Nawożenie azotem – jak zwiększyć efektywność?

Wszyscy wiemy, że o plonie decyduje ilość i jakość nawozu, ale nie wszyscy pamiętamy, że tylko jego część jest rzeczywiście pobierana przez rośliny. Jakie nawożenie azotem stosować, jednocześnie zwiększając jego skuteczność? Zwłaszcza że jesteśmy już o krok od wprowadzenia rocznego limitu nawozów azotowych, analogicznego do limitu azotu w nawozach naturalnych.
Nowe technologie a nawożenie azotem
Z pomocą przychodzi hiszpańska firma badawcza Ecoculture Biosciences SL. Współpracuje ona z firmą PROCAM w Polsce. Wynaleziona przez nich technologia NHCa Delta pozwala zwiększyć wydajność azotu w nawozie, przy jednoczesnym ograniczeniu doglebowej dawki nawozów azotowych.
NHCa Delta zawiera azot w formie aminowej NH ustabilizowanej przez cząsteczki wapnia, dzięki czemu nie ulega degradacji przez bakterie, więc nawożenie azotem jest bardziej skuteczne.
Jakie stosować preparaty?
W Polsce PROCAM rozpoczął testy z Deltą w 2013 roku na pszenicy ozimej oraz rzepaku. Nawożenie azotem zmniejszono o ok 10-15%, a Delta została zastosowana 3-krotnie w dawce 5 l/ha. Wszędzie dało się zauważyć lepsze ukorzenienie i rozkrzewienie roślin i dłuższe utrzymywanie się zielonej barwy. W efekcie dało to wyższe plony oraz – co równie ważne – lepszą jakość ziarna. Wyniki potwierdzono w badaniach w kolejnych latach. Mówiąc krótko, efektywność nawożenia azotem zwiększyła się.
Preparat ten pozwala na ograniczenie doglebowej dawki N nawet o 10-15%, a 1 litrem NHCa DELTA dostarczamy roślinie 190 g azotu, ale jest to azot efektywny. To rozwiązanie przyczynia się zarazem do zmniejszenia ilości azotanów, a więc jest przyjazne środowisku. A co z tym związane – wkomponowuje się w tzw. proekologiczną politykę mocno obecnie promowaną w mediach.
Cała publikacja: 14 SPOSOBÓW Jak zwiększyć dochodowość upraw? dostępna jest również do pobrania pod linkiem: https://www.procam.pl
Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.
Artykuł zawiera lokowanie produktu i ma charakter promocyjny.