Marcowe nabory z PROW-u

Download PDF

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zaplanowała w marcu kilka naborów cieszących się sporym zainteresowaniem wśród rolników. Marcowe nabory z PROW-u to m.in. premia na restrukturyzację małych gospodarstw i wsparcie na działalność pozarolniczą. Oba nabory w pierwszej kolejności skierowane są do gospodarstw poszkodowanych przez wirus afrykańskiego pomoru świń. 

Marcowe nabory z PROW-u – premia na restrukturyzację

Premia na restrukturyzację może trafić do gospodarstwa liczącego co najmniej 1 ha, o wielkości ekonomicznej nie przekraczającej 13 tys. euro. Warunkiem otrzymania tego wsparcia jest nie korzystanie z rekompensaty za nieutrzymanie świń i z premii dla młodego rolnika.

Z tej formy pomocy nie mogą również skorzystać osoby korzystające z premii na modernizację i na założenie własnego biznesu na wsi. Pomoc finansowa w wysokości 60 tys. zł otrzymacie w 2 ratach, z czego 80% kwoty należy przeznaczyć na środki trwałe. Rolnik ubiegający się o wsparcie na restrukturyzację nie musi być ubezpieczony w KRUS-ie. Zamiast tego musi wykazać, że 25 % jego całego dochodu pochodzi z produkcji rolniczej. Więcej informacji odnośnie tego naboru można znaleźć na stronie ARiMR.

Marcowe nabory z PROW- u – wsparcie na rozpoczęcie nowej działalności

Wsparcie finansowe na rozpoczęcie działalności pozarolniczej otrzyma nie tylko rolnik, ale także jego małżonek i domownik. Warunek jest taki, że należy być ubezpieczonym w KRUS-ie w pełnym zakresie, od co najmniej 12 miesięcy. Ponadto, osoba ubiegająca się o pomoc finansową musi mieć przyznaną jednolitą płatność obszarową w 2019, bądź w 2020 roku. Od zeszłorocznego naboru o wsparcie finansowe mogą również starać się osoby mające zawieszoną, lub zakończoną działalność gospodarczą od 24 miesięcy.

Wysokość otrzymanej pomocy finansowej zależy od ilości utworzonych miejsc pracy:

  • 150 tys. zł – w przypadku zatrudnienia 1 osoby;
  • 200 tys. zł – jeśli zatrudnicie 2 osoby;
  • 250 tys. zł – w sytuacji, gdy utworzycie 3 stanowiska pracy;

Premia na rozpoczęcie działalności składa się z 2 rat, z czego 70 % otrzymanej kwoty należy przeznaczyć na środki trwałe. 

Aktualny obszar występowania wirusa ASF do którego odnoszą się powyższe nabory znajduje się pod tym linkiem.

Oba marcowe nabory z PROW-u potrwają do 28 marca br., dlatego jest jeszcze trochę czasu do namysłu, czy warto z nich skorzystać. 

Więcej informacji o wspomnianych w artykule naborach znajduje się na stronie ARiMR.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.4 / 5. Liczba głosów 7

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o