Mamy za dużo jabłek: co z zapasami?

Mamy za dużo jabłek: co z zapasami?

W magazynach znajdują się rekordowe zapasy jabłek. Czy jest szansa na ich zwolnienie? Kiedy możliwy będzie wzrost popytu?

World Apple and Pear Organization szacuje, że w Polsce na początku lutego mieliśmy rekordowe zapasy jabłek. Sytuacji nie polepsza informacja, że zapasy unijne tylko raz w minionym dziesięcioleciu były wyższe.

W magazynach na terenie UE w lutym było jeszcze 3,67 mln ton jabłek, z czego na terenie naszego kraju 1,07 mln ton. Najwięksi producenci tych owoców, a więc Polska, Włochy i Francja były w posiadaniu 72% tych zapasów.

Embargo / nadwyżka jabłek

U największych producentów jabłek znajduje się 72% zapasów unijnych.

Nie wierzę, że w tym roku uda się rozwiązać problem. Najlepszym rozwiązaniem byłoby przekonanie Rosji do ponownego otwarcia się na polskie jabłka. Póki co staramy się działać tam, gdzie to tylko możliwe. Jedynym plusem jest to, że Polacy na nowo polubili smak polskich jabłek oraz przetworów z nich. To jednak ciągle jest zbyt mało. Prowadzimy cały czas działania promocyjne i przypominamy, że te owoce są nie tylko smaczne, ale i bardzo zdrowe – mówi Waldemar Żółcik, prezes Unii Owocowej Stowarzyszenia Polskich Dystrybutorów Owoców i Warzyw.

Jedynym plusem jest to, że Polacy na nowo polubili smak polskich jabłek oraz przetworów z nich. To jednak ciągle jest zbyt mało.

Waldemar Żółcik, prezes Unii Owocowej Stowarzyszenia Polskich Dystrybutorów Owoców i Warzyw

Zdaniem ekonomistów BGŻ BNP Paribas od początku bieżącego sezonu zbyt znalazło ok. 70% krajowych zbiorów jabłek. Według WAPA znaczną część przechowywanych obecnie jabłek stanowią owoce niskiej jakości, które prawdopodobnie zostaną przeznaczone do przetwórstwa. Nie wiadomo też, jak dużo z nich trafiło na eksport, gdyż ostatnie dane Eurostatu dotyczą listopada 2015 r.

Cały czas prowadzimy rozmowy nie tylko na oficjalnym szczeblu, ale i kuluarowe. Spotykam się głównie z politykami, gdyż mają oni większe możliwości. Chcemy kierować większe siły na eksport do Chin, ale też na Bliski Wschód i innych państw spoza Unii – dodaje Waldemar Żółcik.

Według ekonomistów zwiększenie eksportu może i powinno pomóc producentom jabłek.

Protest producentów ziemniaków: po rozmowach z ministrem

Plantatorzy z "Unii Warzywno- Ziemniaczanej" na gorąco podsumowują spotkanie z ministrem rolnictwa Krzysztofem Jurgielem.

17 marca 2018

Acetamipryd – czy formulacja ma znaczenie?

Podczas konferencji Sumi Agro przedstawiono wyniki badań dotyczących acetamiprydu. Sprawdź, jaki wpływ ma forma użytkowa na skuteczność działania preparatu

8 marca 2018

Fitoremediacja – biologiczne zwalczanie zanieczyszczeń

Fitoremediacja to wykorzystanie roślin do ograniczania zanieczyszczeń. Rośliny potrafią bowiem usuwać zanieczyszczenia zarówno z powietrza, jak i gleby.

16 marca 2018

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij