Najwyższy czas na zabieg T2 w północnej Polsce! [KOMUNIKAT]

Download PDF

Doradcy PROCAM zwracają uwagę na infekcje chorób patogenicznych liści i zbliżający się zabieg T2 na północy kraju, mający na celu ochronę pokazującego się już liścia flagowego.

Jak Państwo wiedzą, w łanie, szczególnie o dużym zwarciu, nawet od porannej rosy mamy bardzo dużą „kroplę” infekcyjną. Stąd i dobre w tym okresie warunki do rozwoju mączniaka prawdziwego zbóż i traw.

Porażenie chorobami grzybowymi

mączniak prawdziwy zbóż i traw

Mączniak prawdziwy zbóż i traw

fot. PROCAM

Porażenie przez dobrze rozwiniętą grzybnię napowietrzną patogenu występuje nawet na 4 liściu od góry, a sporadycznie też na 3, który może już znacząco stanowić o plonie uprawy.

Szczególnie należy zwracać uwagę na niezaleczone masy grzybni przy szyi korzeniowej (wojłokowa zbita, ale czynna). Przy dobrych warunkach bardzo szybko rozprzestrzeniają się one na pędzie oraz na liściach. W perspektywie docierają również do kłosa.

Zabieg T2 na mączniaka

mączniak na plantacjach

Mączniak prawdziwy to często występująca choroba roślin

fot. PROCAM

Tam, gdzie jest to wymagane, a takich plantacji wymagających interwencji przeciwko mączniakowi prawdziwemu znajdziemy wiele, proszę zastosować fungicyd (oczywiście w mieszaninie z efektywnymi fungicydami na wszystkie patogeny występujące już w tym czasie na liściach) zawierający fenpropidynę – substancję czynną z grupy morfolin.

Jeśli chodzi o pszenicę ozimą, możemy zastosować fungicyd w fazie od końca krzewienia się do fazy końca kłoszenia. Oczywiście nie jest to jedyna z chorób liści, z którymi mamy do czynienia w tym okresie.

Brunatna plamistość liści pszenicy

rdza brunatna

Rdza brunatna oraz mączniak prawdziwy na liściu flagowym

fot. PROCAM

W szczególności należy zwracać uwagę na plantacje, gdzie pszenica rośnie po pszenicy. Zagrożenie stanowi tu brunatna plamistość liści pszenicy. Doradcy z Grupy Technicznej sygnalizują o infekcji rdzy, a w szczególności – rdzy żółtej.

Program ochrony roślin

W celu szczegółowego określenia programu ochrony roślin, zachęcamy Państwa do kontaktu z doradcami firmy PROCAM. Posiadają oni odpowiednią wiedzę i po lustracji plantacji zaproponują konkretne rozwiązania.

Zobacz więcej zdjęć w galerii:

procam zwalczanie maczniaka prawdziwego porazenie
Najwyższy czas na zabieg T2 w północnej Polsce! [KOMUNIKAT]

2 / 5
procam zwalczanie maczniaka prawdziwego porazenie
5
procam zwalczanie maczniaka prawdziwego jeczmien procam zwalczanie maczniaka prawdziwego porazenie procam zwalczanie maczniaka prawdziwego pszenica procam zwalczanie maczniaka prawdziwego maczniak procam zwalczanie maczniaka prawdziwego zboze

 

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Artykuł zawiera lokowanie produktu i ma charakter promocyjny.

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o