Trwają zbiory jęczmienia i rzepaku. Małe żniwa 2020 – jak przebiegają zbiory w tym roku? Sprawdzamy ceny i plony!
Zmienna pogoda wpływa na to, że żniwa są w tym roku opóźnione. W niektórych regionach zbiory są utrudnione z powodu opadów deszczu. Zaawansowanie prac w porównaniu z poprzednim rokiem można określić jako słabe.
Małe żniwa 2020. Na pierwszy ogień poszedł w tym roku jęczmień, który ma ponadprzeciętną wydajność z hektara. Gorzej jest natomiast z gęstością hektolitrową ziarna. Rolnicy przystąpili do rzepakowych żniw, do zbioru gotowe są również pszenżyto oraz żyto. Zbiory pszenicy rozpoczną się – w zależności od przebiegu pogody – za około dziesięć dni.
Małe żniwa 2020
Sprawdźmy, na jakim poziomie plasują się tegoroczne plony. W przypadku jęczmienia nie ma powodów do zmartwienia. Plony są zróżnicowane, ale raczej dobre, jakość również. W sieci wielu rolników chwali się, że udało im się zebrać nawet około 8 ton/ha, pojawiają się jednak również informacje o plonach wynoszących 5 ton/ha.
Tegoroczne zbiory jęczmienia powinny znaleźć się na poziomie pomiędzy średnim a dobrym. Plony byłby wyższe, gdyby rolnicy siali więcej materiału kwalifikowanego – mówił Tadeusz Szymańczak z Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych.
– Krótko mówiąc plony jęczmienia oceniam jako lepsze od tych z ubiegłego roku. U nas udało się zebrać prawie 7 ton/ha, więc nie ma wstydu – opowiada Marek Okupniak z Mazowsza.
Żniwa rzepakowe – jakie plony?
Z optymizmem do tegorocznych zbiorów podchodzą również producenci rzepaku. Krajowe Zrzeszenie Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych na początku lipca szacowało, że zbiory wyniosą około 2,8 mln ton. Miały być tym samym wyższe od tych z roku ubiegłego (2,35 mln ton) oraz od tych z 2018 roku (2,2 mln ton). Jednak z powodu zmiennej pogody w ciągu ostatnich tygodni szacunki te trzeba było zweryfikować.
– Stan plantacji jest lepszy niż w ubiegłym roku. Prognozowaliśmy zbiory na poziomie 2,8 mln ton, jednak presja chorób grzybowych jaka pojawiła się na plantacjach w ostatnim czasie sprawiła, że zbiory mogą być o 5 proc. niższe – oceniał Juliusz Młodecki z Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych.
W przypadku tegorocznych plonów rzepaku rolnicy podają w sieci różne wyniki. W mediach społecznościowych można znaleźć informacje o plonach na poziomie 2 tony/ha, ale są też tacy, którzy chwalą się, że zebrali powyżej 5 t/ha.
Małe żniwa 2020. Sprawdź jak przebiegają zbiory rzepaku!
Notowania zbóż
Jak podaje e-WGT, w punktach skupu na razie bez kolejek, dostarczany jest przede wszystkim jęczmień. Cena skupu jęczmienia plasuje się aktualnie na poziomie 570-620 zł/tonę netto. Na jakość ziarna wpływ będą miały duże opady deszczu. Żyto oraz pszenica ozima są już dojrzałe. Podsumujmy więc aktualne ceny zbóż:
- Jęczmień paszowy – 570-620 zł/tonę
- Pszenica konsumpcyjna – 710-750 zł/tonę
- Pszenica paszowa – 640-680 zł/tonę
- Żyto konsumpcyjne – 560-570 zł/tonę
- Żyto paszowe – 550- 560 zł/tonę
- Owies konsumpcyjny – 600-650 zł/tonę
- Owies paszowy – 550-580 zł/tonę
- Pszenżyto – 570-600 zł/tonę
- Kukurydza – 740-760 zł/tonę.
Małe żniwa 2020. Jaka cena rzepaku?
Na razie rzepak trafia przede wszystkim do skupów w południowej części kraju. Obowiązujące ceny plasują się na poziomie od 1650 do 1680 zł/tonę netto.
- Rzepak – 1650-1680 zł/tonę, w portach: 1695-1700 zł/tonę.
Rzepak jest droższy niż w poprzednim roku, kiedy to jego średnia cena krajowa wynosiła 1547 zł/tonę (stan na 21 lipca 2019 roku).
Ceny zbóż według MRiRW
Według danych Zintegrowanego Systemu Informacji Rolniczej MRiRW aktualne ceny pszenicy paszowej, żyta konsumpcyjnego, paszowego oraz jęczmienia paszowego spadły w porównaniu z poprzednim tygodniem.
Na zakończenie podsumujmy notowania zbóż według danych MRiRW:
- Pszenica konsumpcyjna – 800 zł/tonę
- Pszenica paszowa – 790 zł/tonę
- Żyto konsumpcyjne – 530 zł/tonę
- Żyto paszowe – 569 zł/tonę
- Jęczmień konsumpcyjny – 593 zł/tonę
- Jęczmień paszowy – 614 zł/tonę
- Kukurydza – 777 zł/tonę
- Pszenżyto – 687 zł/tonę.
Źródło: e-WGT/MRiRW/AgroFakt
Dodaj komentarz