Mszyce na ziemniakach. Szkodliwość i zwalczanie

Bardzo groźne dla uprawy ziemniaków są szkodniki, które mają aparat gębowy kłująco-ssący. Mszyce na ziemniakach są wektorami wirusów wywołujących choroby. Dowiedz się, jak je zwalczać.
Stonka ziemniaczana jest najgroźniejszym szkodnikiem ziemniaków, ale również inne szkodniki mogą wyrządzić istotne straty gospodarcze. Jednymi z nich są właśnie mszyce.
Spis treści
Mszyce na ziemniakach
Mszyce to groźne szkodniki, które na ziemniakach, oprócz szkód bezpośrednich wyrządzają również szkody pośrednie. Mianowice są wektorami wielu wirusów. Zwalczanie mszyc na ziemniakach jest bardzo ważne, bowiem na zaatakowanych plantacjach następuje obniżenie wielkości i jakości plonu, a straty mogą być znaczące.
Jaka jest szkodliwość mszyc na plantacji ziemniaka?
Mszyce to małe owady z aparatem gębowym kłująco-ssącym. Są formy uskrzydlone oraz bezskrzydłe. Szkodniki pobierają bardzo dużo soku roślinnego. Trawią go częściowo, a pozostałość wydalają. Wydzielana przez mszyce spadź jest z kolei pożywką dla grzybów sadzakowych (ciemnoszary nalot), które ograniczają asymilację. To z kolei negatywnie wpływa na wysokość plonu.

Mszyce to groźne szkodniki na plantacji ziemniaków. Bowiem oprócz szkód bezpośrednich wyrządzają również szkody pośrednie. Mianowice są wektorami wielu wirusów.
Mszyce na ziemniakach żerują w koloniach na dolnej stronie liści, na pędach, jak również na kwiatach. Liście zasiedlonych roślin są pozwijane i odbarwiają się, a wzrost roślin jest silnie zahamowany. Jednak najważniejsze są szkody pośrednie, ponieważ mszyce są wektorami wirusów — przenoszą je z chorych roślin na zdrowe. Z kolei choroby wirusowe powodują zniekształcenia pokroju, redukcję ulistnienia i degenerują roślinę, a to wpływa na ilość i jakość plonu.
Najważniejsze gatunki mszyc żerujących na ziemniakach
Najważniejsze gatunki mszyc żerujących na ziemniakach i przenoszących wirusy (wirusy liściozwoju, smugowatości, mozaiki kędzierzawej, S ziemniaka), to:
- mszyca brzoskwiniwo-ziemniaczana (Myzus persicae);
- mszyca kruszynowo-ziemniaczana (Aphis frangulae);
- mszyca szakłakowo-ziemniaczana (Aphidula nasturtii);
- mszyca ziemniaczana (Aulacorthum solani);
- mszyca ziemniaczana smugowa (Macrosiphum euphorbiae).
Zwalczanie mszyc w ziemniakach
W ziemniakach zwalczanie dotyczy przede wszystkim plantacji nasiennych, ale jest również bardzo ważne na plantacjach produkcyjnych (towarowych). Zaleca się insektycydy zawierające następujące substancje aktywne:
- flonikamid;
- lambda-cyhalotryna;
- spirotetramat.
Naprzemienne stosowanie środków z różnych grup chemicznych i zawierających różne substancje czynne zwiększa skuteczność zwalczania mszyc w ziemniakach. Zmniejsza również zagrożenie uodparniania się na nie szkodników. Zabieg powinien być poprzedzony lustracją plantacji. Najlepsze efekty uzyskujemy, gdy opryskiwanie jest wykonane zaraz po pojawieniu się pierwszych kolonii mszyc, liczących po kilka osobników bezskrzydłych i uskrzydlone samice.
PAMIĘTAJ!!! Po około 10 dniach od pojawienia się mszyc, pojawiają się także owady pożyteczne — biedronki, złotooki i mszycarze.
