Międzyplon ozimy – wady i zalety

Spis treści
Uprawa międzyplonów to bardzo ważne zagadnienie agrotechniczne dające wiele korzyści. Do najważniejszych zalet uprawy międzyplonu zaliczamy między innymi: znaczne obniżenie aktywności patogenów w glebie, poprawa żyzności gleby dzięki wzrostowi aktywności i dodaniu dużych ilości potrzebnych materiałów organicznych.
Przekłada się to na jakość stanowiska, które osiąga lepsze plony, zmniejszenie ilości chwastów, ponadto międzyplon ozimy można przeznaczyć na paszę uzupełniającą dla zwierząt hodowlanych. Wybierając gatunek międzyplonu, który chcemy uprawiać musimy wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników – w zależności od efektów, które chcemy osiągnąć.
międzyplon ozimy można przeznaczyć na paszę uzupełniającą dla zwierząt
Przede wszystkim, rodzaj gleby, termin wysiewu, oraz przeznaczenie międzyplonu. Do popularnych międzyplonów uprawianych w Polsce zalicza się między innymi rzepak ozimy, wyka ozima, gorczyca i facelia. Jeśli zdecydowaliśmy się na międzyplon ozimy, konieczne jest dostosowanie terminu siewu. Wysiew wykonujemy tak szybko po zbiorze głównego plonu, jak to tylko możliwe.
Agrotechnika – wskazówki
Dodatkowo, jeśli rośliny wcześnie zostały zebrane z pola uprawowego, warto wykonać kilka zabiegów agrotechnicznych pod międzyplon ozimy. Podorywka z bronowaniem, a także dwa tygodnie po wykonaniu tych zabiegów orka siewna z bronowaniem zaprawiającym glebę. Istotną cechą jest także gęstość siewu, w przypadku międzyplonu może być on gęstszy niż dla plonu głównego – według różnych źródeł od piętnastu do dwudziestu procent więcej niż w plonie głównym.
międzyplon jest zabiegiem agrotechnicznym mającym wpływ na poprawę parametrów głównej uprawy
Jak widać, międzyplon ma szereg zalet i niewątpliwie jest istotnym zabiegiem przy uprawie zbóż. Warto go wykonywać nie tylko ze względu na szereg korzyści dla jakości i wielkości plonu, międzyplon jest zabiegiem agrotechnicznym mającym wpływ na poprawę parametrów głównej uprawy, ale także jako zabieg profilaktyczny – zapobiegający negatywnym zmianom zachodzącym na uprawie. Przestrzeganie prawidłowej agrotechniki przy każdym zabiegu jest niezbędne dla prowadzenia profesjonalnych upraw. Celem każdego rolnika jest osiągnięcie wysokich plonów dobrej plonów przy jak najmniejszym nakładzie finansowym. Zabiegi agrotechniczne jak właśnie sianie międzyplonu pozwala na ograniczenie ryzyka wystąpienia chorób, a co za tym idzie – zwiększenia oszczędności.
