Najwyższy czas na zabieg T2 w północnej Polsce! [KOMUNIKAT]

Doradcy PROCAM zwracają uwagę na infekcje chorób patogenicznych liści i zbliżający się zabieg T2 na północy kraju, mający na celu ochronę pokazującego się już liścia flagowego.

Jak Państwo wiedzą, w łanie, szczególnie o dużym zwarciu, nawet od porannej rosy mamy bardzo dużą „kroplę” infekcyjną. Stąd i dobre w tym okresie warunki do rozwoju mączniaka prawdziwego zbóż i traw.

Porażenie chorobami grzybowymi

mączniak prawdziwy zbóż i traw

fot. PROCAM

Mączniak prawdziwy zbóż i traw

Porażenie przez dobrze rozwiniętą grzybnię napowietrzną patogenu występuje nawet na 4 liściu od góry, a sporadycznie też na 3, który może już znacząco stanowić o plonie uprawy.

Szczególnie należy zwracać uwagę na niezaleczone masy grzybni przy szyi korzeniowej (wojłokowa zbita, ale czynna). Przy dobrych warunkach bardzo szybko rozprzestrzeniają się one na pędzie oraz na liściach. W perspektywie docierają również do kłosa.

Zabieg T2 na mączniaka

mączniak na plantacjach

fot. PROCAM

Mączniak prawdziwy to często występująca choroba roślin

Tam, gdzie jest to wymagane, a takich plantacji wymagających interwencji przeciwko mączniakowi prawdziwemu znajdziemy wiele, proszę zastosować fungicyd (oczywiście w mieszaninie z efektywnymi fungicydami na wszystkie patogeny występujące już w tym czasie na liściach) zawierający fenpropidynę – substancję czynną z grupy morfolin.

Jeśli chodzi o pszenicę ozimą, możemy zastosować fungicyd w fazie od końca krzewienia się do fazy końca kłoszenia. Oczywiście nie jest to jedyna z chorób liści, z którymi mamy do czynienia w tym okresie.

Brunatna plamistość liści pszenicy

rdza brunatna

fot. PROCAM

Rdza brunatna oraz mączniak prawdziwy na liściu flagowym

W szczególności należy zwracać uwagę na plantacje, gdzie pszenica rośnie po pszenicy. Zagrożenie stanowi tu brunatna plamistość liści pszenicy. Doradcy z Grupy Technicznej sygnalizują o infekcji rdzy, a w szczególności – rdzy żółtej.

Program ochrony roślin

W celu szczegółowego określenia programu ochrony roślin, zachęcamy Państwa do kontaktu z doradcami firmy PROCAM. Posiadają oni odpowiednią wiedzę i po lustracji plantacji zaproponują konkretne rozwiązania.

Zobacz więcej zdjęć w galerii:

5

 

Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Artykuł zawiera lokowanie produktu i ma charakter promocyjny.

Zwalczanie wciornastków w cebuli mimo wysokich temperatur!

Zdrowy szczypior to podstawa plonu cebuli. Sprawdź jak radzić sobie ze szkodnikami podczas wysokich temperatur!

24 czerwca 2019

Jak żywiciel broni się przed pasożytem?

Przeczytaj kolejną część z cyklu o pasożytach trzody chlewnej. Dowiedz się, jak organizm broni się przed pasożytem!

12 kwietnia 2019

Oprysk na liść flagowy – nie pomijaj go mimo suszy!

Rolnicy w ostatnim czasie mają wiele dylematów. Dowiedz się dlaczego nie warto oszczędzać na ochronie nawet w trudnych warunkach!

2 maja 2019