Jak bezpiecznie mieszać środki ochrony roślin?

Download PDF

Mieszanie środków ochrony roślin pozwala obniżyć koszty prowadzenia oprysków, w wielu przypadkach zwiększa też zakres ochrony przed szkodnikami czy chorobami upraw. Trzeba jednak zawsze mieć na uwadze, że są to substancje chemiczne, a ich łączenie bez zastanowienia może być niebezpieczne.

Niewłaściwe wymieszanie środków ochrony roślin nie będzie korzystne dla roślin, może się okazać nieskuteczne, a nawet zaszkodzić.

– Własnoręcznie wykonane mieszaniny można zastosować jako opryski na szkodniki roślin, chwasty i grzyby. Jako dodatkowe wsparcie można też wykorzystać któryś ze środków do dokarmiania dolistnego – mówi ekspertka producenta środków ochrony roślin. – Takie stosowanie łączonych środków ochrony roślin nazywamy tank-mix. Jest to bardzo korzystne z punktu widzenia ekonomicznego. Opryski trwają krócej, za jednym razem można zastosować kilka środków, dzięki czemu dużo mniejsze są szkody powodowane przez koła maszyn. Tank-mix przekłada się też na lepsze plonowanie i wyższe zbiory.

łączenie środki ochrony roślin

fot. AgroFoto.pl, prorok

Tylko prawidłowo wykonana mieszanina jest skuteczna i bezpieczna. O czym bezwzględnie należy pamiętać?

Sprawdzaj formy użytkowe

Przed łączeniem jakichkolwiek preparatów warto dokładnie zapoznać się z oznaczeniami na opakowaniu. Środki ochrony roślin mogą mieć bowiem różne formy użytkowe, których łączenie może być niewskazane lub wręcz niemożliwe. Na etykietach znajdziemy skróty:

  • S.C. (koncentrat do przygotowania wodnej zawiesiny),
  • EC (koncentrat do przygotowania wodnej emulsji),
  • WP (proszek do przygotowania wodnej zawiesiny),
  • WG (granulat do przygotowania zawiesiny),
  • SE (supoemulsja)
  • oraz EW (olej w wodzie).

Kolejność mieszania tych środków ma znaczenie – najpierw należy dodać WP i WG, a następnie S.C., SE oraz EC.

Opryski trwają krócej, za jednym razem można zastosować kilka środków, dzięki czemu dużo mniejsze są szkody powodowane przez koła maszyn.

Pamiętaj o wodzie

Każdy preparat, zanim zostanie wlany do zbiornika, musi być najpierw zgodnie ze wskazaniami producenta rozcieńczony z odpowiednią ilością wody. Nie dodajemy preparatów nierozcieńczonych.

Zużyj mieszaninę od razu

Przygotowaną mieszaninę najlepiej jest zużyć natychmiast po przygotowaniu. Jeśli pozostawi się ją na dzień czy dwa, może stracić swoje właściwości, a dodatkowo zachodzące w nich reakcje chemiczne mogą być niebezpieczne.

Jedynym wyjątkiem może być sytuacja, gdy producent dopuszcza możliwość mieszania ŚOR i taką informację wraz z dokładnymi zaleceniami stosowania podaje na opakowaniu danego preparatu.

Pamiętaj, że stosujesz na własną odpowiedzialność

– Jeżeli rolnik decyduje się na łączenie środków ochrony roślin, musi mieć świadomość, że robi to wyłącznie na własną odpowiedzialność – wyjaśnia ekspertka. Nie może mieć żadnych roszczeń wobec producenta, jeśli mieszanina nie zadziała lub spowoduje szkody albo uszczerbek na zdrowiu. Jedynym wyjątkiem może być sytuacja, gdy producent dopuszcza możliwość mieszania ŚOR i taką informację wraz z dokładnymi zaleceniami stosowania podaje na opakowaniu danego preparatu.

 

Przeczytaj także:

  1. Stosowanie ŚOR łącznie: co wolno, a czego nie? Cz. I
  2. Stosowanie ŚOR łącznie: co wolno, a czego nie? Cz. II

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4 / 5. Liczba głosów 14

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Z forum

Powiązany temat:

Mieszanie różnych środków
coffey23
ja teraz zawsze regulacje robie oddzielnie nie ryzykuje
zobacz więcej »
Grandzik
czyli oddzielnie regulacje zrobic a fungi mikro razem?
zobacz więcej »
coffey23
kolego robiłem t2 z cerone i tam gdzie nie dopryskałem to kłosy były o 2-3 cm dłuższe wiec nie polecam takiej mieszaniny a niby nic nie powinno się stać ale jak się stanie to po ...
zobacz więcej »
...
Zobacz pozostałe wpisy

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Tematy w komentarzach
0 Odpowiedzi na temat
0 Obserwujący
 
Najczęściej komentowany komentarz
Najgorętszy wątek komentarza
1 Komentuj autorów
Darek61 Autorzy ostatnich komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Darek61
Gość
Darek61

Przy mieszaniu warto trzymać się zaleceń producentów. W takim paku Seguris Opti wiem że bez problemu można mieszać Segurisa z Olympusem co ma dawać najlepszą ochronę przed grzybem w T2. Słyszałem jeśli chodzi o herbicydy że niektórzy mieszają Axiala 50 z Linturem ale tego unikam mimo tego że ponoć w Niemczech robi się to oficjalnie.