Konkurs Syngenta: sprawdź, kto może zostać Najlepszym Operatorem Opryskiwacza 2016!

Wydaje Ci się, że wiesz, jak prawidłowo i efektywnie ustawić opryskiwacz, a także jak umiejętnie prowadzić go po polu? Znasz przepisy i dbasz o środowisko? Weź udział w konkursie na Najlepszego Operatora Opryskiwacza. Na zwycięzcę czeka bardzo atrakcyjna nagroda – Heliosec, czyli urządzenie do utylizacji płynnych pozostałości po środkach ochrony roślin.
Bawiąc – uczyć, ucząc – bawić… z takiego założenia wyszli organizatorzy Konkursu na Najlepszego Operatora Opryskiwacza. Pierwsze, regionalne eliminacje odbyły się 2 czerwca w podwrocławskich Gniechowicach.
Od momentu, kiedy środki ochrony roślin trafiają do gospodarstwa jest wiele elementów, na które użytkownicy środków powinni zwracać szczególną uwagę.
– Syngenta do lat promuje zasady bezpiecznego postępowania ze środkami ochrony roślin w ramach projektu Rolnictwo Odpowiedzialne, który jest jednocześnie częścią projektu globalnego The Good Growth Plan. – mówi Kinga Rupiewicz, koordynator konkursu z firmy Syngenta. – Poprzez ten konkurs chcemy przekazać jak największej liczbie naszych klientów praktyczną wiedzę z zakresu dobrych praktyk i zachęcić do ich powszechnego stosowania.
Aby wziąć udział w konkursie, wystarczyło zgłosić się w specjalnym punkcie podczas Pól Klasy S i wziąć udział w przygotowanym przez organizatorów teście, który miał sprawdzić wiedzę rolników, związaną z bezpiecznym użytkowaniem środków ochrony roślin.
– Od momentu, kiedy środki ochrony roślin trafiają do gospodarstwa jest wiele elementów, na które użytkownicy środków powinni zwracać szczególną uwagę. Chodzi o właściwe ich przechowywanie, potem sporządzanie cieczy użytkowej, następnie mycie opryskiwacza, zagospodarowanie pozostałości, w tym zagospodarowanie opakowań oraz to, co dotyczy samych zabiegów, a więc dobór odpowiednich parametrów pracy, dobór odpowiednich rozpylaczy, wysokości belki, prędkości jazdy – tłumaczy dr Grzegorz Doruchowski z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach.
Spośród osób, które wypełniły test, jury wybrało 7 finalistów regionalnych. Po wyrównanej walce w drugim etapie wyłoniono 3 najlepszych. Zostali nimi (w kolejności zajętych miejsc, licząc od pierwszego): Paweł Najgebauer z Krapkowic, Stanisław Jasyk z Wojciechowa i Marian Jania z Ząbkowic Śląskich.
– To bardzo miłe – mówił Paweł Najgebauer – choć przyznaję, że nie spodziewałem się w ogóle, że przejdę do kolejnego etapu konkursu.
Do finału ogólnopolskiego zakwalifikować może się jednak tylko jedna osoba z każdych eliminacji, dlatego organizatorzy zaplanowali również wizyty w gospodarstwach finalistów, podczas których sprawdzona zostanie wiedza praktyczna i wyłoniony zostanie ostateczny zwycięzca.
Zwycięzcy regionalnych eliminacji, oprócz dyplomów, otrzymali specjalne kombinezony ufundowane przez firmę Syngenta. Na zwycięzcę finału czeka jeszcze bardziej atrakcyjna nagroda.
– Najlepszy rolnik otrzyma urządzenie Heliosec – produkt, który służy do utylizacji płynnych pozostałości po środkach ochrony roślin. Jest to patent firmy Syngenta – mówi Jarosław Lustig, ekspert firmy Syngenta.
Następne eliminacje regionalne odbywać się będą podczas kolejnych 6 imprez z cyklu Pola Klasy S. W każdej lokalizacji specjalne jury wybierze tylko jednego zwycięzcę, który 11 lipca zmierzy się z pozostałymi w wielkim finale na Interra Farm w Lewiczynie. Kolejna impreza z cyklu Pola Klasy S już 9 czerwca w Szelejewie!
Zobaczcie również fotorelację! Wystarczy kliknąć w jedno ze zdjęć na samym dole!
Jeśli natomiast chcecie wiedzieć więcej o Konkursie Syngenta w 2017, przeczytajcie:
Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Gratulacje!
Jak się montuje taki Heliosec? dużo to miejsca zajmuje?
Niestety nie po polsku, ale na filmie można zobaczyć jak to wygląda i mniej więcej ile miejsca zajmuje Heliosec – https://www.youtube.com/watch?v=uvSW4WYELXw
Dzięki! ten wkład to jest jakaś specjalna folia? nie ma problemu z dokupieniem i czy wiesz ile mniej więcej może to kosztować?