MRiRW obiecuje pomoc rolnikom z obszaru objętego ASF

MRiRW obiecuje pomoc rolnikom z obszaru objętego ASF

Ministerstwo rolnictwa planuje pomoc rolnikom z obszarów objętych przez ASF. Co dokładnie zaplanowano?

W czwartek 3 marca w siedzibie MRiRW odbyło się spotkanie w sprawie możliwych do podjęcia działań mających na celu pomoc producentom świń znajdujących się w strefach objętych restrykcjami weterynaryjnymi z uwagi na ASF. Co ustalono?

Producenci i hodowcy świń, zwłaszcza w obszarze tzw. strefy czerwonej, mają szczególny problem ze sprzedażą żywca. Jedyny tamtejszy zakład skupujący trzodę przestał ją odbierać od gospodarzy z uwagi na problem ze sprzedażą mięsa. Pojawiły się również informacje, że w strefie żółtej oraz na obszarze całego woj. podlaskiego występują problemy ze zbytem świń, jednak nie wynikają one z restrykcji administracyjnych.

Przez ostatnie lata dokładaliśmy z oszczędności, ale te powoli się kończą, co zresztą widać.

Jadwiga Wysocka, hodowca z Rutki

– Sytuacja jest tragiczna. W 2012 r. za 1 kg żywca w naszym regionie płacono 6,10 zł, teraz 3,50 zł. Jesteśmy bezradni. Przez ostatnie lata dokładaliśmy z oszczędności, ale te powoli się kończą, co zresztą widać. W każdej wsi było dotąd po kilka stad reprodukcyjnych. Teraz w regionie Białegostoku jest ich 7. Cieszę się tylko, że jesteśmy w strefie żółtej, bo nie wyobrażam sobie sytuacji gospodarzy z czerwonej – mówi nam Jadwiga Wysocka, hodowca z Rutki (woj. podlaskie).

Podczas spotkania przedstawiciele ministerstwa zapewnili, że przede wszystkim należy rozwiązać problem skupu. Ważna jest też pomoc długofalowa, w tym rozbudowa takiej infrastruktury, jak ogrodzenia czy maty dezynfekcyjne. Ministerstwo planuje tu szczególne wsparcie w budowie ogrodzeń dla większych, produkujących co najmniej 50 świń, gospodarstw. Planowane jest też wznowienie programu bioasekuracji oraz wsparcia dla gospodarzy chcących zmienić profil produkcji. Ponadto uzgodniono, że pomoc ma dotyczyć gospodarstw produkujących na rynek, a nie na własne potrzeby.

Do Komisji Europejskiej ma też zostać złożony wniosek o przyznanie nadzwyczajnych środków wsparcia, które gospodarze otrzymają w ramach dopłat do każdej świni w celu zrekompensowania niższych cen sprzedaży.

Ceny żywca wieprzowego coraz niższe: rolnicy chcą interwencji ministerstwa

ASF się rozprzestrzenia, eksport wieprzowiny spada, a polskie zakłady mięsne skupiają się na imporcie surowca z innych państw UE.

16 marca 2018

Rozród trzody chlewnej: jak zwiększyć efektywność produkcji?

Dobra organizacja rozrodu trzody chlewnej pozwala zapobiegać problemom okresu okołoporodowego. Zobacz, na co zwrócić uwagę!

11 marca 2018

Odstrzał dzików = więcej ASF w Polsce?

Odstrzał dzików może wpłynąć na szybsze i łatwiejsze rozprzestrzeniania się ASF w Polsce. Co zrobić, aby nie przynieść wirusa do swojego gospodarstwa?

9 marca 2018

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij