 2019

VAT na napoje owocowe wzrośnie – to cios w branżę!

Wyłączenie z podwyżki stawki VAT nektarów nie poprawi sytuacji! Nektary stanowią najmniejszą część w strukturze tej produkcji.

8 lutego 2019