Magistrala ISOBUS 11783: czy warto w nią inwestować?

Rolnictwo wkroczyło w XXI wiek. Komputeryzacja i stosowanie coraz to nowszych technologii jest na porządku dziennym. Firmy prześcigają się w pomysłach, jak ułatwić i usprawnić prace w polu. Najlepszym przykładem jest wykorzystanie systemu ISOBUS 11783.
Najprościej rzecz ujmując system ISOBUS to przede wszystkim pewien standard współpracy dwóch maszyn.
– System umożliwia pełną kontrolę oraz usystematyzowane połączenie między ciągnikiem a maszyną towarzyszącą, to główne zalety kryjące się pod słowem ISOBUS – mówi Kamil Marszewski, Product Manager w firmie Korbanek Sp. z.o.o. – Maszyny, które są wyposażone w ten system, m.in. siewniki, rozsiewacze, opryskiwacze, dostarczają użytkownikowi dużą ilość informacji – dodaje.
Gniazdo
Aby ciągnik mógł współpracować z systemem ISOBUS 11783, musi jednak posiadać oprócz oprogramowania specjalne gniazdo umożliwiające podłączenie przewodu od maszyny współpracującej.
Wykorzystanie tej technologii pozwala przede wszystkim łatwiej obsługiwać, sterować i monitorować maszyny. ISOBUS to również międzynarodowy standard przynoszący kres nieporządkowi w kabinie.
System umożliwia pełną kontrolę oraz usystematyzowane połączenie między ciągnikiem a maszyną towarzyszącą.
– Maszyny towarzyszące wyposażone w standard ISOBUS zazwyczaj posiadają również wyświetlacz, na którym są obrazowane szczegółowe parametry maszyny. Na dzień dzisiejszy dostępne są ciągniki, które umożliwiają zastosowanie tylko jednego terminala do kontroli i monitorowania maszyn pracujących w tym samym standardzie – mówi Kamil Marszewski.
System ISOBUS 11783
Pomimo że system pojawił się na rynku w 2001 r., wielu rolników nie wie, czym jest ISOBUS.
– Szczerze to pierwszy raz słyszę o tym systemie – mówi Waldemar Barabasz, rolnik z Rękowa na Dolnym Śląsku. – Staram się stosować jak najmniej skomplikowane maszyny na moim polu. Nie wiem, czy to jest dobre czy nie, bo nigdy się z tym nie spotkałem – dodaje.
Za ciągnik wyposażony w tego typu system trzeba zapłacić średnio od 10 do 16 tys. zł netto, w zależności od modelu ciągnika i jego wyposażenia.
– Słyszałem o tym, niestety jak na moje warunki jest to zbyt droga zabawka – mówi Wojciech Marczycki, rolnik z Parowej. – Jest to przyszłościowe, ale moim zdaniem cena tego urządzenia na tym etapie potrafi odstraszyć niejednego rolnika – nadmienia.
Komfort pracy
ISOBUS 11783 umożliwia obsługę różnych maszyn z wykorzystaniem wyświetlacza jednej konsoli. W tym przypadku nie ma potrzeby montowania kolejnych terminali w kabinie ciągnika, nie ma zbędnego okablowania oraz występuje znacznie lepsza widoczność z wnętrza kabiny. Wszystko to niewątpliwie wpływa na komfort pracy.
Słyszałem o tym, niestety jak na moje warunki jest to zbyt droga zabawka.
– Dwie zupełnie różniące się od siebie maszyny mogą korzystać z takiej samej konsoli, w przypadku ciągników Massey Ferguson konsola kompatybilna z ISOBUS 11783 nazywa się Datatronic CCD. Wystarczy podłączyć przewód do ciągnika z gniazdem ISOBUS, a system automatycznie prześle dane operacyjne i wyświetli je na ekranie. Niezależnie od producenta wygląd menu, wybór przycisków i aktywacja maszyny jest taka sama – informuje Kamil Marszewski.
Na chwilę obecną stosowanie technologii ISOBUS wykorzystywane jest przez większość liczących się producentów maszyn rolniczych. System ten to bowiem krok milowy w kierunku nowoczesnego i precyzyjnego rolnictwa.