Na rynku jabłek stabilnie i nisko

Download PDF

Duże zapasy, mało kupujących i niewielka wartość. Producenci jabłek mają powody do zmartwień. Ceny owoców zarówno deserowych, jak i przemysłowych ustabilizowały się na niskim poziomie.

Jak wynika z danych Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, średnia cena skupu jabłek deserowych wyniosła w lutym 1,08 zł/kg. I choć była ona wyższa o 43% od tych z poprzedniego roku, to i tak plasowała się sporo poniżej średniej z lat 2010–2014. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku jabłek przemysłowych. W styczniu zakłady przetwórcze w kraju skupowały owoce do tłoczenia średnio po 0,30 zł/kg, co oznacza wzrost o 20% w porównaniu do poprzedniego roku. Jest to jednak o 30% mniej niż średnia z lat 2010–2014. Niski poziom cen to przede wszystkim wyhamowania eksportu. Według danych Eurostatu, w drugiej połowie 2015 r. sprzedaż zagraniczna polskich jabłek ukształtowała się na poziomie ok. 200 tys. ton, to o 28% mniej niż rok wcześniej.

rynek jabłek

Jeśli eksport wkrótce się nie zwiększy, wysoka podaż jabłek będzie hamowała wzrosty cen w skupie.

Jak zauważają analitycy Banku Zachodniego WBK, wynika to przede wszystkim ze znacznego obniżenia się eksportu na rynki trzecie – o 52%; sprzedaż na rynek Wspólnoty spadła o 6%.

Kolejnym czynnikiem, który ma wpływ na utrzymujące się niskie ceny sprzedaży w Polsce, jest bardzo wysoki poziom zapasów jabłek. Jak wynika z szacunków Światowego Stowarzyszenia Producentów Jabłek i Gruszek – WAP, na początku lutego w polskich magazynach znajdowało się ok. 1,1 mln ton jabłek. Największą część zapasów stanowią owoce odmiany Idared (280 tys. ton), na którą popyt na rynkach zagranicznych jest obecnie mocno ograniczony, ze względu na rosyjskie embargo. Od początku roku trwa stopniowe uwalnianie zapasów.

Zdaniem analityków Banku Zachodniego WBK, jeśli eksport wkrótce się nie zwiększy, wysoka podaż jabłek będzie hamowała wzrosty cen w skupie, a to oznacza, że do końca sezonu będą się one kształtowały na niskim poziomie.

Źródło: Bank Zachodni WBK

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o