Mszyce na wiśni – jak je zwalczać?
Mszyce na wiśni zasiedlają zarówno liście, jak i młode pędy już od połowy maja. Pluskwiaki te powodują znaczne szkody w sadach wiśniowych, dlatego należy je bezwzględnie zwalczać. Czym i kiedy prowadzić zabiegi?
Spis treści
Mszyce na wiśni – objawy obecności
Mszyce (Aphidoidea) są niewielkimi owadami z rzędu pluskwiaków. Do gatunków najczęściej zasiedlających wiśnie zalicza się mszyce: wiśniowo-przytuliową, brzoskwiniową, trzmielinowo-burakową. Stadium szkodliwym są zarówno osobniki dorosłe, jak i larwy, które wysysają soki z zasiedlonych roślin. Mszyce, które występują w dużej liczebności, wywołują deformacje liści i pędów drzew, w tym również wiśni. Wysysając soki roślinne podczas żerowania osłabiają drzewo, które w efekcie słabo plonuje, ma zahamowany wzrost, jest źle przygotowane do spoczynku zimowego, przez co może przemarzać.
Mszyce na wiśni – monitoring
Liczebność mszyc wzrasta stopniowo po zakończeniu kwitnienia drzewa.
Mszyce na wiśni występują powszechnie już przed okresem jej kwitnienia. Monitorowanie wystąpienia tych szkodników polega na kontroli ulistnienia 50 losowo wybranych drzew wiśni w sadzie. Lustrację należy powtarzać regularnie co 2 tygodnie. Pierwsze kolonie mszyc bardzo często można zlokalizować w środku korony na młodych odrostach, które wyrastają z pnia. Przeglądajmy uważnie spodnią stronę najmłodszych liści. Liczebność mszyc wzrasta stopniowo po zakończeniu kwitnienia drzew, jeśli nie były stosowane wcześniej insektycydy. Często w sadach wiśniowych występują owady drapieżne, jednak nie zawsze mogą one ograniczyć populacje tych szkodników do takiego stopnia, który satysfakcjonowałby sadowników.
Mszyce na drzewach wiśni – zwalczanie
Sygnałem do rozpoczęcia walki z mszycami w sadzie jest drzewo z koloniami, w próbie 50 wybranych w sposób losowy. Mszyce na wiśni stanowią poważne zagrożenie. W celu zniszczenia ich populacji zalecane jest zastosowanie środka selektywnego (tzw. aficydu) lub innego insektycydu o szerokim spektrum. Może to być np. acetamipryd, który działa kontaktowo i żołądkowo, z przeznaczeniem do zwalczania szkodników ssących i gryzących. Na roślinie działa powierzchniowo, wgłębnie i układowo. Po opryskiwaniu mszyca ma zatem bezpośredni kontakt z roztworem insektycydu przebywając na liściach, a żerując pobiera dodatkowo substancję czynną wraz z sokiem roślinnym.
Rotacja stosowanych środków przeznaczonych do zwalczania mszyc
W celu uniknięcia uodpornienia się mszyc na stosowane substancje czynne, należy do następczych zabiegów używać środków z różnych grup chemicznych.
Wielu sadowników wykorzystuje acetamipryd aż kilka razy w sezonie wegetacyjnymi, w celu zwalczania szkodników należących do różnych rzędów, rodzin, itp. – ssących i gryzących. Prowadzenie ochrony tak jednokierunkowo jest jednak absolutnie niedozwolone, nie tylko w odniesieniu do acetamiprydu, ale również do każdego innego środka chemicznego. Chodzi o to, że zbyt częste stosowanie tej samej substancji czynnej staje się przyczyną szybkiej selekcji ras odpornych szkodników. W celu uniknięcia uodpornienia się mszyc na stosowane substancje czynne, należy do następczych zabiegów używać środków z różnych grup chemicznych. Środek z danej grupy chemicznej nie powinien być wykorzystany więcej niż jeden raz w sezonie wegetacyjnym .
Często dochodzi do sytuacji, kiedy w tym okresie istnieje konieczność zwalczania kilku gatunków szkodników jednocześnie. Stosując środek Mospilan 20 SP (zawierający acetamipryd) należy przestrzegać prewencji i zachować obowiązującą karencję.
Mszyce na wiśni pojawiają się dość często. Systematyczne prowadzenie monitoringu dotyczącego stanu drzew w sadach pozwoli zauważyć pierwsze kolonie mszyc. Wówczas niezwłocznie należy podjąć walkę tymi pluskwiakami, co zapewni odpowiednią ochronę przed ich szkodliwym działaniem.
Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!