Mamy za dużo jabłek: co z zapasami?

Download PDF

World Apple and Pear Organization szacuje, że w Polsce na początku lutego mieliśmy rekordowe zapasy jabłek. Sytuacji nie polepsza informacja, że zapasy unijne tylko raz w minionym dziesięcioleciu były wyższe.

W magazynach na terenie UE w lutym było jeszcze 3,67 mln ton jabłek, z czego na terenie naszego kraju 1,07 mln ton. Najwięksi producenci tych owoców, a więc Polska, Włochy i Francja były w posiadaniu 72% tych zapasów.

Embargo / nadwyżka jabłek

U największych producentów jabłek znajduje się 72% zapasów unijnych.

Nie wierzę, że w tym roku uda się rozwiązać problem. Najlepszym rozwiązaniem byłoby przekonanie Rosji do ponownego otwarcia się na polskie jabłka. Póki co staramy się działać tam, gdzie to tylko możliwe. Jedynym plusem jest to, że Polacy na nowo polubili smak polskich jabłek oraz przetworów z nich. To jednak ciągle jest zbyt mało. Prowadzimy cały czas działania promocyjne i przypominamy, że te owoce są nie tylko smaczne, ale i bardzo zdrowe – mówi Waldemar Żółcik, prezes Unii Owocowej Stowarzyszenia Polskich Dystrybutorów Owoców i Warzyw.

Jedynym plusem jest to, że Polacy na nowo polubili smak polskich jabłek oraz przetworów z nich. To jednak ciągle jest zbyt mało.

Waldemar Żółcik, prezes Unii Owocowej Stowarzyszenia Polskich Dystrybutorów Owoców i Warzyw

Zdaniem ekonomistów BGŻ BNP Paribas od początku bieżącego sezonu zbyt znalazło ok. 70% krajowych zbiorów jabłek. Według WAPA znaczną część przechowywanych obecnie jabłek stanowią owoce niskiej jakości, które prawdopodobnie zostaną przeznaczone do przetwórstwa. Nie wiadomo też, jak dużo z nich trafiło na eksport, gdyż ostatnie dane Eurostatu dotyczą listopada 2015 r.

Cały czas prowadzimy rozmowy nie tylko na oficjalnym szczeblu, ale i kuluarowe. Spotykam się głównie z politykami, gdyż mają oni większe możliwości. Chcemy kierować większe siły na eksport do Chin, ale też na Bliski Wschód i innych państw spoza Unii – dodaje Waldemar Żółcik.

Według ekonomistów zwiększenie eksportu może i powinno pomóc producentom jabłek.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o