Mszyce atakują także ziemniaki

Download PDF

Choć najpoważniejszym szkodnikiem ziemniaków jest stonka ziemniaczana, uprawy są atakowane także przez inne szkodniki. Dokuczliwe mszyce żerują obecnie nie tylko w uprawach zbóż czy na drzewach owocowych, ale też na plantacjach ziemniaków.

Na plantacjach ziemniaków może się pojawiać ok. 50 różnych gatunków mszyc. Niektóre są typowo „ziemniaczane”, inne żerują na ziemniakach, gdy w pobliżu nie ma bardziej interesujących dla nich upraw. Mszyce w ziemniakach nie są tak groźne i żarłoczne jak stonka. Nie oznacza to jednak, że można im pozwolić na swobodne żerowanie. Najbardziej niebezpieczne są na plantacjach nasiennych oraz w uprawie sadzeniaków. Nie tylko dlatego, że zjadają liście i powodują ich zniekształcenia, ale też dlatego, że mogą być wektorami wielu groźnych chorób. Jeśli zainfekują sadzeniaki, choroba może rozprzestrzenić się później na całej plantacji, na której zostaną one zasadzone.

– Zabiegi przeciwko mszycom wykonuje się dwutorowo – profilaktycznie oraz interwencyjnie. O profilaktykę należy zadbać już w okresie wschodu ziemniaków – radzi Kazimierz Surdyk z Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu– Pierwszy zabieg wykonuje się, gdy wzejdzie ponad 80% ziemniaków. Zabiegi interwencyjne trzeba natomiast wykonywać w momencie, gdy na ziemniakach pojawiają się pierwsze uskrzydlone mszyce i zaczynają przekraczać próg ekonomicznej szkodliwości. Już 20 mszyc na 100 liściach powinno skłonić plantatora do wykonania zabiegów środkami ochrony roślin.

 

Przeczytaj również: Stonka ziemniaczana atakuje w całej Polsce

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Z forum

Powiązany temat:

Ochrona ziemniaka
GABBER85
przed opryskiem.... przet    
zobacz więcej »
racyl
4 godziny temu, pala92 napisał: Takie pitu pitu ze niedzialaja... jakąkolwiek byś doglebówke nie robil to musi byc wilgoć i kazdy bedzie dzialal. U mnie pendimetali...
zobacz więcej »
GABBER85
ale jak na etykiecie  środków pisze ze " po ostatecznym uformowaniu redlin " to jak ktos nie przestrzega tego to wyora np.obsypnikiem  nasiona chwastow i " środek nie działa"
zobacz więcej »
...
Zobacz pozostałe wpisy

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o