Nawadnianie jabłoni w sadach
Klimat naszego kraju charakteryzuje duża zmienność przebiegu opadów w ciągu roku. Pojawiające się okresowo niedobory opadów wpływają negatywnie na jakość oraz ilość wydawanych plonów. Nawadnianie jabłoni w sadach jest więc niezbędne w celu osiągnięcia przez sadownika zadowalających plonów.
Spis treści
Nawadnianie jabłoni w sadach – kiedy jest konieczne?
U młodych drzew jabłoni negatywne skutki braku wody w glebie są najsilniejsze.
Jabłonie mają wysokie potrzeby wodne, wynikające z dość dużej powierzchni liści oraz z faktu, że ich owoce zawierają dużo wody. Susza glebowa spowodowana okresowymi niedoborami opadów, wpływa negatywnie na wzrost pędów oraz zawiązywanie i wzrost owoców. Nawet krótko trwające niedobory wody mają niekorzystny wpływ na wzrost pędów i przyrost masy owoców. Niedobór opadów w przypadku młodych jabłoni w szkółkach oraz w sadach powoduje zahamowanie ich wzrostu. Dlatego też niezbędną czynnością, którą powinien wykonywać każdy sadownik, jest nawadnianie jabłoni w sadach. U młodych drzew negatywne skutki braku wody w glebie są najsilniejsze. Okresem krytycznym jest pierwsza wiosna po posadzeniu jabłoni w sadzie. Wówczas, w przypadku niedoboru wody, zakłócona jest proporcja między częścią nadziemną, a systemem korzeniowym drzewa.
Niedobór wody, a produktywność jabłoni
W przypadku pojawiającego się w glebie niedoboru wody, jabłonie nie mogą pobrać odpowiedniej jej ilości potrzebnej do podtrzymania procesów fizjologicznych oraz utrzymania właściwego wzrostu pędów i owoców. Ograniczenie transpiracji i absorpcji CO2, spowodowane zamykaniem się komórek szparkowych, powoduje obniżenie poziomu fotosyntezy i tym samy produktywności drzew. Nawet w latach o stosunkowo dużej ilości opadów pojawiają się trwające kilka tygodni okresy suszy. Nawadnianie jabłoni w sadach jest więc zbiegiem koniecznym. Drzewa owocowe rozwijają się i plonują najlepiej, gdy wilgotność gleby jest bliska polowej pojemności wodnej (wilgotności gleby, która występuje 1–2 dni po obfitych opadach deszczu).
Potrzeby wodne jabłoni w sadzie
Susza wiosną ogranicza wzrost jabłoni i często powoduje nieutrzymanie odpowiedniej liczby zawiązków owoców.
Potrzeby wodne jabłoni zależą od przebiegu pogody i fazy rozwojowej, w jakiej w danym momencie się znajduje. Również czynniki, takie jak temperatura, natężenie promieniowania słonecznego i niedosyt wilgotności powietrza wpływają na wielkość parowania z powierzchni jabłoni i gruntu. W klimacie naszego kraju maksymalna ewapotranspiracja przypada na miesiące letnie (lipiec, sierpień). W Polsce straty wody na ewapotranspirację wynoszą od 3 do 5 mm (od 30 do 50 m3 wody/ha/dobę). Susza wiosną ogranicza wzrost jabłoni i często powoduje nieutrzymanie odpowiedniej liczby zawiązków owoców. Susza w okresie intensywnego wzrostu owoców ogranicza ich wielkość. Aby temu zapobiec, potrzebne jest odpowiednie nawadnianie jabłoni w sadach.
Intensywność procesu transpiracji uzależniona jest od warunków meteorologicznych, a zużycie wody przez jabłoń zależy od jej sumarycznej powierzchni liści. Z kolei na intensywność pobrania wody wpływa powierzchnia systemu korzeniowego i wilgotność gleby. Warunki atmosferyczne występujące podczas sadzenia, przyjęcia i wzrostu jabłoni w pierwszym roku po posadzeniu mają wpływ na jej plonowanie w kolejnych latach prowadzenia sadu.
Nawadnianie jabłoni w sadach po posadzeniu
Zakładając intensywny sad jabłoniowy na podkładkach karłowych, każdy sadownik powinien nawadniać drzewka bezpośrednio po posadzeniu (również w przypadku, gdy wilgotność gleby w momencie sadzenia jest wysoka). Intensywne nawadnianie jabłoni po posadzeniu spowoduje oblepienie korzeni mokrymi grudkami ziemi (ułatwi to pobieranie wody). Odpowiedni kontakt korzeni z mokrą glebą przyspieszy tworzenie białych korzeni, mających zdolność intensywnego pobierania wody. Po posadzeniu jabłoni należy je nawadniać za pomocą deszczowni lub systemu kroplowego. Woda w ilości 5 litrów zapewni jabłoni optymalne warunki do wytworzenia się nowych korzeni. Przyjmuje się, że młode drzewa owocowe potrzebują ok. 25 l wody na dobę, a drzewa w pełni dojrzałe – 50 l wody na dobę.
Z względu na bardzo często pojawiąjący deficyt opadów, nawadnianie jabłoni w sadach jest ważnym elementem decydującym o wielkości oraz jakości plonów.
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!