Ministerstwo rolnictwa i leśnictwa – czy dojdzie do przeniesienia?

Prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę o działach administracji rządowej. Na jej podstawie miało powstać wspólne ministerstwo rolnictwa i leśnictwa. Prezydent ma jednak wątpliwości co do tych zmian, dlatego proponuje szeroką debatę i ponowne rozpatrzenie ustawy.
Prezydent Andrzej Duda odmówił podpisania ustawy i przedstawił swój wniosek o ponowne jej rozpatrzenie. Weto prezydenta nawiązuje także do kwestii powstania ministerstwa rolnictwa i leśnictwa, które zaproponował premier Mateusz Morawiecki w czasie rekonstrukcji rządu.
Spis treści
Ministerstwo rolnictwa i leśnictwa (na razie) nie powstanie
Andrzej Duda stwierdził, że zmiany dotyczące powstania ministerstwa rolnictwa i leśnictwa wymagają ponownej refleksji. Biorąc pod uwagę troskę o ochronę przyrody i lasy w Polsce, wątpliwości budzi zasadność wyodrębnienia z działu administracji rządowej środowisko – nowego działu leśnictwo i łowiectwo – napisał prezydent RP. Podkreślił również, że wprowadzenie zmian to duże przedsięwzięcie. Wyłączenie leśnictwa i łowiectwa z kompetencji ministra właściwego do spraw środowiska pociąga za sobą konieczność dokonania zmian w 33 ustawach – wskazał Andrzej Duda.
Odpowiedzialność ministra środowiska za leśnictwo i łowiectwo to długoletnia tradycja
Ministerstwo rolnictwa i leśnictwa jak na razie nie powstanie. Wątpliwości ma prezydent Andrzej Duda, który uważa, że oddzielne prowadzenie resortu rolnictwa i środowiska przynosi większe korzyści.
We wniosku o ponowne rozpatrzenie ustawy czytamy bowiem:
,, Istniejące przyporządkowanie leśnictwa i łowiectwa ministrowi właściwemu do spraw środowiska to nie tylko wynik dobrej tradycji, ale też sprawdzonego mechanizmu działania, który przynosi wymierne korzyści budżetowi państwa.”
Andrzej Duda stwierdził więc – Za zasadne należy uznać zachowanie leśnictwa i łowiectwa w bezpośrednim połączeniu z ochroną środowiska zgodnie z zasadą trwałego i zrównoważonego rozwoju.
Brak argumentów i konieczna debata
Prezydent Duda przypomniał na koniec, że w trakcie prac parlamentarnych nie przedstawiono wyraźnych argumentów za wprowadzeniem zmian. Dlatego też – Ta kwestia powinna być przedmiotem ponownej, szerokiej debaty, w czasie której stanowiska przedstawić będą mogły wszystkie zainteresowane strony.
Rada ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich powołana z Ardanowskim na czele – CZYTAJ WIĘCEJ
Źródło:prezydent.pl