Na jakich pędach owocuje jabłoń?

Spośród rodzajów pędów występujących w koronach, wyróżniamy konary, gałęzie oraz gałązki owoconośne. Konary stanowią bazę i „szkielet” korony, a także są utworem wieloletnim, jednak nie dają pąków kwiatowych. Na jakich pędach zatem owocuje jabłoń?

Gałęzie to także utwory wieloletnie, uzupełniające kształt korony, czasem zakończone długopędem jednorocznym, na którym u niektórych odmian pojawiają się pąki kwiatowe. To właśnie te ostatnie najbardziej stanowią o ilości owoców wyprodukowanych na drzewie.

Reklama

Jakie są rodzaje pędów jabłoni?

Na jakich pędach owocuje jabłoń

Źródłem pąków kwiatowych u jabłoni w zdecydowanej większości są
krótkopędy

Gałązki owoconośne złożone są z wielu rodzajów pędów jednorocznych i wieloletnich. Paki kwiatowe tworzą się zarówno na tych pierwszych, jak i drugich. Pędy na drzewach dzieli się także ze względu na ich długość, wyróżniając:

  • długopędy,
  • krótkopędy.

Krótkopędy mogą charakteryzować się specyficzną budową, mówimy wówczas o sęczkach, strzałkach, buławkach i prątkach. Pędy płodne to te, na których zawiązał się pąk kwiatowy. Pędy bezpłodne natomiast mają na końcach pąki liściowe. Budowa niektórych krótkopędów zbliżona jest do długopędów. Podział jest wówczas dość umowny – za krótkopędy uważa się te pędy, które nie przekroczą długości 20 cm.

Na jakich pędach owocuje jabłoń — na długo czy krótkopędach?

Na jakich pędach owocuje jabłoń

Na jakich pędach owocuje jabłoń? W przeważającej większości odmian na krótkopędach

Jabłonie, ale także grusze, owocują głównie na krótkopędach, jest to jednak cecha powiązana z odmianą. Niektóre tworzą pąki kwiatowe tylko na krótkopędach.

Po głównym etapie wzrostu krótkopędów, który kończy się w lipcu, następuje formowanie pąków kwiatowych. Nieco później wzrost kończą długopędy, tak więc z czasem następuje formowanie na nich pąków kwiatowych. Źródłem pąków kwiatowych u jabłoni w zdecydowanej większości są

Na jakich pędach owocuje jabłoń

Im młodsza gałązka owoconośna, tym lepsza jakość owoców

krótkopędy, zarówno te jednoroczne, jak i wieloletnie. Warto jednak dbać o systematyczne odmładzanie gałązek owoconośnych i zastępowanie tych starszych – młodszymi. Im młodsza gałązka owoconośna, tym więcej, lepiej wykształconych kwiatów i lepsza jakość owoców. 

Intensywny wzrost pędów wywiera ogromny wpływ na to kiedy i jak tworzą się pąki kwiatowe. Najwięcej pąków kwiatowych tworzy się na silnie rosnących pędach, dlatego im młodsze pędy i lepiej prowadzona korona, systematycznie doświetlania i starannie cięta, tym większy efekt plonotwórczy.


Przeczytaj również: Przycinanie drzew na owocowanie – jak się za to zabrać? (wideo)

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 5 / 5. Liczba głosów 3

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Google NewsObserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *