Narodowy Holding Spożywczy 2021

Z końcem października br. wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk zapowiedział przyspieszenie prac nad uruchomieniem działalności holdingu spożywczego. Upływający 46. tydzień roku ministrowie rolnictwa i aktywów państwowych podpisali list intencyjny w tej sprawie. Narodowy Holding Spożywczy 2021 r. został powołany, a ma zacząć działać już w drugim kwartale 2022 r.
Narodowy Holding Spożywczy 2021 roku został wizerunkowo reaktywowany. To znaczy idea jego powstania została wcielona w życie, ponieważ nie jest to myśl ostatnich tygodni. Od kilku lat zamierzano uruchomić tę inicjatywę, która spełniłaby oczekiwania polskich rolników, w tym ogrodników borykających się w niektórych latach z rentownością produkcji.
Spis treści
Polski Holding Spożywczy – kto za tym stoi?
Narodowy Holding Spożywczy 2021 powstanie ostatecznie nie jak pierwotnie planowano pod egidą resortu rolnictwa. Jak ogłoszono jest to wspólna inicjatywa Ministerstwa Aktywów Państwowych oraz Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Pod koniec 46. tygodnia br. szefowie obu resortów podpisali list intencyjny, mający znacznie przyspieszyć pracę nad uruchomieniem działania polskiego Holdingu Spożywczego.
Nowelizacja ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa (z 17 listopada 2021 r.), dotycząca przejęcia spółek rolnych przez resort aktywów państwowych, ma ułatwić budowę holdingu spożywczego.
Jesteśmy na ostatniej prostej, by holding spożywczy, który obiecaliśmy jako rząd Zjednoczonej Prawicy stał się faktem – zaznacza wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin.
Po co powstaje Narodowy Holding Spożywczy 2021?
Poprzez podpisanie listu intencyjnego powstający polski holding spożywczy będzie odpowiedzią na oczekiwania rolników. Ja wynika z doniesień, ma on bowiem na celu rozwiązywanie ich problemów z niskimi cenami skupów płodów rolnych. Ponadto, niejednokrotnie sygnalizowanymi problemami ze zbytem nadprodukcji m.in. owoców, warzyw.
Firmy skupujące i przetwórcze, przeważnie z zagranicznym kapitałem, działające na terenie Polski, zdaniem rolników traktowały polską bazę produktową bardzo źle.
Mamy do czynienia, bardzo często, ze zmowami cenowymi, z przewagą kontraktową, więc ten holding będzie próbował łamać te zmowy. Będzie też reprezentował interesy rolników – informuje wicepremier Kowalczyk.
Narodowy Holding Spożywczy 2021 i jego fundament – Krajowa Spółka Cukrowa
Nowo powstająca państwowa spółka rolno-spożywcza ma dodatkowo wzmocnić pozycję rynkową spółek Skarbu Państwa i zabezpieczyć

Narodowy Holding Spożywczy 2021 zainauguruje działalność przed startem kampanii owoców jagodowych 2022 twierdzą ministrowie Sasin i Kowalczyk
rozwój podmiotów wchodzących w jej skład.
Polski holding spożywczy powstaje na bazie kapitałowej Krajowej Spółki Cukrowej S.A. Jest ona aktywna w sektorach:
- przetwórstwo buraków cukrowych i produkcji cukru,
- produkcja słodyczy
- przetwórstwo warzyw i owoców
- przetwórstwo ziarna zbóż i ich obrót,
- produkcja skrobi ziemniaczanej.
W Narodowy Holding Spożywczy także włączone zostać mają:
- Elewarr,
- Zamojskie Zakłady Zbożowe,
- Danko,
- Małopolska Hodowla Roślin,
- Poznańska Hodowla Roślin,
- Kutnowska Hodowla Buraka Cukrowego,
- Pomorsko-Mazurska Hodowla Ziemniaka,
- Hodowla Zwierząt,
- Nasiennictwo Roślin Polanowice,
- Kombinat Rolny Kietrz.
Obaj ministrowie – Sasin i Kowalczyk zapowiadają, że polski holding spożywczy rozpocznie swoją działalność w 2022 r. przed skupem owoców miękkich, czyli do pół roku. Ma się sprawdzić od początku kampanii truskawkowej. Czy jest to możliwe? Czy uda się dotrzymać terminu?
źródło: informacja MRiRW









