Jak stosować środki ochrony roślin?

Jak stosować środki ochrony roślin?

Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa przypomina o podstawowych zasadach dotyczących stosowania ŚOR!

Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa przypomina o wymaganiach dotyczących bezpiecznego wykorzystywania środków ochrony roślin. O czym musimy pamiętać, stosując środki ochrony?

Środki ochrony roślin, oprócz tego, że zwalczają szkodniki oraz choroby, mają w składach substancje mogące zagrażać zdrowiu ludzi i zwierząt. PIORiN przypomina więc, że przed zastosowaniem chemicznej ochrony roślin należy najpierw wykorzystać wszystkie dostępne metody ochrony przed agrofagami i ograniczyć stosowanie pestycydów. Warto tu pamiętać o płodozmianie, wyborze odpornych odmian roślin, przestrzeganiu terminów siewu i sadzenia. To też stosowanie właściwej agrotechniki i nawożenia oraz zapobieganie rozprzestrzenianiu się szkodliwych organizmów.

 – Kupując środki ochrony roślin, czytajmy etykiety! To podstawa. Każda firma ma prawo inaczej nazwać swój produkt. Inna nazwa środka nie oznacza więc innej substancji aktywnej. Skutek jest taki, że stają się one nieskuteczne. Podobnie się dzieje, jeśli środka przeznaczonego do wykorzystania raz lub dwa razy w roku użyjemy częściej – uczula prof. Marcin Kozak z Katedry Szczegółowej Uprawy Roślin Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Kupując środki ochrony roślin, czytajmy etykiety! To podstawa. Każda firma ma prawo inaczej nazwać swój produkt. Inna nazwa środka nie oznacza więc innej substancji aktywnej.

prof. Marcin Kozak

Wśród zaleceń PIORiN wymienia:

 •  Do ochrony upraw można stosować wyłącznie środki ochrony roślin dopuszczone do obrotu i stosowania na podstawie wydanych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi zezwoleń lub pozwoleń na handel równoległy. Ich wykaz znajduje się na stronie internetowej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
 • Stosować ŚOR mogą jedynie osoby z potwierdzonym, aktualnym na czas wykonywania zabiegów, zaświadczeniem o ukończeniu szkolenia w zakresie stosowania środków ochrony roślin lub doradztwa dotyczącego środków ochrony roślin, lub integrowanej produkcji roślin, lub posiadająca inny dokument potwierdzający uprawnienia do stosowania pestycydów.
 • Właściciele sprzętu do stosowania środków ochrony roślin mają obowiązek przeprowadzania kalibracji oraz okresowych badań potwierdzających sprawność techniczną sprzętu. Pierwsze badanie nowego sprzętu przeprowadza się nie później niż po upływie 5 lat od dnia jego nabycia.
 • Użytkownik profesjonalny jest zobligowany do prowadzenia i przechowywania przez 3 lata dokumentacji dotyczącej wykonanych zabiegów zawierającej nazwę środka ochrony roślin, czas zastosowania i zastosowaną dawkę, obszar i uprawy, na których zastosowano środek ochrony roślin. W dokumentacji musi również być wskazany sposób realizacji wymagań integrowanej ochrony roślin poprzez podanie co najmniej przyczyny wykonania zabiegu środkiem ochrony roślin.

PIORiN przypomina też, że za niespełnienie powyższych obowiązków grożą sankcje karne.

Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Komentarze

 1. jak to z wymaganiami a rzeczywistością jest każdy wie. u nnie niektórzy próbowali jakichś podrób „bo tanie” i potem płakali że popaliło im plony. Podobnie z czytaniem etykiet niestety bywa gdzie zdarza się że ktoś nie doda adiuwantu lub porobi mikstury ze środków na jednoliścienne i dwu. Jeśli o mnie chodzi to nie ryzykuję i wolę robić oddzielnie oprysk na miotłę axialem 50 a potem linturem na przytulie lub chwastoxem na mniej wymagające pola.

 2. czytałem gdzieś że niektórzy łączą axiala z linturem na dwuliścienne. w Niemczech ponoć nie ma do tego przeciwskazań. no ale to mimo wszystko troche inny klimat. Mieszanie niektórych środków może ułatwić ale przede wszystkim trzeba się na tym dobrze znać by z czyms nie przesadzic

  1. Ja bym nie łączył axiala z innymi środkami, bo poco, skoro działanie jest odpowiednie. U nas klimat gorszy, więc jest potrzebny mocnijszy środek. Miałem namiar na producenta śor z ukraniny, wypróbowałem na kawałku pola to nie dość, że nie zniszczyło miotły to jeszcze widziałem przypaone zboże. Dramat.

 3. płodozmian na pewno bardzo ważny, monokultura prowadzi do wyjałowienia gleby to i potem plony gorsze. A te wszystkie wymagania. moim zdaniem jak najbardziej zasadne, jestem rolnikiem ale też staram się dbać o środowisko, nawet nie dla samego środowiska ale dla siebie i rodziny. Jak nie stosujemy zgodnie z zaleceniami, albo jakieś tańsze zamienniki to tak na prawdę nie wiadomo co się do gleby dostanie, potem do wody a potem my to pijemy… to tak bardzo ogólnie. A jeśli chodzi o te tańsze zamienniki, rozglądam się teraz za regulatorem wzrostu, jest sobie przykładowo Moddus, Optimus i Cuadro, wszystkie mają tą samą substancje, trineksapak etylu, teoretycznie moddus droższy, ale jak sobie policzyłem na dawki i zawartość substancji aktywnej to wcale nie wychodzi drogo, a to jednak sprawdzony producent. Piszę o tym żebyście sprawdzali dokładnie przed wyborem niby tańszego zamiennika czy faktycznie wychodzi taniej, jak się dokładnie sprawdzi dawki

 4. Coraz więcej pracy …..papierologiii.

 5. Ekolog, a Ty używałeś do tej pory jakiegoś regulatora? ja stosowałem moddusa 250 z ccc i Medax Top.

 6. ja stosowałem moddusa i u mnie działał najlepiej, choć pszenica czasem wylegiwała. W tym roku zastanawiam się nad 2 zabiegami, w pierwszym spróbuję nowego Modusa Start, a w drugim standardowo Moddus. Zobaczymy co to da. Ulotki obiecują wiele. 😉

 7. sporo pisze żę wypróbuje moddus start, ciekawe jak się sprawdzi, w tamtym moddusem działałem i było ok, na miotłe lancet, też się sprawdzil

 8. ja w tym roku nie będę jeszcze używał Moddusa start, uzyje starego moddusa z ccc 0.3; o 1l na ha a za rok zobaczę jakie będą opinie o wersji start

Jakie są współczesne wyzwania rolnictwa?

Jakie wyzwania współczesnego rolnictwa czekają na plantatorów, kiedy uprawy są dochodowe i jak zwiększyć ich dochodowość? Zaczynamy nasz nowy cykl.

19 marca 2018

Sadownictwo w Polsce musi być dobrze zorganizowane

Jednym z dużych osiągnięć naszego sadownictwa, jest zorganizowanie grup i organizacji producentów. Jest ich ponad 300. Większość z nich handluje jabłkami

11 marca 2018

Podstawa źdźbła- zadbaj o jej zdrowie!

Choroby podsuszkowe mają duże znaczenie gospodarcze w uprawie zbóż ozimych. Sprawdź jak zwalczyć je na starcie!

14 marca 2018

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij