Rodzinne gospodarstwo rolne – nowa definicja i wsparcie gospodarstw
MRiRW deklaruje, że stawia na pierwszym miejscu rodzinne gospodarstwo rolne. Zapowiadane są zmiany w ustawie i prace nad określeniem nowej definicji. Minister rolnictwa podkreśla, że małe gospodarstwa dobrze wpisują się w kierunek zmian podejścia do współczesnego rolnictwa.
Jednym z założeń Polskiego Ładu dla rolników jest opracowanie nowej ustawy o rodzinnych gospodarstwach rolnych. Nowe przepisy mają uwzględniać nową definicję, a także zapisy odnoszące się do kwestii spadkowych i przekazywania gospodarstwa kolejnym pokoleniom. Jak przekonuje minister rolnictwa Grzegorz Puda, rodzinne gospodarstwa rolne po wprowadzeniu nowej ustawy będą mogły w łatwiejszy sposób pozyskiwać dofinansowania pochodzące z funduszy europejskich, czy krajowych.
Rehabilitacja z KRUS dla rolników – komu przysługuje? Dowiedz się więcej!
Spis treści
Rodzinne gospodarstwo rolne. Definicja
Resort rolnictwa rozpoczął już pracę nad nową ustawą zaczynając od określenia definicji rodzinnego gospodarstwa rolnego. Propozycje nowej definicji przedstawił samorząd rolniczy, a także FBZPR podczas spotkania członków Prezydium Porozumienia Rolniczego.
Rodzinne gospodarstwa rolne – czas na zmiany w ustawie. SPRAWDŹ!
KRIR podkreśla, że należy zadbać o ochronę produkcji rolnej na wsi, natomiast odnosząc się do rodzinnych gospodarstw wskazuje, że powinny one liczyć nie więcej niż 300 ha.
Do tej kwestii odniósł się także przewodniczący FBZPR, Marian Sikora, który stwierdził, że określenie definicji ,,rodzinne gospodarstwo rolne” nie jest takie proste z kilku powodów, a mianowicie:
,,Zastanawiam się czy trzeba brać pod uwagę tylko hektary takiego gospodarstwa czy też liczbę członków rodziny pracujących w gospodarstwie. Jeżeli ktoś ma 1000 ha i pracuje na roli z trójką synów to nie jest to gospodarstwo rodzinne? Są też rodzinne gospodarstwa owocowe, które liczą 2-3 ha. Zarówno jedni jak i drudzy muszą zatrudniać pracowników. Jedni kombajnistów, drudzy pracowników sezonowych do zbioru. Trudno jest więc ustalić czym jest gospodarstwo rodzinne tylko na podstawie liczby hektarów.”
Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych podkreśla, że w nowej ustawie powinny znaleźć się zapisy dotyczące jeszcze jednej ważnej kwestii.
Konieczna prawna ochrona zapachów i hałasu na wsi
Nie tylko rodzinne gospodarstwo rolne – inne kwestie również wymagają uregulowania prawnego. Chociażby, zapachy i hałas na wsi. Zdaniem FBZPR, w ustawie powinny znaleźć się zapisy dotyczące zasad ochrony sensorycznego dziedzictwa wsi, co ma uchronić rolników przed protestami napływowej ludności na tereny wiejskie.
Podsumowując. Rodzinne gospodarstwo rolne ze wsparciem – tego oczekują rolnicy. Jednak nie należy zapominać, że gospodarze borykają się również z innymi problemami. Przewodniczący Marian Sikora przekonywał:
,,Na wsi pewne rzeczy są niezmienne. Rolnik musi zrobić opryski wieczorem a jak ma hodowlę zwierząt to trzeba się liczyć z charakterystycznymi zapachami. I nie może to powodować protestów i ograniczania naszej działalności. W żaden sposób nie zmienia to faktu, że duże fermy powinny używać środków redukujących odory, a państwo powinno takie zakupy dofinansować.”
Czytaj również: Polski Ład – jakie zmiany dla rolników? Sprawdź!
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!
Nowa definicja posiłku regeneracyjnego: barsz z pyrkami czy żurek z kiełbasą ?
Znowu dyskryminacja ludzi przedsiębiorczych, którzy sobie radzą. Nie powinno być limitu wielkości gospodarstwa rodzinnego, bo to prowadzi to sztucznego podziału, dyskryminacji albo zahamowania rozwoju