Najwyższy czas na zabieg T2 w północnej Polsce! [KOMUNIKAT]

Doradcy PROCAM zwracają uwagę na infekcje chorób patogenicznych liści i zbliżający się zabieg T2 na północy kraju, mający na celu ochronę pokazującego się już liścia flagowego.

Jak Państwo wiedzą, w łanie, szczególnie o dużym zwarciu, nawet od porannej rosy mamy bardzo dużą „kroplę” infekcyjną. Stąd i dobre w tym okresie warunki do rozwoju mączniaka prawdziwego zbóż i traw.

Porażenie chorobami grzybowymi

mączniak prawdziwy zbóż i traw

fot. PROCAM

Mączniak prawdziwy zbóż i traw

Porażenie przez dobrze rozwiniętą grzybnię napowietrzną patogenu występuje nawet na 4 liściu od góry, a sporadycznie też na 3, który może już znacząco stanowić o plonie uprawy.

Szczególnie należy zwracać uwagę na niezaleczone masy grzybni przy szyi korzeniowej (wojłokowa zbita, ale czynna). Przy dobrych warunkach bardzo szybko rozprzestrzeniają się one na pędzie oraz na liściach. W perspektywie docierają również do kłosa.

Zabieg T2 na mączniaka

mączniak na plantacjach

fot. PROCAM

Mączniak prawdziwy to często występująca choroba roślin

Tam, gdzie jest to wymagane, a takich plantacji wymagających interwencji przeciwko mączniakowi prawdziwemu znajdziemy wiele, proszę zastosować fungicyd (oczywiście w mieszaninie z efektywnymi fungicydami na wszystkie patogeny występujące już w tym czasie na liściach) zawierający fenpropidynę – substancję czynną z grupy morfolin.

Jeśli chodzi o pszenicę ozimą, możemy zastosować fungicyd w fazie od końca krzewienia się do fazy końca kłoszenia. Oczywiście nie jest to jedyna z chorób liści, z którymi mamy do czynienia w tym okresie.

Brunatna plamistość liści pszenicy

rdza brunatna

fot. PROCAM

Rdza brunatna oraz mączniak prawdziwy na liściu flagowym

W szczególności należy zwracać uwagę na plantacje, gdzie pszenica rośnie po pszenicy. Zagrożenie stanowi tu brunatna plamistość liści pszenicy. Doradcy z Grupy Technicznej sygnalizują o infekcji rdzy, a w szczególności – rdzy żółtej.

Program ochrony roślin

W celu szczegółowego określenia programu ochrony roślin, zachęcamy Państwa do kontaktu z doradcami firmy PROCAM. Posiadają oni odpowiednią wiedzę i po lustracji plantacji zaproponują konkretne rozwiązania.

Zobacz więcej zdjęć w galerii:

5

 

Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Artykuł zawiera lokowanie produktu i ma charakter promocyjny.

Walka z ASF w Europie

Problem afrykańskiego pomoru świń jest daleki od rozwiązania. Jak wygląda walka z ASF w innych krajach?

22 lutego 2019

Dawka startowa azotu dla zbóż [WIDEO]

Pierwszy marca tuż tuż, więc będzie można wjechać, w pole z azotem. Sprawdź ile, kiedy oraz jaką formę azotu podać zbożom!

22 lutego 2019

Substancje czynne wycofywane – ubywa środków ochrony roślin

Wycofywanie przez Komisję Europejską dużej ilości substancji czynnych może powodować wiele negatywnych skutków. Jakich?

18 lutego 2019