Nawożenie azotem – jak zwiększyć efektywność?

Wszyscy wiemy, że o plonie decyduje ilość i jakość nawozu, ale nie wszyscy pamiętamy, że tylko jego część jest rzeczywiście pobierana przez rośliny. Jakie nawożenie azotem stosować, jednocześnie zwiększając jego skuteczność? Zwłaszcza że jesteśmy już o krok od wprowadzenia rocznego limitu nawozów azotowych, analogicznego do limitu azotu w nawozach naturalnych.

Nowe technologie a nawożenie azotem

Z pomocą przychodzi hiszpańska firma badawcza Ecoculture Biosciences SL. Współpracuje ona z firmą PROCAM w Polsce. Wynaleziona przez nich technologia NHCa Delta pozwala zwiększyć wydajność azotu w nawozie, przy jednoczesnym ograniczeniu doglebowej dawki nawozów azotowych.

NHCa Delta zawiera azot w formie aminowej NH ustabilizowanej przez cząsteczki wapnia, dzięki czemu nie ulega degradacji przez bakterie, więc nawożenie azotem jest bardziej skuteczne.

efektywność nawożenia azotem

fot. PROCAM

Tak prezentuje się efektywność nawożenia azotem NHCaDELTA

Jakie stosować preparaty?

W Polsce PROCAM rozpoczął testy z Deltą w 2013 roku na pszenicy ozimej oraz rzepaku. Nawożenie azotem zmniejszono o ok 10-15%, a Delta została zastosowana 3-krotnie w dawce 5 l/ha. Wszędzie dało się zauważyć lepsze ukorzenienie i rozkrzewienie roślin i dłuższe utrzymywanie się zielonej barwy. W efekcie dało to wyższe plony oraz – co równie ważne – lepszą jakość ziarna. Wyniki potwierdzono w badaniach w kolejnych latach. Mówiąc krótko, efektywność nawożenia azotem zwiększyła się.

14 SPOSOBÓW Jak zwiększyć dochodowość upraw?

Preparat ten pozwala na ograniczenie doglebowej dawki N nawet o 10-15%, a 1 litrem NHCa DELTA dostarczamy roślinie 190 g azotu, ale jest to azot efektywny. To rozwiązanie przyczynia się zarazem do zmniejszenia ilości azotanów, a więc jest przyjazne środowisku. A co z tym związane – wkomponowuje się w tzw. proekologiczną politykę mocno obecnie promowaną w mediach.

Cała publikacja: 14 SPOSOBÓW Jak zwiększyć dochodowość upraw? dostępna jest również do pobrania pod linkiem: https://www.procam.pl/landing/358-2/

Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Artykuł zawiera lokowanie produktu i ma charakter promocyjny.

Saletrosan® 26 – bez azotu i siarki ani rusz!

Nawożenie rzepaku azotem wiosną oraz siarką to podstawa. Dowiedz się dlaczego nawóz Saletrosan jest dobrym rozwiązaniem!

20 marca 2019

Baza wiedzy o wioskach tematycznych [AKTUALNOŚCI]

Zapomniane rzemiosło, a może nietypowe warsztaty kulinarne? Jaka jest supermoc Twojej wsi?

15 maja 2019

Zasady oceny poubojowej i sprzedaży tuczników. Część 1.

Dowiedz się więcej z artykułu eksperta.

13 czerwca 2019