Żniwa 2020 w Polsce. Jak sypie pszenica i jakie są ceny?

Download PDF

Żniwa 2020 w Polsce trwają w najlepsze. Jak w tym roku sypie pszenica? Sprawdzamy ceny ziarna w punktach skupu!

Żniwa 2020 w Polsce. Choć pogoda w tym roku nie rozpieszczała – najpierw była susza, potem przymrozki i ulewne deszcze – plony są często dobre lub zadowalające.

Cały rok czekamy na żniwa, każdy chciałby zebrać wtedy jak najwięcej. Na szczęście w tym roku się udało. U nas jęczmień skoszony, pszenica również. Plony w tym roku są lepsze od tych z roku ubiegłego, parametry też, co nas zaskoczyło bo pewne obawy były – opowiada Marek Okupniak z Mazowsza.

Trwają zbiory zbóż

Żniwa rzepakowe są na finiszu. W niektórych regionach zbiór utrudniała kapryśna aura, która wymuszała przerwę w pracach. Rolnicy koszą pszenicę i żyto.

Martwimy się o to, żeby nie przyszły kolejne opady, już część zbóż jest wyłożonych ze względu na ulewy i silne wiatry. Obawiamy się, że może to odbić się na jakości ziarna. Ale na szczęście na razie w prognozach deszczu prawie nie ma.  Natomiast tegoroczne plony oscylują w granicy średnich wieloletnich lub delikatnie je przekraczają – informuje Tadeusz Szymańczak z Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych.

Żniwa 2020 w Polsce – prognoza GUS

Z prognozy GUS wynika, że tegoroczne zbiory zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi wynieść mogą 27,9 mln ton. To poziom o 11 proc. wyższy niż rok temu. Do tych optymistycznych szacunków przyczyniły się  opady deszczu jakie wystąpiły na znacznym obszarze Polski w czerwcu i lipcu tego roku. Deszcze zahamowały więc postępującą suszę i sprawiły, że okres wegetacji roślin został wydłużony. A to wszystko wpłynęło korzystnie na wypełnienie ziarna zbóż.

Jednak ostateczny wynik i jakość zbiorów będzie zależał od pogody w dalszym okresie żniw – zaznacza GUS.

Jakie plony zbóż?

żniwa 2020 w polsce

Żniwa 2020 w Polsce – sprawdzamy jakie są plony pszenicy!

fot. Pixabay

Tegoroczne plony rzepaku wynoszą średnio od 2,5 do 4,5 ton/ha. W przypadku pszenicy otrzymujemy informacje, że rolnicy zbierają około 7-8,5 tony/ ha, natomiast w  przypadku jęczmienia – między 6 – 8,5 tony/ha. O tym, jak sypią w tym roku zboża rolnicy dyskutują również w sieci. Wiele ciekawych informacji na temat tegorocznych żniw można znaleźć na rolniczym forum Agrofoto:

Pszenica skoszona. Średni plon około 7 ton, parametry zbadane i jest dobrze. Teraz tylko czekać na cenę – napisał na forum Agrofoto użytkownik tomek2201.

Pszenżyto ozime, 13.6 %, na przepale 9.5 % wilgotności – informuje użytkownik Nowak5425.

Tak mokrych żniw nie było od 2014 roku. Dronning czasami kopał się po felgi i ledwie co już dawał radę. Ale wiadomo lina na przyczepie go postraszyła i nie usiadł 😀 – zauważył użytkownik KubaMF.

Żniwa 2020 w Polsce. Jaka jakość ziarna?

Jak informuje KOWR podmioty skupujące zboża na terenie całego kraju są przygotowane do odbioru ziarna od rolników, ale dostawy są na razie nie są zbyt duże. Punkty skupu spodziewają się większego ruchu po tym weekendzie. W większości województw (małopolskie, śląskie, opolskie, lubuskie, zachodniopomorskie, wielkopolskie, kujawsko-pomorskie, łódzki i podlaskie) rolnicy dostarczają do skupów ziarno na ogół suche i dobrej jakości.

W tym roku jest bardzo dobra pszenica, praktycznie nie ma bowiem pszenicy paszowej – informuje AgroFakt pracownik jednego z punktów skupu w woj. lubuskim.

Bardziej zróżnicowana jakość ziarna (od średniej do dobrej) jest natomiast w województwach mazowieckim oraz lubelskim. Natomiast w województwie warmińsko-mazurskim ziarno pszenicy, przede wszystkim z gleb słabszych charakteryzuje się obniżoną gęstością.

Ceny skupu pszenicy 2020

Notowania pszenicy konsumpcyjnej w zależności od regionu kraju plasują się na poziomie od 670 do 727,60 zł/t. Podsumujmy więc średnie ceny skupu pszenicy, które zebraliśmy w punktach w różnych częściach kraju:

– Polskie Młyny

 • Region północny – pszenica konsumpcyjna – 706, 20 zł/tonę brutto
 • Region południowy – pszenica konsumpcyjna – 727,60 zł/tonę brutto

– Osadkowski

 • Pszenica konsumpcyjna – 670 zł/tonę (netto)
 • Pszenica paszowa – 620 zł/tonę (netto)

– Golpasz Golub Dobrzyń

 • Pszenica paszowa – 670 zł/tonę  netto

Żniwa 2020 w Polsce. Ile rzepaku z hektara zebrali rolnicy? Przeczytaj więcej na ten temat!

Notowania pszenicy:

– Ziarn-Pol Elewator Górki, Elewator Jabłowo

 • Pszenica konsumpcyjna – 690 netto/tonę (z dostawą do Jabłowa)
 • Pszenica paszowa – 640 zł/tonę netto

– Rol-Prem

 • Pszenica konsumpcyjna – 670 netto/tonę
 • Pszenica paszowa – 650 zł netto/tonę (w tej chwili nie ma skupu)

– Agro As

 • Pszenica konsumpcyjna 660 zł/tonę netto
 • Pszenica paszowa 630 zł/tonę netto

– P.H.U. Lech Świebodzin

 • Pszenica konsumpcyjna 670-680 zł/tonę netto.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4 / 5. Liczba głosów 6

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o